Článek
V některých regionech, které v uplynulých dnech postihly rozsáhlé záplavy, se volby uskuteční v improvizovaných podmínkách.
V pátek ve 14 hodin se v Česku otevřely volební místnosti a lidé ve 13 krajích začali rozhodovat, kdo regiony povede v dalších čtyřech letech. Spolu s tím vybírají ve 27 obvodech na šest let nové senátory. Volby budou pokračovat i v sobotu. V pátek je možné volit do 22 hodin, v sobotu od 8 do 14.
V některých regionech, které v uplynulých dnech postihly rozsáhlé záplavy, se volby uskuteční v improvizovaných podmínkách.
V deset hodin večer se uzavřely volební místnosti a skončil první den voleb. Účast je zatím podle odhadů o něco nižší než před čtyřmi roky. V jednotlivých okrscích se ale výrazně liší. Někde přišlo kolem 15 procent voličů, jinde už třetina.
Volební místnosti se opět otevřou v sobotu v 8 hodin ráno a voliči budou moci odevzdat svůj hlas až do druhé hodiny odpolední.
Definitivní výsledky voleb by měly být známy v noci na neděli, v pondělí je projedná Státní volební komise.
Tímto končí i páteční on-line reportáž. Sobotní volební den a sčítání výsledků budeme sledovat on-line od zítřejších osmi hodin.
Do večera hlasovala v krajských a senátních volbách asi pětina voličů, což je méně než před čtyřmi lety. Tehdy byla účast mezi 20 a 30 procenty. Účast se ale v jednotlivých okrscích výrazně liší. Někde přišlo kolem 15 procent voličů, jinde už třetina.
Velmi nízká volební účast provází dnes krajské a senátní volby v mnoha obcích na Jesenicku, které zpustošila ničivá povodeň. Podle informací zástupců volebních komisí chodí lidé sporadicky, často až navečer, kdy skončili doma s úklidem po odstraňování škod.
Například v Kobylé nad Vidnavkou odvolilo k 20:00 zhruba pět procent voličů, v nedaleké Velké Kraši jich bylo šest procent.
O něco lépe jsou na tom v části Bělé pod Pradědem v Domašově, kde se volební účast pohybuje mezi osmi až 12 procenty. Před čtyřmi lety se v těchto obcích účast pohybovala kolem 30 procent.
Voliči, kteří odpoledne směřovali do jedné z volebních místností v Praze, kde se ve čtyřech obvodech volí noví senátoři, přicházeli povětšinou s jasnou představou, které jméno vhodí do urny.
Někteří lidé před volbou sledovali mediální debaty nebo se poradili s volební kalkulačkou. Kampaně vnímali spíše jako nevýrazné, v posledním týdnu navíc zastíněné děním kolem povodní.
Podle vicepremiéra a předsedy KDU-ČSL Mariana Jurečky není záhodno měnit nynější pravidla pro posun termínu voleb, podle kterých musí být nejprve vyhlášen nouzový stav a poté schválen zákon o odkladu voleb. Na místě je v tomto případě velká opatrnost.
Jurečka to v pátek řekl v Rokytnici na Přerovsku, kam přišel odevzdat svůj hlas do krajských voleb. Vláda podle něj vybírala ze dvou složitých řešení to méně špatné, kterým jsou volby v řádném termínu.
Do krajských voleb už odvolil i premiér Petr Fiala (ODS). „Jsou to významné volby z toho hlediska, že lidé rozhodují o tom, jaká bude kvalita zdravotní péče, jaké budou školy, jak budou vypadat komunikace,“ uvedl Fiala. „Chceme obhájit ty pozice, které máme, a popřípadě je trochu posílit,“ dodal.
Prezident Petr Pavel společně s manželkou Evou odvolili krátce před 17. hodinou v domovském Černoučku na Litoměřicku. Po vhození hlasovacího lístku do urny prezident novinářům řekl, že lidé by měli jít k volbám a dát svůj hlas kandidátům, u nichž očekávají, že budou řešit jejich problémy dle jejich představ.
„Všichni budeme souhlasit, že je kolem nás mnoho problémů, které vyžadují řešení, na které lidé nadávají a nejsou spokojeni. Jediná cesta, jak to řešit nebo to změnit, je právě přes volby. Pokud někdo nechce planě nadávat, tak je dobré jít k volbám a dát hlas tomu zástupci, u kterého očekávám, že bude problémy řešit dle mých představ,“ míní hlava státu.
Očekává, že kvůli povodním budou probíhající krajské a senátní volby provázet komplikace. Ocenil však, že i v těch nejpostiženějších oblastech mohou lidé volit, protože se tam například zřídily náhradní volební místnosti a vypomáhají zde úředníci ministerstva vnitra či dobrovolníci.
„Komplikace určitě budou, o tom není pochyb. V některých místech volby budou velice složité a lidé mají spoustu jiných starostí než volby. Na druhou stranu i v těch nejvíce postižených obcích jsou zajištěny náhradní volební místnosti, případně byly sloučeny volební okrsky, tak aby lidé mohli jít a volit. Všichni, kdo budou chtít, tak mohou odvolit,“ řekl prezident Pavel.
