Článek
Trump podle Carrolla a Troyeové v roce 2017 po hurikánu Maria výrazně omezil nouzové fondy pro zasažené americké teritorium Portoriko, o rok později během lesních požárů zprvu odmítal poskytnout federální pomoc Kalifornii a v roce 2020 při požárech vůbec neposkytl pomoc státu Washington. To vše proto, že mu přišlo, že jej dostatečně nepodporují, píše deník The Guardian.
Kandidát republikánů v letošních prezidentských volbách byl již po úderu hurikánů Milton a Helene kritizován za šíření konspiračních teorií. Teď se se zveřejněním výpovědí jeho bývalých spolupracovníků ještě přidaly obavy z toho, jak by se v případě svého znovuzvolení při tak rozsáhlých katastrofách sám zachoval.
„Trump absolutně nechtěl poskytnout pomoc Kalifornii ani Portoriku, a to čistě z politických důvodů, protože ho nevolily,“ řekl Carroll, jenž za Trumpova prezidentování působil jako přední poradce ministra vnitřní bezpečnosti Johna Kellyho. Jeho nadřízený prý pak z Trumpa musel pomoc pro katastrofou zasažené oblasti „vypáčit“.
Dům si před ničivým hurikánem zajistil úspěšně pomocí popruhů. Cena byla závratná
„Bylo jasné, že mu jde jen o sebe a je pomstychtivý vůči těm, o nichž si myslí, že ho nevolili. Proto chtěl dokonce z Havaje stáhnout námořnictvo. Zhnusilo nás to. Toto jsou američtí civilisté, o které se má vláda starat. Zadržení pomoci je opakem všeho, co od lídra chcete,“ dodal Carroll.
Kalifornie
Jedním z důvodů, proč se podařilo Trumpa nakonec přimět Kalifornii pomoci, bylo podle Troyeové, bývalé poradkyně Bílého domu pro vnitřní bezpečnost, to, že požáry silně zasáhly okres Orange County. Prezidentovi tak totiž mohla být ukázána volební data, z nichž vyplývalo, že požáry zasáhly velké množství republikánských voličů.
„Museli jsme sedět a vymýšlet, jakým způsobem ho přimějeme, aby souhlasil, protože se na všechno díval politicky. V některých případech mu deklarace o katastrofách ležely na stole několik dní a my dostávali telefonáty, jak by to šlo urychlit. Občas jsme se museli obracet na viceprezidenta Mikea Pence,“ popsala prezidentův nezájem Troyeová.
„Vidět takové chování prezidenta Spojených států bylo šokující a nechutné. Pokud z něčeho neměl prospěch, tak o to v podstatě neměl zájem. To jsme viděli i za pandemie covidu, kdy to pro něj zase bylo o červených státech proti modrým státům, a je to vidět i v jeho současném chování, kdy z reakce na katastrofu dělá politickou záležitost. Je to nebezpečné a bezohledné,“ dodala.
Portoriko
Hurikán Maria v Portoriku před sedmi lety napáchal rozsáhlé škody a o život připravil téměř tři tisíce lidí. Trump se následně rozčiloval, že je počet úmrtí určitě nadsazený, aby on „vypadal, co nejhůř to jde“. Starostku hlavního města Portorika San Juan Carmen Yulín Cruzovou následně nazval „poblázněnou a nekompetentní“ a odmítl ostrovu vydat federální podporu v hodnotě několika miliard dolarů.
Federální agentura pro krizové řízení (FEMA) nakonec obnovu ostrova alespoň částečně pokryla a Trump ostrov sám navštívil. Jeho návštěva je ovšem památná hlavně kvůli tomu, že přeživším hurikánu bizarně rozhazoval balení papírových ubrousků.
Výmluvné je, že k těmto událostem došlo jen pár měsíců poté, co Trump nechal zcela uhradit škody, které na Floridě napáchal hurikán Michael. „Na Floridě mě milují. Musel jsem tam získat asi 90 procent hlasů. Obrovské davy. Co potřebují?“ zněla podle autobiografie tamního republikánského guvernéra Rona DeSantise Trumpova reakce na žádost o pomoc.
