Článek
Právě povodně se na tom podle něj výrazně podepsaly. „Je to prostě holý fakt, realita. Na druhé straně chápu, že uspořádat volby v náhradním termínu na několika místech, když téměř v celé republice to nebyl problém, nebylo možné,“ řekl v neděli Novinkám a Právu Mudra s tím, že minimálně polovina tamních občanů by se k volbám, i kdyby k nim chtěla dorazit, dostávala jen velmi obtížně.
„Pohyb po obci, která je zhruba šest kilometrů dlouhá a v níž máme několik odříznutých lokalit, je spíše pro fyzicky silné jedince. Lidé asi ani neměli chuť se k volbám trmácet. Uklízeli a zachraňovali, co se ještě zachránit dá,“ zdůraznil.
Myšlenky na volby neměl ani on sám. „Včera, když jsem se probudil a vyšel mezi lidi, tak jsem se ptal, který je vlastně den. A podobně na tom byla většina našich obyvatel. Nešlo rozhodně o žádný cílený bojkot voleb z jejich strany. Mnozí si pod tlakem obřích starostí vůbec neuvědomovali, že něco takového se v těchto dnech připravuje či koná,“ vysvětlil.
S ohledem na to, že i jeho rodinný dům byl vodou z řeky Bělé zdevastovaný, potřeboval by být doma, řešit své osobní věci a pomáhat nejbližším. „Není to však možné. Musím se věnovat obci. Doma jsem se byl za poslední dny podívat na deset minut. Poděkoval jsem všem, co tam makají, pomáhají a znovu jsem začal řešit věci, co potřebujeme ve vsi,“ uvedl.
Jeho dům, který stojí na břehu Bělé, ač hodně poničený, zůstal stát. „Naštěstí! Bude tam ovšem obrovské množství práce. S těmi však momentálně nemůžeme začít. V této chvíli k nám nevede příjezdová cesta. Dá se jen uklízet,“ dodal Mudra.
V České Vsi, kde musel s organizováním voleb pomoci krajský úřad, svou roli ve vztahu k účasti zřejmě hrál i fakt, že lidé ze dvou okrsků volili pouze na jednom místě.
„Volební místností“ byl speciální týlový kontejner, který přivezli hasiči z Prostějova. Využíván bývá při mimořádných událostech. „Je to taková pojízdná kancelář, většinou funguje jako štáb velitele zásahu. Je tam mobilní i internetové připojení, elektřina, základní zázemí pro zasahující hasiče a velení,“ popsala v sobotu mluvčí krajských hasičů Lucie Balážová. Vejít se do něj musely dvě komise, což představovalo 12 lidí.
Obdobná situace jako v České Vsi panovala i v Písečné a Mikulovicích, dalších dvou těžce postižených obcích ležících níže po toku Bělé.
V Písečné odvolilo o polovinu méně voličů, k volbám přišlo 17,17 procenta oproti 35,13 procenta před čtyřmi lety. V Mikulovicích svůj hlas odevzdalo 15,17 procenta voličů, zatímco v roce 2020 to bylo 32,40 procenta voličů. Volební účast výrazně klesla i v dalších postižených obcích Jesenicka. Přímo v Jeseníku to bylo o deset procent. Letos tam volilo 24,01 procenta voličů, před čtyřmi lety 33,94 procenta.