Článek
1. Jak a kde si zažádat o voličský průkaz
O průkaz lze žádat několika způsoby ode dne vyhlášení voleb až do uzavření stálého seznamu voličů (či u některých voleb do uzavření zvláštního seznamu vedeného zastupitelským úřadem). Zažádat si o něj můžete osobně nebo prostřednictvím pošty či datové schránky.
Obecně ve volbách v ČR lze o vydání průkazu žádat obecní úřad nejpozději 7 dnů před konáním voleb, když se na úřad dostavíte osobně. U některých voleb lze žádost podat i na zastupitelském úřadu (viz níže). Žádost musí být podána v listinné podobě opatřené úředně ověřeným podpisem voliče nebo v elektronické podobě zaslané prostřednictvím datové schránky.
Obecní úřad nebo zastupitelský úřad nejdříve 15 dnů přede dnem voleb předá voličský průkaz osobně voliči nebo osobě, která se prokáže plnou mocí s ověřeným podpisem voliče žádajícího o vydání voličského průkazu, anebo jej voliči zašle.
2. Volby do Evropského parlamentu
S voličským průkazem můžete hlasovat v jakémkoliv volebním okrsku v České republice. Celá země tvoří jediný obvod. Je tedy jedno, kde konkrétně jdete volit.
O vydání průkazu lze žádat i zastupitelský úřad. Ten vám jej vydá, pokud jste státním občanem České republiky, máte bydliště v jeho územním obvodu a jste zapsán ve zvláštním seznamu voličů vedeném tímto zastupitelským úřadem. K hlasování ale musíte přijet do ČR, ze zahraničí v těchto volbách volit nelze. Eurovolby 2024 proběhnou v termínu 7.-8. června.
Žádat o něj mohou lidé písemně, online či osobně. Pokud se rozhodnete pro písemnou nebo online formu, učinit tak musíte nejpozději 31. 5. 2024 do 16:00. Delší lhůta je možná v případě osobní žádosti, a to nejpozději do 5. 6. 2024 do 16:00 na obecním úřadě v místě svého trvalého bydliště.
Volby do Evropského parlamentu 2024 v kostce: Kandidáti, jak fungují a výsledky
3. Volební průkaz pro volby do Senátu
O průkaz můžete žádat, i pokud trvale žijete v zahraničí. V těchto volbách ale nelze volit na zastupitelských úřadech, k hlasování tak musíte přijet do České republiky.
Máte-li trvalé bydliště v ČR, průkaz vám umožní volit v jakékoliv volební místnosti v rámci vašeho volebního obvodu. Pokud žijete v zahraničí, budete moct volit kdekoliv, kde právě volby probíhají. Můžete tak volit senátora každé dva roky, jen vždy v jiném obvodu (když nepočítáme doplňovací volby).
Volby 2024: Jak probíhají volby do Senátu
4. Krajské volby
Pokud máte trvalé bydliště na území České republiky, ale zároveň mimo Prahu, můžete volit zastupitelstvo svého kraje. Voličský průkaz vám umožní hlasovat z kterékoliv volební místnosti v kraji, v němž bydlíte. Hlavní město se těchto voleb neúčastní, své zastupitelstvo volí v komunálních volbách.
Jak probíhají volby do krajských zastupitelstev
5. Volby do Poslanecké sněmovny
Stejně jako při volbě prezidenta umožňuje voličský průkaz volit v jakémkoliv volebním okrsku v ČR i jakémkoliv zvláštním volebním okrsku v zahraničí. V zahraničí o něj lze i žádat zastupitelský úřad, v jehož zvláštním seznamu jste veden.
Při hlasování v zahraničí se váš hlas připočítá ke kraji, který byl vylosován. V roce 2021 šlo o Ústecký kraj. S průkazem si můžete vybrat, v kterém kraji budete hlasovat a kterému kraji tím pomůžete k zisku většího počtu poslanců.
Jak probíhají volby do Poslanecké sněmovny
6. Prezidentské volby
Využít možnost volit mimo okrsek trvalého bydliště je u prezidentských voleb možné. Celá země tvoří jediný obvod a odevzdat hlas lze i na velvyslanectvích a konzulátech (mimo honorární). V praxi tedy nezáleží, na jakém konkrétním místě jdete volit. S průkazem můžete kamkoliv.
Pokud žijete v zahraničí, žádejte o průkaz ten zastupitelský úřad, do jehož zvláštního seznamu jste zapsán.
Jak se volí prezident a co je přímá volba?
Pozor! Voličský průkaz se nevydává pro volby do obecních zastupitelstev, neboli komunálních voleb. Pokud se chcete komunálních voleb zúčastnit, lze tak učinit pouze v okrsku vašeho trvalého bydliště. |
---|