Článek
„Na takový nával tady nejsme zvyklí. Dokonce přišli tři lidé s voličským průkazem, to nepamatujeme,“ připustila Lapková s úsměvem. „Vše probíhá hladce,“ dodala.
Volební účast ve vyloučené lokalitě, jejíž obyvatelstvo tvoří v naprosté většině Romové, bývá přitom tradičně velmi nízká. „Myslím si, že je volby běžně nezajímají. Tyhle prezidentské jsou ale i pro ně jiné, něčím výjimečné,“ řekl Právu senátor za Mostecko a dlouholetý primátor Mostu Jan Paparega (ProMost).
Fiala: Volební kampaň byla odporná
Koho volí? Toho lepšího!
Jeho slova potvrdil Právu pan Jan. „Jde o naši budoucnost, o naše děti. Chci, abychom se měli lépe,“ zdůvodnil svou účast asi třicetiletý muž. O zhruba generaci starší pan Laco zase zdůraznil, že volil, protože nechce válku. „Naši předci zažili první a druhou světovou válku a já si nepřeji, aby byla třetí,“ zvyšoval hlas.
Ve 20. mosteckém okrsku dominoval v prvním kole Andrej Babiš. Ze čtvrtiny obyvatel sídliště, kteří dorazili k urnám, mu odevzdalo hlas 93 procent. Druhý z finalistů volebního klání Petr Pavel, získal 1,88 procenta. V přepočtu na hlasy bylo skóre 149:3. Takový poměr ve prospěch Babiše si nedokáže vysvětlit ani poměrů v sídlišti znalý Paparega. „Nevím, čím to je. Je to zvláštní,“ pokrčil senátor rameny.
Před základní školou, kde je volební místnost, postávali v pátek odpoledne obyvatelé lokality a hlasitě diskutovali. „Taky půjdu volit, ale snad mám ještě čas, ne?“ obořil se na redaktora Práva mladý muž, kterého zjevně probudil dotaz, zda už splnil svou občanskou povinnost. Volit byl prý i v kole prvním, protože je to podle něj správné. „Když už máme možnost vybrat si prezidenta, tak bychom ji měli využít,“ mudroval.
Jeho názor sdílela žena ve středním věku. „Já už volila,“ pochlubila se. Kterému z kandidátů dala svůj hlas, ale neprozradila. „Tomu lepšímu,“ poznamenala. Krátce před 17. hodinou byla volební účast v Chanově zhruba 20 procent.