Článek
„Bývalý generál NATO slibující neochvějnou podporu Ukrajině se stane příštím českým prezidentem poté, co přesvědčivě zvítězil nad expremiérem-miliardářem,“ píše v úvodu textu Bloomberg.
Kandidáta hnutí ANO vykresluje jako „populistu“, který v době svého premiérství bojoval s EU. Naopak „vítězství Pavla by mohlo posílit jednotu Západu vůči ruské agresi“.
Agentura Reuters rovněž zdůrazňuje Pavlovo „silné prozápadní“ směřování. Euronews zase představuje Petra Pavla jako „polyglota a válečného hrdinu“.
Washington Post upozorňuje, že funkce prezidenta je v České republice „převážně ceremoniální post“.
Vítězství liberální demokracie
Korespondent z Prahy britského listu Guardian vykresluje výsledek jako „vítězství liberální demokracie nad oligarchickým populismem“.
„Výsledek představuje osobní ospravedlnění pro prozápadně orientovaného Pavla a ponižující porážku pro Babiše, miliardáře a oligarchu, který vedl bezohlednou kampaň, v níž se soustředil na vykreslení svého protivníka jako válečného štváče, zatímco sám sebe vydával za oběť pomluv a výhrůžek smrtí,“ stojí v textu.
Francouzský deník Le Figaro vysvětluje tamnímu publiku, místo koho Pavel na Hradě usedne: „Vítěz nahradí Miloše Zemana, kontroverzního politika, který měl úzké vazby na Moskvu, než v době ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022 obrátil.“
Polský list Gazeta Wyborcza připomíná prvního českého prezidenta a ptá se: „Vrátí se Česko po vítězství Pavla k havlovské ‚pravdě a lásce‘ v politice?“