Článek
„Myslíte si, že se vás to netýká? Že to není vaše věc? Že se můžete držet stranou? Tak, chátro…,“ překládají polské titulky sípavý hlas muže, který k odvlečeným lidem promlouvá rusky, zatímco nad zpustošenou krajinou přelétává stíhačka, kolem štěkají vlčáci a nad jámou stojí ozbrojení vojáci.
Když už se schyluje k výstřelu, žena najednou vytahuje z kapsy propisku a vztyčí ji nad hlavu. Zbytek zadržených lidí jejího příkladu následuje. „Evropu nedáme,“ vzkazuje poté text ve videu, které zároveň Poláky vyzývá, aby 9. června hlasovali ve volbách do Evropského parlamentu.
Eurovolby v Polsku: Kaczyński dýchá Tuskovi na záda
„Pod videem se objevilo mnoho komentářů. Někteří uživatelé internetu souhlasili s důležitostí nadcházejících evropských voleb, zatímco další silné poselství spotu Akcja demokracja kritizovali. Kritici se mimo jiné ptali, co tím chtěli autoři klipu sdělit a kdo souhlasil se zveřejněním ‚skandálního‘ obsahu,“ komentoval video zpravodajský web Onet.pl.
Rozdílné reakce budilo video i na sociální síti X. „Uvědomuji si, že jsme kvůli tomu volebnímu maratonu unavení. Ale přemýšlejme o tom, v jaké Evropě chceme žít. V silné, bezpečné a mírumilovné, nebo ovládané populisty a Putinovými kumpány?“ kvitovala například poselství videa aktivistka Monika Langerová z Bielsko-Bělé.
Další si naopak z videa spíše utahovali. „Skupina schoulených bělochů a slogan ‚Evropu nedáme‘. To je pravděpodobně nějaká kampaň proti migrantům,“ komentoval například spot Tomasz Tomeczko z Vratislavi.
Nevládní organizace Akcja demokracja vznikla v roce 2015, v minulosti mimo jiné organizovala protesty proti kontroverzní reformě Nejvyššího soudu prosazované tehdejší vládou konzervativní strany Právo a spravedlnost.
Za 15 tisíc eur založí požár. Vlna ruských sabotáží v Polsku je bezprecedentní, říká analytik
Volby do Evropského parlamentu 2024
Ve volbách do europarlamentu si občané států EU volí své europoslance. Eurovolby v ČR probíhaly 7. a 8. června 2024. Dění jsme sledovali v on-line reportáži. Přečtěte si vše o eurovolbách.
S podporou 26,14 % hlasů a ziskem 7 křesel zvítězilo hnutí ANO. Svá křesla v Evropském parlamentu získali i koalice Spolu (6), Přísaha a Motoristé (2), Stačilo! (2), Starostové (2), Piráti (1) a koalice SPD a Trikolora (1).