Hlavní obsah

STUDIO NOVINEK: Trump se vrací. Co to pro nás znamená?

O tom, co znamená republikánské vítězství pro Spojené státy a co znamená pro zbytek světa, ve speciálním volebním studiu Novinek od 09:00 hodin hovořili politolog a 1. náměstek ministra zahraničí Jiří Kozák, amerikanista Jan Beneš, bývalý český velvyslanec v USA Michael Žantovský a současný český velvyslanec Miloslav Stašek. Diskusi moderovala Eva Mikulecká.

Živě: Studio Novinek k prezidentským volbám v USAVideo: Novinky

Článek

Červené tsunami – tak někteří nazývají americké volby, které s vysokou pravděpodobností zcela ovládli republikáni. Donald Trump míří k vítězství v prezidentských volbách, republikáni dokázali obhájit většinu ve Sněmovně reprezentantů a nově ovládli také Senát.

Donald Trump dokázal zvítězit v klíčových státech, kde se předvídal vyrovnaný souboj. Poté co bývalý americký prezident získal Severní Karolínu a Georgii, musela Kamala Harrisová zvítězit ve všech státech kolem velkých jezer.

Kamale Harrisové se nepodařilo získat podporu minorit, na kterou obvykle demokratičtí kandidáti spoléhají. „I když vynechám swing states, Trump měl neskutečně dobré výsledky ve Virginii, stejně tak ve městě New York a v dalších oblastech,“ míní amerikanista Jan Beneš.

Foto: Stanislava Benešová, Novinky

Amerikanista Jan Beneš

Trumpismus má silnou fanouškovskou základnu

„Celonárodní trend ukazuje, že trumpismus má opodstatnění, fanouškovskou základnu a část voličů si ho dál přeje,“ dodal. „Trumpovi se podařilo oslovit skupinu mladých voličů, hlavně mužů, u kterých nebylo jisté, jestli k volbám přijdou,“ soudí zase bývalý velvyslanec Česka v USA Michael Žantovský. „Podařilo se mu získat víc hispánských voličů, než se původně předpokládalo. A pochopitelně ho volili lidé z těch vnitrozemských, často opomíjených tradičních částí Ameriky, na rozdíl od velkoměst a obou amerických pobřeží s daleko sofistikovanějším, mezinárodnějším, vzdělanějším obyvatelstvem,“ dodal ve studiu Novinek Žantovský.

Celonárodní trend ukazuje, že trumpismus má opodstatnění, fanouškovskou základnu a část voličů si ho dál přeje.
amerikanista Jan Beneš

Hosté se shodli na tom, že pro voliče hrála dominantní roli ekonomická situace Spojených států. „Hlavní témata byla na straně republikánů,“ podotkl velvyslanec v USA Miloslav Stašek. Amerikanista Beneš připomněl, jak podle voličů republikán Trump obohatí státní kasu. „Voliči Donalda Trumpa věří, že ve chvíli, kdy se zatočí s nelegálními migranty, bude v systému více peněz, nebude federální vláda tolik utrácet za migranty a ty peníze půjdou více americkému lidu,“ uvedl.

Diplomatické vztahy s Českem podle něj v zásadě velké změny nečekají. „Výrazně by se mohla změnit pouze ekonomická spolupráce, protože zůstává otázkou, jak bude Donald Trump dál postupovat ohledně uvalování sankcí na dovoz zboží nejen z Evropy, ale z celého světa. Slíbil voličům snížení daní, a to bude potřeba kompenzovat na straně příjmů do státního rozpočtu,“ míní Stašek.

Foto: Stanislava Benešová, Novinky

První náměstek ministra zahraničí Jiří Kozák

Celebrity Harrisové nepomohly

Za Kamalu Harrisovou se postavila celá řada výrazných celebrit, například zpěvačky Taylor Swiftová, Beyoncé, Donald Trump měl zase na své straně podnikatele a technokrata Elona Muska. „Souboj celebrit v kampaních nijak nepomáhá. Je pěkné, že Beyoncé někde vystoupí, udělala to i v roce 2016 na podporu Hillary Clintonové, a nedopadlo to jinak. Je zjevné, že to voliče neovlivňuje,“ míní Beneš.

Je pěkné, že Beyoncé někde vystoupí, udělala to i v roce 2016 na podporu Hillary Clintonové, a nedopadlo to nijak.
amerikanista Jan Beneš

Musk si podle něj Trumpa vybral kvůli tomu, že věří, že bude investovat do technologií. „Co se týče Elona Muska, on si vybral Donalda Trumpa, protože je to podle něj člověk, který zastupuje právo na svobodu projevu a bude podporovat ty správné investice do technologií, tak aby se Amerika mohla posunout technologicky dopředu, to si myslím, že hrálo velkou roli,“ zakončil.

I když ještě nejsou všechny hlasy sečteny, je již jisté, že se demokratům obhájit takzvanou celou „modrou zeď“ – tedy státy Minnesota, Michigan, Wisconsin a Pensylvánie – nepodařilo. Republikáni navíc obhájili většinu ve Sněmovně reprezentantů a nově získali většinu i v Senátu. Po dvaceti letech tak bude mít prezident „svůj“ Kongres, který mu umožní lépe a pohodlněji vládnout.

Prvenství amerických prezidentských voleb 2024

  • Nynější demokratický prezident Joe Biden se v červenci stal vůbec prvním prezidentem USA, který vzdal snahu o své znovuzvolení poté, co si zajistil nominaci ve stranických primárkách. Demokrat Lyndon B. Johnson v roce 1968 vycouval ještě před primárkami. Až do odstoupení z kampaně byl historicky nejstarším prezidentským kandidátem 81letý Biden, nyní toto prvenství drží 78letý Donald Trump.
  • Bidenova nástupkyně v kampani viceprezidentka Kamala Harrisová je první ženou s asijskými a černošskými kořeny, kterou jedna z velkých stran nominovala do prezidentských voleb. Vůbec první ženou nominovanou velkou stranou byla v roce 2016 Hillary Clintonová, proti Trumpovi ale neuspěla.
  • Donald Trump je prvním prezidentským kandidátem velké strany, který byl soudem uznán vinným (v kauze pornoherečky Stormy Daniels), zároveň přitom čelí dalším trestněprávním kauzám. Už dříve se ale někteří okrajoví kandidáti o úřad amerického prezidenta ucházeli přímo z vězení.
  • Donald Trump bude v případě znovuzvolení druhým americkým prezidentem, kterému se po pauze podařilo vrátit do úřadu. Už v 19. století to dokázal demokrat Grover Cleveland, který stál v čele země v letech 1885-1889 a poté mezi roky 1893 a 1897.
  • Výjimečné jsou i letošní dva pokusy o atentát na Donalda Trumpa. Při jednom z nich utrpěl zranění ucha. Atentátníci útočili na prezidenty i kandidáty do Bílého domu už dříve, posledním prezidentem zraněným při útoku byl v roce 1981 republikán Ronald Reagan.

Harrisová uznala porážku a gratulovala Trumpovi

Volby USA

Výběr článků

Načítám