Článek
„Už dnes budou moci všichni, kteří přišli při povodních o doklady, požádat o nové občanské průkazy, a ty jim budou přednostně vydány a do pátku jim budou doručeny, ještě než začnou volby,“ řekl Rakušan poslancům. Dodal, že jeho resort je v kontaktu se všemi starosty postižených obcí a ví od nich, že o doklady přišlo jen nepatrné množství lidí.
Podle ministerstva vnitra je ale podmínkou podat žádost v obcích s rozšířenou působností do dnešních 18 hodin. V Moravskoslezském kraji je to Český Těšín, Krnov, Opava, Orlová, Ostrava. V Olomouckém kraji v Olomouci, Jeseníku, Litovli, Šumperku a v Jihočeském kraji jsou to České Budějovice, Tábor, Třeboň a Vodňany.
„Při podání žádosti se není potřeba prokazovat žádným jiným dokladem, úřad provede ztotožnění sám. Nový občanský průkaz získají lidé zdarma,“ uvedlo ministerstvo vnitra.
Volby jako mimořádný bod Sněmovny
Sněmovna ve středu zařadila na popud opozice mimořádný bod, jak vláda zajistí víkendové volby v zatopených obcích. V pátek a v sobotu by měly proběhnout volby do krajských zastupitelstev a také do Senátu. O odložení voleb požádali primátoři Krnova a Opavy, protože podle nich mají lidé jiné problémy než jít k volbám a také, že zařizování voleb v krizových podmínkách bude neúměrně náročné.
Podle ministra vnitra by odložení voleb předpokládalo vyhlášení nouzového stavu v některém z postižených krajů. Ale k tomu není zákonný důvod.
Posunutí voleb v Česku zákony vylučují
„Samotné vyhlášení nouzového stavu by mohlo být rozporováno a to by mohlo narušit legitimitu voleb,“ uvedl Rakušan. Jaké úskalí to přináší, podle něj jasně ukázaly vleklé spory o legitimitu nouzového stavu za covidu.
S přípravou a průběhem voleb budou potřebovat pomoci hlavně v obcích kolem Jeseníku v Krnově a v Opavě. Celkově je to podle ministra 35 obcí, což představuje 200 volebních okrsků.
Podle Rakušana ministerstvo oslovilo všechny starosty zasažených obcí a nabídlo jim elektrocentrály, stany, auta, volební lístky i lidi do volebních komisí.
Opoziční poslanci se hlavně pídili po tom, kdo starostům konkrétně s organizací voleb pomůže, protože všichni lidé v místě mají plné ruce práce. Rakušan uvedl, že se vláda domluvila, že chybějící členy volebních komisí nahradí úředníci z katastrálních a finančních úřadů nebo pracovníci České správy sociálního zabezpečení.
Hlasovací lístky by měli voliči dostat ve volebních místnostech. Tam, kde byly zatopeny volební místnosti a obce nenajdou náhradní, hasiči podle Rakušana postaví stany, které napojí na elektrocentrály. Za všemi, kdo nebudou moci dorazit do volební místnosti, dojede pojízdná urna.
Podle Rakušana vládu kontaktovali i mobilní operátoři a nabídli, že pošlou do zasažených obcí SMS s informacemi, kde proběhnou volby. Stejně tak bude informovat i Česká televize a Český rozhlas.