Článek
Skupina, která stojí za vznikem hitů Waterloo, The Winner Takes It All či Money, Money, Money, se o věci dozvěděla z videí z Trumpových předvolebních akcí, která kolují na internetu. Navíc švédský deník Svenska Dagbladet uvedl, že jeho reportér se v červenci zúčastnil Trumpova shromáždění v Minnesotě, kde se hrál právě hit The Winner Takes It All.
„ABBA nedávno zjistila, že její hudba a videa byly neoprávněně použity na Trumpově akci,“ sdělila agentuře AP skupina. „V důsledku toho ABBA a její zástupce požádali o neprodlené odstranění a smazání takového obsahu. Žádnou žádost jsme neobdrželi, proto nebylo uděleno žádné povolení ani licence,“ uvedla.
Kampaně podle AP nepotřebují výslovné svolení umělce k přehrávání jeho písní na shromážděních, pokud politická organizace nebo místo konání shromáždění získaly takzvanou obecnou licenci od organizací ASCAP a BMI, které vybírají licenční poplatky ve prospěch hudebních skladatelů a vlastníků autorských práv. Právě na tu se mluvčí Trumpovy kampaně odvolal.
Olympijské šaty Céline Dion šili přes tisíc hodin
Podobně jako ABBA se proti používání svých songů na Trumpových shromážděních ohradila v roce 2016 Adele, v roce 2020 například Bruce Springsteen, Rihanna, Phil Collins, Pharrell Williams, John Fogerty, Neil Young, Eddy Grant, Panic! at the Disco, R.E.M. a Guns N' Roses.
Letos to byla zpěvačka Céline Dion, která požádala Trumpovu kampaň, aby přestala používat píseň „My Heart Will Go On“. „A vážně, zrovna tuhle píseň?“ rýpla si ještě ironicky do Trumpova týmu za to, že je nenapadlo nic lepšího než vybrat si zrovna ústřední melodii z filmu Titanic, tedy z filmu o potápějící se lodi.
Zpěvačka Beyoncé pak Trumpovi zakázala použít píseň „Freedom“ v předvolebním spotu.