Lidé by dle něj neměli ani opomenout volit do Senátu, pokud se v jejich okrsku senátní volby konají. „Volby do Senátu mohou mnoha lidem připadat trochu vzdálené. Senát je takovou demokratickou pojistkou, zajišťuje stabilitu legislativy a určitou protiváhu k Poslanecké sněmovně. Jakákoliv pojistka demokracie je dobrá,“ uzavřel.
Začátek voleb je zatím z hlediska účasti na Českobudějovicku, kde se volí zastupitelé do kraje i nový člen senátu, spíše průměrný. Fronty se před začátkem nikde nestály. Vyplývá to z rychlé ankety u komisí na jihu Čech.
„Volební účast je zatím slušná, možná o trochu lepší než do europarlamentu,“ sdělil Novinkám po 16 hodině Adolf Lísal, zapisovatel volební komise v Základní škole Grünwaldova v Českých Budějovicích.
Podobné to bylo i v dalším volebním českobudějovickém okrsku v ZŠ Dukelská. „Postupně lidé přicházejí, ale fronta tady nebyla. Chodí všechny věkové kategorie a většinou volí jak do kraje, tak do Senátu. Účast je zatím možná podobná jako u voleb do europarlamentu,“ zhodnotila první dvě hodiny hlasování předsedkyně volební komise Veronika Kulová.
Bez problémů probíhají volby i v Benešově nad Černou na Českokrumlovsku. „Už před začátkem tu bylo pár lidí a účast je podobná jako v předchozích volbách. Záplavy volby nepoznamenaly,“ podotkla zapisovatelka volební komise Růžena Lepšová.
Mluvčí Karviné Lukáš Hudeček informoval, že volební účast u voleb do zastupitelstva Moravskoslezského kraje je u nich k páteční šestnácté hodině a třicáté minutě 8,33 procenta. „Volby probíhají v Karviné bez komplikací,“ doplnil Hudeček.
Občané obce Tři Dvory na Litovelsku, kterou v pondělí zalila povodeň, volí v unimobuňce. Starosta Litovle Viktor Kohout očekává, že volební účast bude nízká, protože lidé zde aktuálně řeší úklid po velké vodě.
V Pohořelicích na Jižní Moravě odvolil předseda hnutí Přísaha Robert Šlachta. K volební místnosti dorazil na kole a postěžoval si na špinavou kampaň.
„Vůči mně tak špinavá kampaň ještě vedena nebyla. Asi se mě někdo bojí,“ řekl Šlachta s tím, že až bude po volbách, hodlá si to s dotyčnými lidmi právně vyřídit.
Záplavy opadly a hladiny řek klesly, volby ve středních Čechách tak mohly bez omezení začít. Ačkoli středočeský region nebyl tak postižen jako severní Morava, i tady se najdou lidé, kteří nemají na výběr politiků ani pomyšlení.
„Rozhodně volit nepůjdeme, máme teď úplně jiné starosti,“ mínila Veronika Šmejkalová, když s rukama plnýma tašek opouštěla poničený dům v Záboří nad Labem. „Měli jsme v domě asi dvacet centimetrů vody, ale všechno nasáklo, je to celé na vyhození, vytrhání podlah,“ uvedla.
„Naštěstí jsme se tady semkli a lidi si vzájemně pomáhají, všichni měli kde přespat. Teď můžou být u příbuzných, pomáháme s vařením, vyklízením, k nezaplacení byla pomoc hasičů, ti jsou skvělí,“ chválila Kateřina Šteklová. Připustila, že volby by moc času nezabraly, ale všichni se spíš zabývají myšlenkami a starostmi o živobytí. „Volby musí stranou,“ dodávala Kateřina Šteklová.
V Horní Lidči a Lačnově na Vsetínsku dnes a zítra kromě nových krajských zastupitelů hlasují obyvatelé i v místních referendech. V Horní Lidči voliči odpovídají na dvě otázky ohledně stavby Domova pro seniory, v Lačnově mají zodpovědět tři dotazy týkající se možnosti výstavby společenského centra.
Do Kobylé nad Vidnavkou na Jesenicku, kterou zasáhly záplavy, a proto obec nebyla s to zorganizovat volby, vyrazili čtyři úředníci ministerstva vnitra. Doplnili je další dva dobrovolníci z katastrálních úřadů z Opavy a Hradce Králové.
K obecnímu úřadu je dovezli půl hodiny před zahájením voleb hasiči, z vozu členové narychlo postavené volební komise vystoupili se spacáky a karimatkami v ruce. Během první hodiny přišli dva voliči.
Lidé ve vytopené České Vsi u Jeseníku volí v improvizovaném místě, které poskytli hasiči. Ač obyvatelé avizovali, že k volbám nepůjdou, že na to nemají čas, zájem byl. Za první půlhodinu odvolilo 13 lidí. Stavili se třeba cestou pro pitnou vodu.
O víkendu lidé volili nové zastupitele krajů a 27 senátorů. Zatímco krajské volby se konají každé čtyři roky a volí se ve všech krajích s výjimkou Prahy,...
Reklama
Reklama