Hlavní obsah

Co je radikální feministické hnutí 4B a proč se o něj po Trumpově výhře zvýšil zájem?

Po výhře Donalda Trumpa v amerických prezidentských volbách se v Americe objevil zvýšený zájem o jihokorejské hnutí s názvem 4B. To dlouhodobě brojí proti sexu, dětem a manželství. Americká média, která zároveň odkazují na analytické údaje společnosti Google uvádějí, že výraz hnutí 4B měl nejvyšší popularitu ve vyhledávání 7. listopadu, tedy den po volbách.

Foto: Profimedia.cz

Jihokorejské ženy během shromáždění u příležitosti Mezinárodního dne žen v centru Soulu, 8. března 2024

Článek

Některé ženy v reakci na výsledek voleb „končí s muži“ a vyzývají ostatní ženy v celé zemi, aby se k nim přidaly, píše CNN. Jejich vztek je doprovázen především faktem, že nově zvolený prezident Trump byl v minulosti mnohokrát obviněn ze sexuálního zneužívání, včetně jednoho, které se podle webu The 19th News objevilo pouhé dva týdny před volbami v roce 2024.

Dalším značným důvodem frustrace je Trumpův podíl na zrušení rozsudku Roe v. Wade, který umožnil řadě států uzákonit zákaz potratů. Před zrušením případu byla interrupce povolena do 25. týdne těhotenství. Toto dlouholeté uzákonění zrušili konzervativní soudci nejvyššího soudu, které Trump jmenoval.

Zájem o hnutí 4B ve dnech po volbách prudce vzrostl, vyhledávání na Googlu se zvýšilo a po sociálních sítích se začalo šířit více videí. Enormní zájem o výraz „4B hnutí“ ve vyhledávání naznačuje, že řada mladých žen tuto myšlenku po volbách zkoumá a dál propaguje.

„Dámy, musíme začít uvažovat o hnutí 4B jako ženy v Jižní Koreji a dát Americe pořádně zabrat v prudkém poklesu porodnosti,“ stojí v příspěvku na síti X s více než 470 000 lajky. „Nemůžeme nechat tyto muže, aby se smáli jako poslední, musíme jim to vrátit,“ dodala. Příspěvek byl přidán na síť v den zvolení Trumpa prezidentem.

Myšlenky Hnutí 4B tak začínají v USA mít velký ohlas. Základní principy hnutí se shodují s širší feministickou kritikou patriarchátu a kapitalismu, která zesílila v reakci na politický vývoj, jako je Trumpova rétorika a debaty o reprodukčních právech.

@asianbossmedia

Special thanks to Bokyoung Kim for sharing her insights with us. #korea #4bmovement #nodating #lowbirthrate #nomarriage #feminism #feminist #korean #asia #asianboss #staycurious

♬ original sound - Asian Boss

„Trump během své kampaně výslovně oslovoval mladé mužské voliče,“ uvedla pro Washington Post docentka katedry východoasijských jazyků a kultur a genderových studií Sunyoung Park. „Mezitím americké ženy vidí, že mladí muži volí tohoto konzervativního kandidáta, který ohrožuje jejich tělesnou autonomii,“ dodala. CNN uvádí, že právě proto, že se jejich mužští vrstevníci takhle rozhodují, se některé americké dvacátnice rozhodly své vztahy ukončit a zjistit víc o tom, jak by prostřednictvím hnutí mohly dosáhnout změn v americké politice.

Abby K., 27letá žena z Floridy, se nedávno rozešla se svým přítelem kvůli jeho pohrdavým komentářům o Trumpově sexuálním zneužívání v minulosti. Když o svém rozhodnutí připojit se k hnutí 4B zveřejnila video, muži jí přes zprávy vyhrožovali smrtí a nenávistnými komentáři o jejím vzhledu. „To vás zrovna neláká k tomu, abyste se znovu přihlásili na seznamku,“ uvedla pro CNN.

„Je čas uzavřít naše dělohy mužům,“ stojí v dalším virálním příspěvku. „Tyto volby nyní více než kdy jindy dokazují, že nás nenávidí a jsou na to hrdí. Neodměňujte je.“

Co je hnutí 4B a kdo za ním stojí?

Hnutí vzniklo kolem roku 2015 v Jižní Koreji v reakci na výraznou genderovou nerovnost v zemi. Je populární především mezi mladými ženami kolem 20 let. 4B je zkratkou pro čtyři korejská slova bihon, bichulsan, biyeonae a bisekseu, což v překladu znamená žádné heterosexuální manželství, žádné porody, žádné randění a žádný sex s muži.

Skupina žen tak protestuje proti zvýšenému násilí, systémové diskriminaci a nerovnosti, která jim zároveň stěžuje podmínky k tomu, aby manželství nebo porod přijaly. Korea stojí na dlouhé a násilné historii, během které byly ženy častou obětí útoků a zneužívání. Příkladem může být dění před i během druhé světové války, kdy korejské ženy sloužily jako takzvané „utěšitelky“ (Comfort women) pro japonské vojáky, kteří je znásilňovali.

Mimo to se ženy v Jižní Koreji dlouhodobě potýkají s výraznými rozdíly v platovém odměňování žen a mužů nebo s různými formami stalkingu.

„Spousta z nás bude teď na stejné lodi a budeme se potýkat s utlačovatelskými a násilnými institucemi,“ popisuje pro CNN docentka genderových studií na Kalifornské univerzitě v Los Angeles, Ju Hui Judy Han. „A my si navzájem rozumíme a podpoříme se,“ dodává v souvislosti s výsledkem voleb.

Volby, které rozpoutaly debatu o feminismu

„Mám prostředky na to, abych se uživila i bez manželství, a plánuju mít dítě sama,“ uvádí další z respondentek CNN, Ashli. Dodává, že se neodloučila od mužů pod rouškou pomsty, chce jen dát přednost sobě.

„Když na lidi dost zatlačíte, skončí. Jak to ovlivní politiku? Uvidíme, ale myslím si, že to co chtějí ženy, už opravdu nelze přehlížet. Ženy se konečně začínají rozhodovat samy,“ říká.

Svobodné ženy se k hnutí připojují a ty, které jsou vdané nebo mají děti, mají v plánu protestovat jinými způsoby, píše CNN. Han předpovídá, že zájem Američanů o hnutí 4B nejspíš časem opadne. Zároveň ale doufá, že momentální diskuse pomůže ženám pochopit, že ve svém boji za reprodukční spravedlnost a rovnost pohlaví nejsou samy.

V Koreji chtějí platit lidem, kteří navážou milostný vztah. Páry mohou získat statisíce a výhodné bydlení

Koktejl

Výběr článků

Načítám