Článek
1. Termín voleb a kdy budou výsledky
V úterý 5. listopadu 2024 se konají volby prezidenta USA. Řada států však umožňuje tzv. brzké hlasování (early voting) – hlasování ještě před dnem voleb – a rovněž hlasování poštou. V úterý o půlnoci SEČ se uzavřou první volební místnosti v Kentucky a Indianě, ve středu v 7:00 SEČ se jako poslední uzavřou volební místnosti na Aljašce a Havaji.
Po půlnoci tak budou známy první výsledky, jasněji by mělo být ve středu ráno (SEČ). Výsledky volby bývají obvykle známy většinou ve středu mezi 3:00 SEČ a 6.00 SEČ. Na kompletní výsledky se však může čekat mnohem déle (např. vítězství Joea Bidena bylo ohlášeno až čtvrtý den po volbách). Sčítání se navíc může prodloužit, zejména s ohledem na vyrovnané šance obou kandidátů. Proces sčítání hlasů budou Novinky sledovat v on-line reportáži.
V amerických prezidentských volbách hlasovala už téměř třetina voličů
2. Trump vs. Harrisová
Tradičně mezi sebou soupeří dva kandidáti s šancí na vítězství, kdy každý zastupuje jednu ze dvou hlavních politických stran USA – demokraty a republikány. Za republikány kandiduje Donald Trump, za demokraty po odstoupení Joea Bidena z kandidatury kandiduje Kamala Harrisová.
Vedle dvou největších politických stran existuje ve Spojených státech celá řada menších, někdy označovaných jako tzv. třetí strany. Nejvýraznějšími z nich jsou Libertariánská strana a Strana zelených. Mimo demokraty a republikány však zpravidla žádný jiný kandidát nezískává vysokou podporu voličů. Další zájemci mohou kandidovat jako nezávislí.
FOTO: Které celebrity podpořily Trumpa a které Harrisovou
3. Předvolební průzkumy
Dne 4. listopadu 2024 průzkumy přisuzují Harrisové 47,9 % a Trumpovi 47,0 %. V Amerických volbách nicméně není důležitý celkový počet získaných hlasů, ale celkový počet získaných volitelů. Volby rozhodne, kdo získá většinu v klíčových státech – a tak jejich všechny volitele.
2. Jak se počítají hlasy
Americké prezidentské volby oproti těm českým nejsou přímé, takže nezáleží na absolutním počtu hlasů, rozhoduje počet volitelů. Hillary Clintonová například získala v roce 2016 o téměř 2,9 milionu více hlasů než Donald Trump, přesto se prezidentkou nestala.
Každé území má stanovený počet volitelů podle počtu obyvatel. U států tento počet odpovídá zastoupení státu v Kongresu. Nejméně lze mít 3 volitele, volitelů je celkem 538. Nejvíce volitelů mají Kalifornie (54) a Texas (40), nejméně Aljaška, Delaware, Severní Dakota, Jižní Dakota, Vermont, Wyoming a Washington D.C. (po třech volitelích). Ve většině států získá kandidát s nejvíce hlasy Američanů všechny volitele tohoto státu.
V úterý 5. listopadu se tedy koná přímá volba členů Sboru volitelů. Ti se po kompletním sečtení hlasů a jejich oficiálním stvrzení setkají 17. prosince 2024 v hlavních městech jednotlivých států a hlasují zvlášť pro prezidenta a viceprezidenta. Pro zvolení je nutná většina všech – tedy nejméně 270 volitelů.
Ústava nenařizuje, že se volitel povinně musí držet kandidáta, pro něhož má hlasovat. Některé státy hlasy těchto „nevěrných volitelů“ nezapočítají a nahradí novými voliteli, další je i trestají pokutou či vězením. Těchto případů se vyskytuje jen málo a nikdy nezvrátily výsledek voleb.
Jak je volen americký prezident
5. Co bude po volbách
Obvykle je již po volebním dni z výsledků jasné, kdo získal dostatek volitelů. Ten bývá hned titulován jako President-elect (zvolený prezident). Úřadující prezident následně se svým týmem pomáhá plynulému převzetí moci. Probíhají setkání s budoucími členy vlády, aby se seznámili s chodem úřadů. Budoucí prezident také má ochranku. Oficiálně o této pozici však lze mluvit až po schůzi Kongresu, jež stvrdí výsledky hlasování Sboru volitelů.
Funkční období zvoleného prezidenta začíná 20. ledna. Ten den se koná inaugurace, na níž prezident a viceprezident skládají své sliby.