Hlavní obsah

Slováci volí prezidenta. Co si myslí o kandidátech?

Slováci v sobotu vyrážejí k urnám, aby v prvním kole prezidentských voleb rozhodli o tom, koho vyšlou do kola druhého, vypsaného na 6. dubna. Pozice dvou hlavních favoritů obsadili předseda parlamentu Peter Pellegrini (48) a Ivan Korčok (59), bývalý ministr zahraničí. Jakýkoli jiný výsledek by byl senzací.

Foto: Václav Šálek, ČTK

Kandidáti na prezidenta Slovenské republiky: zleva Peter Pellegrini a Ivan Korčok při předvolební televizní debatě v TV Markíza, 18. března 2024

Článek

Stejně tak by se považovalo za mimořádné překvapení, kdyby některý z uchazečů dosáhl na nadpoloviční většinu, a stal se tak hlavou státu už o víkendu.

Voleb se může zúčastnit 4,3 milionu voličů, z nich je 262 tisíc prvovoličů. Volební místnosti jsou otevřené od sedmi hodin ráno do večerní dvaadvacáté hodiny. Výsledky prvního kola by mohly být známy už v noci na neděli.

Podle průzkumů 60 procent voličů ví, komu dá hlas. Nerozhodnutých je asi 20 procent voličů a zbytek k volbám vůbec nepůjde. Polovina voličů si myslí, že nový prezident by měl s vládou hlavně spolupracovat, a téměř 36 procent voličů očekává, že hlava státu bude protiváhou vládní moci.

Rozdělená země

„Chci, aby na Slovensku konečně zavládl klid a politici se věčně nehádali. Pokud by se stal prezidentem Korčok, přineslo by to neustálý konflikt s (premiérem Robertem) Ficem, a tudíž jen prodloužení stavu se Zuzanou Čaputovou. Proto budu volit Pellegriniho,“ řekl Novinkám Ján Stolár ze středoslovenského města Zvolen.

„Pět let seděla v Prezidentském paláci americká agentka Čaputová, která plnila rozkazy z Washingtonu. Korčok je stejný kalibr a nevěřím ani Pellegrinimu a jeho dvěma tvářím. Hlas dám Štefanu Harabinovi,“ vysvětluje Ondrej z města Partizánske, proč je mu blízký exministr spravedlnosti a bývalý šéf slovenského Nejvyššího soudu, který české čtenáře zaujal především výrokem, že v ČR jsou podporovatelé fašismu.

Další Harabinův volič, který se představil rovněž jen křestním jménem, Tomáš, se bojí, že Korčok by mohl Slovensko zatáhnout do války na Ukrajině.

„Nechci, aby se všechna moc soustředila v rukou vládní koalice, Ficova vláda musí mít v Prezidentském paláci protiváhu. Prezidenta, který zakročí, pokud by se Slovensko vydalo nedemokratickým směrem,“ vysvětluje zase student Igor Štiavnický z Bratislavy. „Korčok není ideální, není tak známý jako Pellegrini, ale věřím, že ve druhém kole dokáže zvítězit,“ dodal.

Alena Staniaková z Banské Bystrice zvažuje, že po ukončení vysoké školy odejde do zahraničí. „Na Slovensku nevidím perspektivu. Fico nás tahá na východ a jeho vstřícná politika vůči Rusku se mi vůbec nezamlouvá,“ zdůraznila „Ještě nevím, komu dám v sobotu hlas. Nevylučuji, že se k prvnímu kolu nepřijdu a ve druhém kole si vyberu menší zlo. Tak už to na Slovensku chodí,“ dodává její kamarádka Jana.

O prezidentskou funkci se budou také ucházet politici Marian Kotleba z krajně pravicové Lidové strany Naše Slovensko, Ján Kubiš, někdejší ministr zahraničí, a expremiér Igor Matovič. Na seznamu jsou i další jména: historik Patrik Dubovský (nezávislý), Krisztián Forró z Maďarské aliance a nezávislý Milan Náhlik. Andrej Danko z vládní Slovenské národní strany a Róbert Švec ze Slovenského Hnutí Obrody v březnu z boje odstoupili.

Poslední průzkum agentury Ipsos (v %)
První kolo:
Peter Pellegrini37,5
Ivan Korčok 36,3
Štefan Harabin13,1
Druhé kolo:
Peter Pellegrini54,5
Ivan Korčok 45,5

Výběr článků

Načítám