Článek
Mluvčí ČSÚ Jan Cieslar uvedl, že webové stránky úřadu v minulých dnech zaznamenaly zvýšený počet přístupů, který stále trvá. Z preventivních důvodů proto byl omezen přístup ze zahraničí. Samotné zpracování výsledků prezidentských voleb je od jejich prezentace na webu oddělené, ujistil ČSÚ již dříve.
Podle informací, které technologická společnost Avast zveřejnila na Twitteru, čelily útoku internetové stránky ČSÚ i web volby.cz, na kterém úřad zveřejňuje výsledky voleb.
„Za zahlcovacími DDoS útoky stojí softwarový nástroj DDosia, který je dílem již známé proruské hackerské skupiny NoName(057)16. Ta v minulosti prostřednictvím DDoS útoků napadala weby zemí podporujících Ukrajinu a včera i weby dvou českých prezidentských kandidátů,“ uvedl analytik malwaru ze společnosti Gen Martin Chlumecký.
Druhé kolo: Pavel - Babiš
Mluvčí statistického úřadu uvedl, že úřad minulých dnech zaznamenal zvýšený počet přístupů na webové stránky, který stále trvá. „Z preventivních důvodů jsme proto omezili přístup ze zahraničních internetových adres,“ sdělil Cieslar.
Dodal, že ČSÚ bezpečnost svých webů průběžně zajišťuje ve spolupráci s dodavateli a situaci v kyberprostoru pečlivě monitoruje. „V případě potřeby jsme připraveni přijmout další nezbytná opatření,“ ujistil mluvčí.
Proti zprávě o hackerském útoku, kterou vydala ČTK, se ČSÚ ohradil. „Český statistický úřad se důsledně ohrazuje proti zavádějící zprávě České tiskové kanceláře o hackerském útoku na ČSÚ a vyzval agenturu k opravě,“ uvedl úřad s tím, že se aktuálně soustředí na hladký průběh zpracování volebních výsledků.
Zpracování voleb je oddělené
V souvislosti s prezidentskými volbami ČSÚ tento týden uvedl, že prezentace volebních výsledků a zpracování výsledků voleb jsou dva naprosto oddělené procesy. Případná nedostupnost webu volby.cz neovlivní volební proces ani zpracování výsledků hlasování.
„Český statistický úřad zasílá výsledky voleb po zvláštní vyhrazené lince také médiím, která se k této službě předem přihlásila. V případě výpadku prezentačního webu volby.cz, ať již z důvodu technické závady, či zlého úmyslu, mohou uživatelé získávat průběžné informace prostřednictvím televize, rozhlasu a zpravodajských serverů,“ uvedla místopředsedkyně ČSÚ Eva Krumpová.
V pátek čelily hackerským útokům weby prezidentských kandidátů Petra Pavla a Tomáše Zimy. Terčem kyberútoků byl od čtvrtka také web ministerstva zahraničí. Nebyly ale úspěšné a neměly dopad na bezpečnost dat, řekla ČTK mluvčí úřadu Mariana Wernerová. I za těmito útoky stál podle Avastu software hackerů ze skupiny NoName(057)16.