Čím dál vulgárnější a hůř se soustředí. V USA zanalyzovali poslední Trumpovy veřejné výstupy
Washington
Zatímco Portoriku a Kalifornii Trump nakonec alespoň částečně pomohl, stát Washington se po požárech, které před čtyřmi lety zdevastovaly města Malden a Pine City, pomoci nedočkal. Trump jeho žádosti o pomoc zamítal celé měsíce. Podle asistentky republikánské kongresmanky Cathy McMorris Rodgersové, jejíž volební obvod požáry zasáhly, tak činil, protože nemá rád tamního demokratického guvernéra Jaye Insleeho.
„Navzdory neupřímné osobní vendetě našeho guvernéra proti vaší administrativě, lidé v mém obvodě potřebují podporu; a apeluji na vás, abyste přikročil k jejímu poskytnutí těm, kteří byli v našem regionu zasaženi ničivými požáry,“ napsala tehdy McMorris Rodgersová v dopise Trumpovi, ale ani tak ho neobměkčila. Pomoc Washingtonu po nástupu do funkce poskytl až Joe Biden.
„Trump v záchvatu dětinského hněvu vědomě a zlomyslně blokoval pomoc, protože můj stát měl tu drzost zpochybňovat jeho politiku. Nejvíc zarážející je to, že Trump si svůj autoritářský instinkt odepřít lidem pomoc užívá. Většina lidských bytostí by kvůli trestání trpících lidí, jejichž domy se obrátily v popel nebo jsou dva metry pod vodou, cítila vinu. Upřímně, je to okno do temnoty jeho duše,“ řekl guvernér Inslee.
Ten Trumpovi také vyčetl, že jeho nedávné návštěvy států Florida, Georgie a Severní a Jižní Karolína, které zasáhl hurikán Helene, pro něj byly jen součástí propagace sebe sama, a ne skutečnou snahou o pomoc. „Se Severní Karolínou jsme opět viděli, že přírodní katastrofy použije pro vlastní účely a pro své ego. Představuje jasné nebezpečí,“ uvedl Inslee.
Udělá to znovu
Carroll a Troyeová předpovídají, že Trump v případě znovuzvolení toto své chování zopakuje. Zvlášť pokud splní žádosti některých svých spojenců, aby se zbavil odpůrců a do federální vlády nasadil poslušné politické aparátčíky. „Příště tu nebudete mít integritu Mikea Pence. Budete tu mít J. D. Vanceho, který udělá, cokoliv bude Trump chtít,“ řekla republikánka Troyeová, jež letos plánuje volit Kamalu Harrisovou.
„Pomyšlení na budoucí Trumpovu administrativu, kde v těchto chvílích, které by měly být apolitické, budou na pozicích kolem něj jen ti loajální, je znepokojující. Doufám, že voliči věnují dobrou pozornost rozdílu mezi zodpovědným lídrovstvím, které předvádějí Biden a Harrisová, a nebezpečným chováním Donalda Trumpa,“ dodala.
Trumpův tým zažádal o armádní letoun a vozidla. Bojí se atentátu ze strany Íránu
Trump svými veřejnými výstupy předpovědím Carrolla a Troyeové sám dává za pravdu. Minulý měsíc například prohlásil, že by Kalifornii v případě katastrofy nepomohl, dokud by tamní demokratický guvernér Gavin Newsom nesouhlasil s poskytnutím více vody farmářům.
„Gavin Newscum (v doslovném překladu ‚nový zmetek‘) ty papíry podepíše. Pokud je nepodepíše, nedáme mu peníze, aby mohl uhasit všechny ty své požáry, a když mu nedáme peníze na uhašení požárů, tak bude mít problémy,“ řekl Trump na svém golfovém hřišti v Kalifornii.
Tisková mluvčí Trumpova volebního týmu Karoline Leavittová se k výpovědím Carrolla a Troyeové odmítla vyjádřit. Pouze zopakovala již vyvrácenou dezinformaci, že FEMA nemá na pomoc lidem zasaženým hurikánem peníze, protože je dala migrantům.
„Prezident Trump dvakrát během jednoho týdne navštívil Georgii, aby obhlédl zkázu napáchanou hurikánem Helene, a své podporovatele navedl k tomu, aby na pomoc darovali více než šest milionů dolarů (138,8 milionu korun). Kamala Harrisová z FEMA ukradla miliardu dolarů (23,1 miliardy korun), aby zaplatila ubytování nelegálních migrantů, a pro trpící americké občany nic nezbylo. Prezident Trump je během této tragické chvíle vůdcem, zatímco Kamala Američany opět ponechala osudu,“ prohlásila Leavittová.