Článek
Ceremoniál byl podle velvyslance hodně poznamenán změnou na poslední chvíli. Kvůli velkým mrazům se v pátek rozhodlo, že se celá inaugurace přestěhuje z venkovních prostor do vnitřku Kapitolu. „Tím došlo k omezení kapacity,“ řekl. „My jsme seděli hned vedle rotundy, kde probíhal slib,“ přiblížil Stašek. Trump poté měl hodinový projev i k zástupcům diplomatických misí, což umožnilo podle velvyslance i menší diskusi.
Republikánský prezident v inauguračním projevu mimo jiné oznámil, že znovu vyhlásí krizový stav kvůli nelegální imigraci z Mexika a že na jižní hranici USA pošle vojáky. Uvedl také, že Spojené státy začnou naplno využívat své zásoby ropy a plynu a budou fosilní paliva vyvážet do celého světa. USA si podle Trumpa také vezmou zpět Panamský průplav. Mluvil rovněž o zavádění cel a přejmenování Mexického zálivu na záliv Americký.
Mohl řeč využít k získání nadhledu
Staška překvapila agresivita projevu. Trump podle něj mohl řeč využít k získání určitého nadhledu a odpoutání se od minulosti, neodpustil si ale i poznámky na adresu odcházející administrativy nyní už exprezidenta Joea Bidena a bývalé viceprezidentky Kamaly Harrisové.
Trump oznámil čistky na úřadech. Odejít má víc než tisíc lidí, kteří neodpovídají jeho vizi
Velvyslanec v inauguračním proslovu neočekával ani zmínku o nároku na Panamský průplav. Trump jinak podle něj nastínil priority pro první dny v úřadu, jako je ostraha jižní hranice nebo zavedení cel na dovoz zboží do Spojených států.
Stašek se domnívá, že v projevu mohl nový prezident nastínit více vizí do budoucna. Věci, které v řeči vypíchl, podle velvyslance Trump opakuje od předvolební kampaně. Jen minimálně pak hlava státu hovořila o zahraniční politice.
Veškerá Trumpova prohlášení podle Staška vyvolala spontánní reakce, protože inauguraci byli přítomni většinou prezidentovi podporovatelé.