Článek
Trump změnu názvu zmínil už ve svém inauguračním projevu. „Už brzy změníme název Mexický záliv na Americký,“ prohlásil a následoval potlesk. Poté podepsal dokument, kterým nařizuje ministerstvu vnitra změnu provést.
„Vidím to jako symbolický ústupek základně nejvíc oddaných voličů, kteří považují Mexiko v otázce migrace i ekonomických vztahů za problematickou zemi. Značná část rétoriky Trumpa byla namířena proti Mexiku, ať se to týkalo cel, zahraničního obchodu a především migrace,“ uvedl amerikanista Jakub Dopieralla z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy.
Dodal, že tuto změnu může Trump prosadit na území Spojených států, byť i tam záleží na jednotlivých státech, co budou vyučovat. „Jednostranně vnutit celému světu nový název nemůže, zvlášť když záliv zasahuje území i ostatních zemí mimo Spojené státy,“ dodal Dopieralla.
Rusko se zavazuje respektovat neutralitu Panamského průplavu, vzkazuje Trumpovi ruský diplomat
„Nepovažuji za reálné, že by prezident Trump přesvědčil o změně zbytek světa,“ řekl Jan Ptáček, šéfredaktor Kartografie Praha, společnosti, která v Česku vydává mapy a atlasy. Pokud jde o názvy, poslouchají kartografové v první řadě Organizaci spojených národů (OSN) a její Názvoslovnou komisi.
„Většinou se všichni řídí doporučeními OSN, případně Mezinárodní hydrografické společnosti, pokud jde o pojmenování mořských a podmořských útvarů,“ vysvětlil Ptáček. Ani OSN však nemůže autoritativně nic nařídit, nakonec vždy prý záleží na společnosti, která mapu vytváří.
Spojené státy se mohou snažit, aby svět začal zálivu říkat Americký, ale tím jejich možnosti končí. „Česko má také schválený jednoslovný název Czechia, ale ve světě se moc nepoužíval. Ministerstvo zahraničí se intenzivně snaží přesvědčit ostatní, aby nás takto označovali,“ popsal politický geograf Michael Romancov z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy.
„Někdy je takový pokus úspěšný, jindy méně, ale naše identita a existence s tímto nestojí a nepadá a něco podobného by bylo s případnou změnou na Americký záliv,“ doplnil Romancov.
Ukázal povýšenou a šikanující tvář USA. Čína zkritizovala první kroky Trumpa ve funkci
Trump rozhodl i o další změně názvu, a to u nejvyšší hory Severní Ameriky. Ta dříve nesla jméno Mount McKinley, Barack Obama ji v roce 2015 přejmenoval na Denali podle indiánského slova a nyní ji Trump vrací na Mount McKinley. „Od Obamy to byla změna směrem k uznání historického nároku domorodého obyvatelstva. S tím Trump v rámci své nacionalistické rétoriky nesouhlasil,“ popsal Dopieralla.
Tato Trumpova změna by se však mohla ujmout nejen na území USA, ale i v tuzemských atlasech, protože americký prezident rozhodl o změně názvu na území Spojených států. „V atlasech nyní máme Denali, ale většinou uvádíme alespoň po nějakou dobu i původní název, aby bylo jasné, o co se jedná,“ vysvětlil Ptáček. Není tak vyloučeno, že se v českých atlasech opět objeví jako aktuální název Mount McKinley.