Článek
(od našeho zvláštního zpravodaje)
Ve štábu místních demokratů v centru města se snaží dostat do Bílého domu Kamalu Harrisovou, u republikánů na okraji města zase jejího soka Donalda Trumpa. Oba tábory jsou optimistické.
„Máme třeba takzvanou Trump Force 47. Kontaktujeme někoho místního, aby oslovil 25 lidí, o kterých si myslí, že jsou konzervativní. A ti, kdo zareagují, osloví dalších 25. Je to skoro jako pyramidové schéma. Jsme v terénu mnohem víc než kdy dřív,“ vysvětluje 75letý Tom Eddy, který stojí v čele místní Republikánské strany. Je to konzervativec starého střihu a na rozdíl od Trumpa otevřeně říká, že minulé volby prohrál, i když se podle něj řada podivností měla vyšetřit.
Místo, které si nemůže dovolit ignorovat Harrisová ani Trump
„Právě teď většinou odpovídáme na dotazy voličů ohledně jejich hlasovacích lístků. Obešli jsme asi 68 tisíc domácností, klepeme na dveře každý den a budeme pokračovat až do dne voleb. Zaměřujeme se na naše voliče, abychom se ujistili, že svůj hlas odevzdají včas,“ popisuje náplň nynějších dní 68letý Sam Talarico, šéf místní Demokratické strany a penzionovaný učitel.
Přiznává, že nejhorší chvíle Demokratická strana zažívala, když v červnu stárnoucí prezident Joe Biden utrpěl debakl v debatě s Trumpem. Od té doby, co Biden volební kampaň vzdal a nastoupila Harrisová, je podle něj všechno jinak. „Od chvíle, kdy nastoupila jako prezidentský kandidát, přidalo se k nám 350 dobrovolníků. Rozdali jsme lidem přes 9000 cedulí, víc než kdykoliv v historii. Jsem mírně optimistický,“ říká Talarico.
V republikánském štábu zdůrazňují, že jejich partaj na rozdíl od demokratů dobrovolníkům neplatí. Většina z nich je ale před médii dost ostražitá, nechtějí být na záběrech, nechtějí ani mluvit. „Mohla bych mít problémy v práci,“ tvrdí mladá žena, ačkoliv jí prý nikdo ničím nehrozil. Ve štábu demokratů dobrovolníci takové obavy nemají.
Smršť telefonátů, na které musí ve štábech obou partají odpovídat, je různého druhu. Od dotazů na zpožděné hlasovací lístky až po ty vyloženě bizarní. Republikán tak například musí volajícímu vysvětlovat, že nemá nic společného s nabídkou miliardáře Elona Muska, který slíbil denně milion dolarů náhodnému voliči v jednom z klíčových států, který podepíše protrumpovskou petici.
Šéfové obou partají mluví o růstu cen a poklesu reálných příjmů jako o velkém tématu místních voličů. „Moje manželka včera přišla z obchodu a nemohl jsem uvěřit, kolik tam nechala peněz. Ceny všeho za poslední čtyři roky vylétly tak o čtvrtinu. A lidé to vidí, kupují benzin a potraviny každý týden,“ říká republikán. Šéf demokratů naopak tvrdí, že situace se za poslední dva roky dost zlepšila a lidé zase začínají utrácet i za zábavu. „Trump žádný plán na inflaci nemá, jen vysoká cla na dovoz a daňové škrty pro miliardáře,“ míní Talarico.
Oba místní šéfové partají se zúčastnili mítinků svých prezidentských kandidátů. „Je velmi milá, velmi přátelská a velmi chytrá. A je opravdu taková, jakou ji lidé znají z televize. Na nic si nehraje,“ říká Talarico, který se s Harrisovou krátce potkal.
Eddy na Trumpovi oceňuje i to, že je „dobrý bavič“ a lidé si jeho mítinky užívají. Přímo s ním ale nemluvil. „Prostě přiletí, dorazí tak 15 minut předtím, než vyjde na pódium, mluví a je pryč. Takhle dělá třeba i čtyři pět mítinků denně. A i nás o tom informují až na poslední chvíli,“ říká. Naznačuje přitom, že Trump zřejmě do voleb do Erie ještě přijede.