Článek
Neúspěšný zájemce o prezidentské volby Janeček se v pátek s lístkem v ruce nechal vyfotit a snímek zveřejnil na svém twitterovém účtu. „Jak volit ve volbách spravedlivých i těch druhých?“ doplnil k příspěvku vzkaz.
Zřejmě šlo o nadsázku a Janeček chtěl tímto způsobem vyjádřit svůj názor. Ani popsaný lístek totiž volbu nezneplatňuje, a Janečkův hlas tak připadne kandidátovi, jehož jméno je na něm předtištěno, v tomto případě tedy Petru Pavlovi.
Jak volit ve volbách spravedlivých i těch druhých? 🙂 pic.twitter.com/nB9BwzQ6v6
— Karel Janeček (@janecek252) January 13, 2023
„Jakékoli přípisy na vybraný volební lístek nevedou k neplatnosti hlasování do té míry, dokud je zřetelné, o kterého kandidáta jde. Jediná forma zneplatnění lístku je jeho úplné přetržení,“ řekl v rozhovoru pro deník Právo ředitel odboru voleb ministerstva vnitra Tomáš Jirovec.
Ředitel odboru voleb: Do obálky jen jeden lístek
Janeček by navíc sám sebe stejně nemohl volit, a to z důvodů celkem logických. Do prezidentských voleb se původně přihlásilo 21 zájemců, z nich vnitro na základě řádné přihlášky připustilo devět. Janeček mezi nimi ke své smůle není, přihlášku totiž špatně vyplnil. Podnikatel si proti tomu podal stížnost, tu však Ústavní soud zamítl.
Janečkovi neuznali jeho vlastní podpis. Matematik doplatil na záměnu 2 a 1
Janečkův počin připomíná podobnou situaci, k níž došlo v zářijových volbách do Senátu. Šéf SPD Tomio Okamura tehdy vhodil do urny volební lístek s označením kandidáta TOP 09 Jiřího Růžičky poté, co jej podle svých slov přeškrtl a natrhl, čímž měl hlas znehodnotit. I takto poničený lístek je však stále platný a TOP 09 posléze Okamurovi za hlas poděkovala.