Článek
Z takzvaně uvolněných radních, kteří budou funkci vykonávat na plný úvazek s odpovídající odměnou, bude složená devítičlenná rada. Uvolnění pro výkon funkce budou i čtyři předsedové výborů zastupitelstva a tři šéfové poradních komisí rady.
Dohromady jde tedy o 16 osob z 27 zastupitelů. Dosud radu tvořilo sedm osob, z nichž byla jedna jako neuvolněná.
Uvolněným zastupitelem se rozumí osoba, která vykonává volenou funkci na plný úvazek, tedy za odpovídající odměnu. Uvolněný zastupitel je dlouhodobě uvolněn z pracovního poměru a fakticky se stává po dobu výkonu své funkce jakoby zaměstnancem obce.
Žaloudek: Praha 3 má jen osm placených funkcí z 35
Zpravidla bývá uvolněným zastupitelem starosta, někteří radní, občas předseda kontrolního výboru nebo předseda finančního výboru.
„Pokud dobře počítám, znamená to sedm placených zastupitelů a zastupitelek, kteří nejsou v radě. Každý takto uvolněný zastupitel bude brát v Praze 1 aktuálně 58 220 hrubého. Radní mají samozřejmě víc,“ upozornil na Facebooku zastupitel v Praze 3 Matěj Michalk Žaloudek (Strana zelených) s tím, že třetí část má třikrát víc obyvatel než Praha 1 a uvolněných zastupitelů jen osm z 35. I to opozice kritizovala.
Lídr Pirátů v Praze 1 David Bodeček, který by se měl stát 1. místostarostou, kritiku chápe, ale za novým rozdělením si pevně stojí. Podle něj je důležité, aby ti, kteří se ve volbách dostali na radnici, nedělali nic jiného a práci pro městskou část se věnovali na plný úvazek. „Je snad logické, že jim za to náleží odměna,“ podotýká.
Bodeček: Nechceme zaměstnávat další lidi
Připomněl, že neuvolněným zastupitelům, tedy těm, kteří neopustili svoji původní práci, jsou k ruce asistenti a poradci, jimž za odvedené aktivity náleží příslušná odměna. Velký finanční rozdíl mezi uvolněným a neuvolněným členem tak nevidí.
„Chceme do práce zapojit větší počet osob s nasazením, aby změna v práci směrem k lidem byla vidět, s tím souvisí uvolnění. Nebudeme postupovat způsobem, že zaměstnáme další lidi formou asistentů a poradců,“ shrnul pro Právo Bodeček.
Ten chce v nové funkci pokračovat v přibližování politiky veřejnosti, což nastartoval v minulosti jako radní pro majetek a předseda kontrolního výboru.
ANO stále zůstává ve hře o Prahu
V plánu má zveřejňovat program jednání a hlavně zápisy z rady. Prosazuje otevřenost úřadu, větší zapojení tajemníka a úředníků do dění obce. „Politik by měl být mediátorem mezi občanem a úředníkem,“ dodal.
Komunální volby v Praze 1 vyhrála Praha 1 sobě, získala sedm mandátů. Druhá skončila ODS s pěti mandáty a třetí Piráti se čtyřmi. Do zastupitelstva se dále dostala koalice My, co tady žijeme se čtyřmi mandáty, tři zastupitele bude mít na pátém místě Naše Praha 1 (ANO). Po dvou zastupitelích získali TOP 09 a Rezidenti 1.
Minulý týden podepsali zástupci Pirátů, Prahy 1 sobě a My, co tady žijeme memorandum o principech koaliční spolupráce. Zastupitelský klub Pirátů však následně označil dokument za neplatný, podle Bodečka nebyl projednán v souladu se stranickými pravidly.
Ustavující zastupitelstvo se sejde 9. listopadu.