Článek
„Zákon říká, že pokud se peníze shromažďovaly na transparentním volebním účtu, tak to, co tam zbude po odečtení výdajů, se musí převést na veřejně prospěšné účely,“ řekl Novinkám předseda Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a hnutí František Sivera.
Každý kandidát si veřejně prospěšný účel, na který peníze převede, může vybrat sám. Janeček, kterého z boje o Hrad vyřadilo vnitro v listopadu kvůli chybám v petičních arších a Nejvyšší správní soud v úterý tento krok posvětil, si na svůj volební účet poslal od července bezmála 35 milionů korun. Drtivou většinu peněz však vzápětí zase převedl pryč pod poznámkou „vklad do kampaně“.
V úterý, kdy jeho vyřazení z voleb potvrdil NSS, činil zůstatek účtu pouhých šest tisíc korun.
Nerudová vede
To advokátka Denisa Rohanová, kterou vyřadil NSS navzdory předchozímu rozhodnutí vnitra, ještě ani nestihla z transparentního účtu utrácet. Zůstalo jí na něm necelých 40 tisíc korun, tedy jen o pár stokorun méně, než dostala na darech.
Rohanová neměla výdaje se sběrem podpisů, protože svou kandidaturu opírala o podporu exposlanců z předchozího volebního období. Podpisy zákonodárců byly také důvodem, proč ji NSS z volby vyloučil.
Josefu Roušalovi zbyla na účtu jen tisícovka, dohromady podle volebního účtu utratil takřka výhradně ze svých zdrojů necelých tři sta tisíc korun.
Podnikatel Tomáš Březina měl ještě první prosincový týden na účtu necelých 300 tisíc korun. V úterý však už odkaz na transparentní účet nefungoval. Terezie Holovská, Libor Hrančík, Anna Kašná, Roman Lalik, Milan Tomeček, Jiří Horváth, Václav Hačecký nebo Pavel Zítko svůj volební účet Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a hnutí ani nedodali.
Voleb hlavy státu se zúčastní devět kandidátů: Andrej Babiš, Petr Pavel, Danuše Nerudová, Jaroslav Bašta, Pavel Fischer, Marek Hilšer, Josef Středula, Tomáš Zima a Karel Diviš, kterého do volby vrátil NSS po kontrole petičních archů. První kolo voleb se koná 13. a 14. ledna, druhé o dva týdny později.