Hlavní obsah

Harrisové chyběly hlasy, na něž spoléhala

Demokratické viceprezidentce Kamale Harrisové se před americkými prezidentskými volbami nepodařilo oslovit některé klíčové voliče tak, jak očekávala. Průzkumy ukazují, že u ženských voliček to sice demokraté vyhráli, ale zase ne tak moc, jako v předešlých volbách. Co se barvy pleti týká, jasnou podporu demokraté měli z černošské komunity, o něco horší to ale bylo u Hispánců. Většina bělošských voličů se přiklonila na stranu vítězného republikána Trumpa.

Článek

Jak hlasovaly jednotlivé skupiny voličů po celé Americe, ukázaly výsledky průzkumu Edison Research, které zveřejnila zpravodajská stanice BBC News.

Demokraté ve volbách spoléhali především na ženskou skupinu voličů, která stranu u amerických voleb podporuje častěji už od 80. let 20. století, zatímco muži hlasují víc pro republikány. Harrisová se je letos snažila oslovit třeba přes téma práva na interrupci. Předloni Nejvyšší soud USA po téměř 50 letech přelomovým rozhodnutím federální právo na umělé přerušení těhotenství zrušil, čímž jednotlivým státům umožnil rozhodovat o zákazu umělého ukončení těhotenství.

Nakonec u žen demokraté sice uspěli, zdaleka ale ne tak, jak si přáli. Ke Kamale Harrisové se přiklonilo 54 procent voliček oproti 44 procentům pro Trumpa. V roce 2020 podle průzkumů volilo Joea Bidena 57 procent žen. Součet sloupců neudává 100 % kvůli dalším kandidátům a zaokrouhlování.

Foto: Daniel Cole, Reuters

Podporovatelky Kamaly Harrisové v areálu Howardovy univerzity, kde sídlil její volební štáb.

Trump v povolebním projevu: Utěsníme hranice, nechceme žádné války

Volby USA

Co se týká rasové příslušnosti, Trump měl podle očekávání navrch u bílých voličů, kteří jsou jeho největší voličskou skupinou. Černoši se naopak jasně přiklonili na stranu Harrisové. Podle průzkumu pro ni hlasovalo 86 procent Afroameričanů.

U Hispánců už to tak slavné nebylo, když rozdíl mezi kandidáty činí jen pár procent ve prospěch demokratky. Trump si u této skupiny polepšil, a to vzdor někdy dost nevybíravé protiimigrační rétorice. Pozornost vzbudilo třeba, když před několika dny na jednom z Trumpových mítinků označil známý komik Tony Hinchcliffe ve svém výstupu Portoriko za „plovoucí ostrov odpadků“. A uvedl tam třeba také, že Hispánci „rádi dělají děti“.

Trump při vystoupení v průběhu sčítání volby označil za „historické sjednocení Američanů nejrůznějšího původu“. Zároveň ale nezapomněl zdůraznit, že chce bezpečné hranice.

Vysokoškoláci spíše pro Harrisovou

Zatímco většina mladých voličů podporuje spíše Harrisovou, Trump má nejvíc navrch u lidí mezi 45 a 64 lety. V kategoriích 30 až 44 let a nad 65 let je podpora rozdělená rovnoměrně.

Harrisovou podle BBC volilo šest z deseti vysokoškoláků, u lidí bez vysokoškolského vzdělání byl favoritem Trump.

STUDIO NOVINEK: Trump se vrací. Co to pro nás znamená?

Volby USA

Výběr článků

Načítám