Článek
„Dnes před vás předstupuji s obrovskou pokorou a vděkem. Chci poděkovat všem voličům ve Slovenské republice, všem lidem, kteří přišli k urnám, že mi dali skoro 1,4 milionu hlasů. Je to pro mě obrovský závazek a obrovská čest,“ prohlásil Peter Pellegrini.
„Po tom všem, čím jsem si musel v té volební kampani projít, je to pro mě obrovské zadostiučinění,“ přiznal vítěz prezidentských voleb.
Minuta po minutě. Jak probíhaly volby prezidenta na Slovensku
Dodal, že jako politik je připraven na všechno špatné, kritiku i útoky. „Nedal jsem se žádným útokem ani žádnou špinavostí, intrikou zlomit. Naopak, tuto zlou energii jsem přetavil do pozitivní energie. A ještě víc mě to povzbuzovalo k tomu, abych k lidem promlouval ještě více od srdce,“ řekl.
„Rozhodl jsem se kandidovat na prezidenta Slovenské republiky jen a jen kvůli tomu, že jsem cítil podporu lidí, kteří poctivě žijí a pracují nebo tráví svůj důchod na Slovensku. Kvůli tomu jsem do toho souboje šel,“ doplnil.
Závěrem poděkoval koaličním partnerům, podporovatelům a všem občanům Slovenské republiky za projevenou důvěru. „Je přede mnou mise, kterou se budu snažit plnit, abych vás nezklamal. Budu chránit a bránit zájmy Slovenské republiky,“ uzavřel.
Korčok se do vítěze opřel
K výsledkům voleb se vyjádřil již neúspěšný kandidát Korčok. „Jsem zklamaný. Jsem upřímně zklamaný a rozčarovaný. Duší jsem ale sportovec, a tak výsledek respektuji,“ reagoval Korčok.
Věří, že Pellegrini bude takovým prezidentem, jak jej popisuje ústava: že bude nezávislý a bude funkci vykonávat podle vlastního přesvědčení a bez jakýchkoli příkazů. „Toto přeji nejen jemu, ale také celé Slovenské republice,“ doplnil neúspěšný kandidát.
Následně ale ve své rétorice přitvrdil: „Viděli jsme, že prezidentem se může stát člověk, který šíří nenávist a bičuje vášně, který z toho druhého udělá kandidáta války,“ burcoval Korčok s roztřeseným hlasem.
Voličům poděkoval za to, že mu odevzdali hlas. „Odcházím zklamaný, ale ne zlomený,“ uzavřel Korčok.
Do funkce bude jmenován v červnu
Nový prezident bude jmenován do funkce v červnu, kdy skončí mandát současné prezidentce Zuzaně Čaputové. Ta se rozhodla svou funkci neobhajovat a v letošním volbách tak nekandidovala.
Slovenští občané mohli v sobotu odevzdávat své hlasy od 7:00 do 22:05. Volby byly prodlouženy v několika volebních místnostech, které se ráno kvůli komplikacím otevřely o pár minut později.
Po sečtení 100 % okrsků získal vítězný Pellegrini ve druhém kole prezidentských voleb 53,12 % hlasů od 1 409 255 voličů. Poraženému Korčokovi dalo hlas 1 243 709 voličů, tedy 46,87 % lidí. Volební účast dosáhla 61,1 %.
Očekával se těsný souboj
Slovenští politologové očekávali ve druhém kole prezidentských voleb těsný souboj. Zatímco kariérní diplomat Ivan Korčok získal v 1. kole 42,5 procenta hlasů, předseda parlamentu a vládní strany Hlas-sociální demokracie (Hlas-SD) Peter Pellegrini obdržel 37 procent hlasů.
Účast v prvním kole dosáhla téměř 52 procent. Ve volebních průzkumech před druhým kolem byl pak rozdíl hlasů pro oba kandidáty v rámci statistické chyby.
O tom, kdo se stane příštím prezidentem, podle politologů především rozhodlo to, kterému z kandidátů dali přednost voliči Štefana Harabina, který skončil v 1. kole třetí.
Bývalého předsedu slovenského Nejvyššího soudu a ministra spravedlnosti v první Ficově vládě v letech 2006 až 2009 volilo v 1. kole prezidentských voleb přes 264 tisíc voličů. Předpokládalo se, že tito voliči mají blíže k předsedovi Hlasu Pellegrinimu. Toho před druhým kolem podpořil také neúspěšný kandidát z maďarské menšiny Krisztián Forró.
Korčoka před druhým kolem podpořil bývalý premiér Igor Matovič, pro kterého v prvním kole hlasovalo téměř 50 tisíc Slováků.
Zatímco Korčok se v prezidentské kampani stavěl do role občanského kandidáta, který chce být protiváhou současné vlády Roberta Fica, Pellegrini naopak zdůrazňoval, že chce být prezidentem klidu a míru. Před druhým kolem také obvinil Korčoka, že zatáhne slovenské vojáky do války na Ukrajině, sám pak v poslední předvolební debatě veřejnoprávní televize RTVS prohlásil, že by odmítl vyslat slovenské vojáky na pomoc napadenému spojenci NATO.
Anketa
Ivan Korčok |
---|
- Ivan Korčok se narodil 4. dubna 1964 v Banské Bystrici.
- Dlouhou dobu působil v zahraničních službách, zejména jako velvyslanec v Německu (2005-2009), stálý představitel Slovenska při Evropské unii (2009-2015) a velvyslanec v USA (2018-2020).
- V letech 2020 až 2022 byl také ministrem zahraničí Slovenské republiky ve vládách Igora Matoviče a Eduarda Hegera. Během svého mandátu řešil zejména uzavření hranic během pandemie covidu-19 a ruskou invazi na Ukrajinu.
- O funkci prezidenta se ucházel jako občanský kandidát a nasbíral více než 40 tisíc podpisů.
Peter Pellegrini |
---|
- Peter Pellegrini se narodil 6. října 1975 v Banské Bystrici.
- Do slovenské Národní rady byl poprvé zvolen v roce 2006, a to za stranu Směr Roberta Fica. V následujících letech pak v řadách Směru vystřídal několik politických funkcí, až v roce 2018 po vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky nahradil Fica ve funkci premiéra.
- V roce 2020 založil Pellegrini vlastní stranu Hlas-SD, která v loňských parlamentních volbách získala 14,7 procenta hlasů a společně se Směrem a SNS vytvořila vládní koalici. Pellegrini se následně stal předsedou Národní rady Slovenské republiky, tuto funkci už zastával také v letech 2015-2016.
- Do prezidentských voleb jej nominovala jeho strana Hlas-SD.