Hlavní obsah

Ježíš Ferjenčík rozjel vlastní kampaň. Piráti o tom nevěděli, účet mu založila manželka

Aktualizováno

Bývalý pirátský poslanec Mikuláš Ferjenčík, který se z 12. místa kandidátky letos pokouší probojovat do Evropského parlamentu, rozjel vlastní kroužkovací kampaň. Podle transparentního účtu, který jako tzv. třetí osoba založila jeho manželka Blanka, do ní investoval přes 82 tisíc korun. Rozdává v ní letáky, kde se zpodobňuje jako Ježíš.

Foto: Milan Malíček, Právo

Mikuláš Ferjenčík

Článek

„Nemáme k tomu žádná pravidla. Snažím se ale postupovat co nejvíc kolegiálně,“ řekl Novinkám. Kolegům prý ukázal své letáčky a video, o založení účtu pro vlastní kampaň jim však neřekl.

„Já jsem stranu neinformoval z toho důvodu, že jsou tam složitá pravidla ohledně vědomí strany a bez vědomí strany. Vzhledem k tomu, že teď to vyjde v novinách, tak to bude s vědomím strany a bude se to muset podle zákona zahrnout do limitu,“ dodal.

Na účet, který je veden na Blanku Ferjenčíkovou a registrován u Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí, bylo zatím vloženo asi 82 tisíc korun. Přes 21 tisíc odešlo na letáky.

Ferjenčík se pustil do Nerudové, STAN zase do Ferjenčíka, vztahy ve vládě se přiostřují

Eurovolby

„Chtěl jsem, aby to bylo transparentní, chtěl jsem na to mít samostatný transparentní účet. Poprosil jsem ženu, aby mi pomohla s administrativou,“ řekl Novinkám a Právu Ferjenčík, který se původně ucházel o post lídra, ve vnitrostranickém hlasování ale neuspěl a skončil až na 12. místě.

Piráti musí výdaje započítat

Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí uvádí, že každý kandidát reprezentuje ve volbách subjekt, za nějž kandiduje, a jeho vlastní kampaň se tak vždy musí započítat do limitu, který partaj na volby ze zákona má. A to bez ohledu na to, zda je to s vědomím strany, či bez něj. To jde proti Ferjenčíkově úvaze, že se výdaje na jeho kampaň musí započítat do stranického limitu, když už o tom teď Piráti vědí.

„Principiálně platí, že se na případnou kandidátem individuálně vedenou kampaň nahlíží, jako by byla vedena s vědomím subjektu, za který kandiduje. Z tohoto důvodu by tedy kandidáti stran, hnutí a koalic neměli v kampani vystupovat jako registrované třetí osoby. Výdaje kandidátů, kteří se přesto rozhodnou registrovat jako třetí osoby (úřad nemá ze zákona možnost takovou registraci odmítnout), proto budou připočteny k volebním nákladům subjektů, za něž kandidují,“ uvedl úřad.

„Doporučujeme proto kandidujícím stranám, hnutím či jejich koalicím průběžně sledovat, zda v registru třetích osob na webu úřadu nefigurují i někteří z jejich kandidátů,“ dodal.

V případě evropských voleb však mohou být Piráti v klidu. Limit pro ně činí 50 milionů korun, k čemuž by se strana svými výdaji neměla ani zdaleka přiblížit. Limit pro kampaň registrované třetí osoby činí jeden milion.

Předseda Ivan Bartoš s kampaní Ferjenčíka nemá problém. Všem aktivním pirátům naopak poděkoval za nasazení. „Letáčky s prezentací kandidáta obsahují reprezentativní celou kandidátku Pirátů, což představil Mikuláš republikovému výboru, který zprostředkovaně tyto věci případně řeší,“ napsal Novinkám.

„O formě osobní kampaně informoval Mikuláš i republikové předsednictvo,“ dodal.

„Nevyzývám ke kroužkování“

Ačkoliv na letácích, kde je bývalý poslanec vyobrazen jako Ježíš, je napsáno „vote Ferjenčík“, tedy „volte Ferjenčíka“, nemá to prý být žádost o kroužek vedená snahou přeskočit kolegy Piráty, kteří stojí na kandidátce před ním.

„Žádné přímé kroužkovací výzvy nedělám, ale udělal jsem osobní letáčky, abych motivoval lidi, kteří znají mě, aby podpořili celou kandidátku,“ uvedl bývalý poslanec.

S kroužkováním mají Piráti neblahou zkušenost ze sněmovních voleb, kde kandidovali v koalici se Starosty. Strany se domluvily, že nebudou vyzývat ke kroužkování, aby jejich kandidáti do Sněmovny prošli tak, jak byli seřazeni na kandidátce. Nakonec se však díky kroužkování dostali nahoru kandidáti STAN a Piráti se dostali do Sněmovny jen ve čtyřech.

Ferjenčík byl z prvního místa kandidátky v Pardubickém kraji vykroužkován a mandát poslance nedostal.

Kromě rozdávání letáků s vlastní podobiznou Ferjenčík také natáčí podcast spolu s pirátským ministrem zahraničí Janem Lipavským. Podcast ale prý není součástí kampaně, pirátské duo v něm totiž bude pokračovat i po volbách.

„Volte evropské politiky, rozhodují o vás“. Zná je ale málokdo

Eurovolby

Související články

Výběr článků

Načítám