Článek
„Kandidáti, kteří se účastní odstraňování následků povodní, mají určitý bonus, což se může projevit i ve volbách. Ale nelze odhadnout jak velký,“ sdělil Novinkám politolog Lubomír Kopeček.
Zvládnutí situace podle něj vyznívá pro politiky ve vládě i krajích spíš pozitivně. Pomohla k tomu i média, která se zaměřila právě na starosty a hejtmany zasažených regionů. „Určitě byli vidět jihomoravský hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL), jihočeský Martin Kuba (ODS), moravskoslezský Josef Bělica (ANO) či olomoucký Josef Kulhánek (STAN). Může jim to něco přinést, pokud se v kraji obecně pokládají povodně za zvládnuté,“ dodal.
Hlasy jim naopak nemusejí dát lidé v regionech, kde převládá pocit, že pro ně měli politici udělat víc. Například na Šumpersku či v Krnově. „Ale i kraje, kde to vypadalo dramaticky, dopadly nakonec celkově docela dobře. Nejkomplikovanější je v tomto ohledu Moravskoslezský kraj,“ dodal Kopeček.
Účast kvůli povodním vyšší nebude
V zasažených oblastech bude účast voličů nejspíš podprůměrná, jednoduše proto, že mají lidé starosti s odklízením škod a na volby nemají myšlenky. Jenže lidí, kterých se povodně přímo dotkly, budou maximálně desítky tisíc. „To znamená, že to zasáhlo tři až pět procent obyvatel Česka. Takže máte okolo pětadevadesáti procent lidí, kterých se to přímo nedotklo, na které záplavy nebudou mít vliv. V krajských volbách se účast pohybuje mezi třiceti a čtyřiceti procenty. Není důvod, proč by měla být letos vyšší,“ dodal Kopeček.
Jak se budou rozhodovat ti, kteří byli vytopeni, nelze dopředu odhadnout. „Ale bez ohledu na to, jak byly záplavy ze strany vládních stran či vlády zvládnuté; šance, že ANO vyhraje ve většině krajů, je pořád vysoká,“ soudí Kopeček.
Podle marketéra Karla Pluhaře záplavy dosud nudnou kampaň hodně poznamenaly. „Dělat kampaň podle původních plánů ztrácí smysl a teď se ukáže síla jednotlivých politických osobností. Velkou výhodu mají politici, kteří obhajují mandát, můžou být na místě a skutečně pomoci situaci řešit,“ řekl Novinkám.
„Nedivil bych se, kdyby právě úspěšní starostové získali preferenční hlasy a zastínili své kolegy na kandidátkách. Výhodu mají také vládní strany. Premiér a ministři mohou do zasažených oblastí dodat rychlou a účinnou pomoc,“ dodal Pluhař.
Naopak krajská opozice a nové strany a hnutí hrály při záplavách „druhé housle“ a oslovit voliče pro ně bude složitější. „Prakticky přišli o možnost kontaktní kampaně a média zaměří pozornost na škody a pomoc postiženým obcím a lidem,“ poznamenal.
Určitě však pro takové politiky není cesta, aby jeli do zaplavených oblastí účelově, aby byli vidět. „Neautentická kampaň, která by působila jako přiživování se na neštěstí, má potenciál vyvolat značný hněv,“ míní Pluhař.