Článek
Panevropský index STOXX 600 posiloval ve středu kolem desáté hodiny ráno o 1,75 procenta. Hlavní podíl na tom měl zdravotnický sektor, který rostl o 2,6 procenta, a to díky dánské firmě Novo Nordisk. Ta oznámila nad očekávání dobré čtvrtletní prodeje svého populárního léku na hubnutí Wegovy, což poslalo akcie nahoru o více než sedm procent.
Hůř si naopak vedly akcie evropských společností podnikajících s obnovitelnými zdroji energie. Trump totiž už dříve prohlásil, že zastaví rozvoj větrných elektráren na moři. Akcie norské firmy Oersted a dánské Vestas tak klesly o více než deset procent.
V zelených číslech se octly také americké akcie. Obchodování na burze se sice otevře až ve 15:30 SEČ, data v předobchodní fázi nicméně ukazují silný růst. Hlavní index S&P 500 v jednu chvíli vyskočil až o 1,8 procenta, technologický Nasdaq připisuje 1,3 procenta.
Harrisová uznala porážku a gratulovala Trumpovi
Oficiální výsledky voleb v USA zatím nejsou k dispozici, ty dílčí ale naznačují, že Trump vyhrál a stane se 47. prezidentem. Republikáni navíc získají kontrolu minimálně nad jednou komorou Kongresu, možná nad oběma.
Americké firmy by sice mohly těžit z toho, že Trump chce snížit korporátní daně, na druhé straně analytici předpovídají, že jeho politika - zejména zavedení dovozních cel - bude mít silný dopad nejen na americkou ekonomiku, kde hrozí vyšší inflace, ale i ekonomiku eurozóny.
„Je to špatná zpráva pro Evropu. Trumpovo vítězství znamená cla, která nepříznivě ovlivní růst. Očekává se, že Evropská komise provede odvetná opatření, což by mohlo znamenat vyšší inflaci v eurozóně. A protože cenová síla výrobních firem je snížená, tak by firmy mohly být nuceny absorbovat tyto vyšší náklady, což by zase mohlo vést k uzavření některých firem a zvýšení nezaměstnanosti, což by ještě více zatížilo ekonomický růst,“ řekl agentuře Reuters Andrzej Szczepaniak, analytik na evropskou ekonomiku ve společnosti Nomura.