Článek
(od našeho zvláštního zpravodaje)
Pocházíte z dost odlišného prostředí než většina vašich kolegů akademiků. Můžete ho popsat?
Pokud znáte (republikánského kandidáta na viceprezidenta) J. D. Vancea a jeho knihu Hillbilly Elegy, tak to je i příběh mojí rodiny. Nejsme z Apalačských hor, ale z hlubokého jihu, později jsme přesídlili do Ozarks v jižním Missouri. Stejná etnokulturní skupina. Až na to, že tam nikdy nedorazila industrializace, takže vlastně ještě chudší. Vyrostl jsem v dělnické třídě, na střední škole jsem propadl. Když mi bylo 18 a stal jsem se demokratem, žádného jiného jsem neznal. Zbytek mé rodiny je velmi konzervativní a většina bude volit Trumpa.
Máte pocit, že vás to stále nějak vyděluje?
Institucionalizovaná kulturní levice v akademickém prostředí je svým způsobem něco jako trumpismus. Musíte se přihlásit k určitému souboru přesvědčení, a pokud ne, nejste v kmeni. A já jsem něco přijal, něco ne. Nejsou to jen příznivci Trumpa, kdo jsou zasaženi tímhle kmenovým myšlením.
Měli by na ni střílet, řekl Trump o republikánce, která podporuje Harrisovou
Zmiňoval jste, že mezi špičkami demokratů jsou oproti republikánům rovnoměrněji zastoupena obě pohlaví či různé etnické skupiny, ale pokud jde o třídu, je to přesně naopak.
Nebývalo to tak. Ale když se podíváte na špičky demokratů dnes, tak skoro všichni vystudovali stejné prestižní univerzity a pocházejí z těch samých 25 velkých měst. Jednotlivě jsou to často velmi dobří lidé a někteří se snaží nahlédnout mimo svou bublinu, ale to skupinové myšlení tam je.
To se netýká jen akademické sféry. Jsou to novináři, spisovatelé a další. Jsou to různá povolání, ale vlastně jeden svět, v němž není moc pochopení pro lidi, kteří pocházejí odjinud. Takže pak dostáváte i spoustu mizerných analýz Trumpova elektorátu.
Například?
Že jsou všichni rasisté. Je Trump bigotní? Ano. Je řada jeho příznivců rasistických? Jasně. Ale to není většina Trumpových voličů. To je moc jednoduché vysvětlení. Díky své práci dost cestuji i do ciziny – a upřímně, když jedu na místa jako Washington DC nebo do Filadelfie, často mi to připadá jako nějaká jiná země.
Když to srovnám se západní Pensylvánií – tu tvrdě zasáhla deindustrializace, globalizace a následně opioidová krize, „smrt ze zoufalství“. Šest členů mé rodiny takhle zemřelo, ale většiny lidí z té třídy, ke které teď už patřím, se tyhle problémy nijak nedotýkají. Přeju jim to, ale americká dělnická třída bez ohledu na etnicitu poslední desítky let opravdu dostává na frak.
Co přesně pojem „smrt ze zoufalství“ označuje?
Přišli s ním dva ekonomové z Michiganu – Angus Deaton a jeho žena Anne Caseová. Ve své knize si všimli, že jediná demografická skupina, která zažívá pokles průměrné délky života, je v USA bělošská dělnická třída. Umírají ve čtyřiceti nebo padesáti kvůli alkoholismu, drogám, sebevraždám, sebedestruktivnímu životnímu stylu.
Ztratili víru v budoucnost – že se mají lépe než jejich rodiče nebo že jejich děti se budou mít lépe než oni. Tenhle optimismus, který byl kdysi základní součástí DNA Spojených států. Globalizaci bychom neunikli, ani kdybychom odmítli Severoamerickou dohodu o volném obchodu, ale faktem je, že řada pracovních míst, dobrých pracovních míst, prostě zmizela.
Ale je i dost Trumpových voličů, kteří do tohoto popisu nezapadají.
Ano, ale často se přehlíží, že i řada těch bohatších podporovatelů Trumpa pochází právě z těchto regionů, kde tohle kolem sebe vidí. Volí ho, protože mají pocit, že na jejich část Ameriky se zapomnělo. A mají pravdu.
Vidíte to dokonce i tady v Erie, což sice není velkoměsto, ale má sto tisíc obyvatel. I odtud odcházejí mladí a kvalifikovaní. Moje matka musí cestovat sto mil, aby se dostala za lékařem specialistou. Představte si, jak to vypadá v mnohem menších obcích. Na venkově to tu bylo vždy vyrovnané a spíš nakloněné demokratům, teď tam Trump vyhrával 75 ku 25 procentům.
Jak to?
Protože sem jezdí a dělá mítinky. Je to šarlatán a demagog, a dokonce i jeho voliči vám to často řeknou. Ale aspoň přijede a dá najevo nějaký hněv. Fakt, že demokraté přenechali dělnickou třídu tomuhle chlápkovi spíš svědčí o tom, jak moc špatná jejich politika byla. Když v roce 2008 přijel do zdejšího malého města Corey na mítink Barack Obama, vyhrál tu všude. A pak to demokraté prostě vzdali, odmávli to s tím, že jsou stejně všichni rasisté. Hillary Clintonová se tu ani neukázala.
Ale letos tu byla Kamala Harrisová i Tim Walz. Znamená to, že se demokraté poučili?
Letos je to rozhodně jiné, začali znovu jezdit na malá místa. Je to hodně o tom, že řada voličů prostě nechce Trumpa, ale Harrisová je zároveň nejcharismatičtější ze všech tří demokratů, kteří proti němu ve volbách stanuli. Myslím, že z nich má nejlepší kampaň. A Walz, který je jeden z mála politiků, jenž dovede přijet na malé město a mluvit zcela autenticky. A vystudoval státní školu v Nebrasce, kterou prakticky nikdo nezná. Díky bohu.
Jak tedy tipujete výsledek voleb?
Trumpova kampaň mi letos v Pensylvánii přijde méně organizovaná než ta Harrisové. Mám pocit, že v Michiganu nebo Wisconsinu je to podobné. Celkově myslím, že větší šance má Harrisová. Tipuji tak na 60 procent, že by se mohla stát prezidentkou. Rozhodně to však neznamená, že nemůže nakonec vyhrát Trump.