Článek
Lutnick vede hned několik firem zaměřujících se na finanční služby, které profitují ze vztahů s Čínou. BGC Group v Pekingu například podniká v partnerství s čínskou státní společností China Credit Trust. Cantor Fitzgerald zase pomáhá čínským firmám dostat se na americký trh, uvádí agentura Reuters. Na otázky o Lutnickových obchodních vztazích s Čínou jeho společnosti, Trumpův tým ani on sám neodpověděli.
Tyto obchodní vazby vzbudily otázky, zda Peking nebude schopen Lutnicka ovlivnit, až dojde na řešení nových cel a omezení čínského vývozu.
„Střet zájmů pana Lutnicka v Číně se zdá být značný. Jak může americký lid očekávat, že americkým pracujícím pomůže srovnat podmínky někdo placený čínskou vládou?“ tázal se demokratický senátor Ron Wyden.
Jeden z nejbohatších Indů Gautam Adání čelí v USA obžalobě z podvodu
Společnost BGC Group má 33procentní podíl ve společném podniku s China Credit Trust pojmenovaném China Credit BGC Money Broking Company Limited.
Tento podíl má hodnotu asi 28 milionů dolarů (678,7 milionu korun). Většinový podíl firmy drží státní Čínská lidová pojišťovací společnost. Ta má zase vazby na firmu Huawei, která se potýká s těžkými americkými sankcemi kvůli obavám, že může špehovat uživatele svých produktů.
„Lutnick je v podstatě obchodní partner čínské vlády. To vzbuzuje obavy, že čínská vláda bude mít na ministra obchodu páku. V nejhorším případě jde o vzdání se moci ve prospěch zahraniční vlády,“ řekla profesorka vládní etiky Washingtonovy univerzity v St. Louis Kathleen Clarková.
Americký zákon představitelům exekutivní moci zakazuje „osobní nebo značnou“ účast v „jakékoliv záležitosti“, která by ovlivnila jejich finanční zájmy, ale podle Clarkové je možné, že by Lutnickovo jmenování ministrem obchodu tento zákon neporušilo. Jakékoliv rozhodnutí by v této roli učinil, by na jeho finanční zájmy totiž sice mělo významný dopad, ale jen nepřímý.