Článek
Politické strany a hnutí začaly počítat, na kolik je vyšly kampaně pro eurovolby. Cena pro státní kasu už je ale jasná. Těm, kteří překročili jednoprocentní hranici, pošle v celkovém součtu 85,7 milionu korun. Celkově stát přispěje devíti kandidujícím stranám a koalicím.
Nejvíc získá hnutí ANO – 23 milionů korun, koalice Spolu pak zhruba 20 milionů korun. „Náklady na kampaň byly podle prvotních odhadů vyčíslovány do výše kolem třiceti milionů korun, nicméně finální částka bude známa až po úplném vyhodnocení kampaně,“ uvedl mluvčí ODS Jakub Skyva.
Piráti pak předpokládali kampaň za zhruba 11 milionů, za hlasy od státu získají ale jen 5,5 milionu. Starostové odhadem vložili do souboje o voličské hlasy 15 milionů korun a vrátí se jim 7,8 milionu korun.
Peníze za hlasy v eurovolbách
Strany nad pět procent
Hnutí ANO - 23,3 mil. Kč
Spolu - 19,8 mil. Kč
Přísaha a Motoristé - 9,1 mil. Kč
Stačilo! - 8,5 mil. Kč
Starostové - 7,8 mil. Kč
Piráti - 5,5 mil. Kč
SPD a Trikolora - 5,1 mil. Kč
Strany nad jedno procento
Socdem - 1,66 mil. Kč
Svobodní 1,57 mil. Kč
PRO-Jindřicha Rajchla - 1,92 mil. Kč
Zelení - 1,38 mil. Kč
Jako jediní jsou v plusu kvůli vysokému volebnímu zisku koalice Přísaha a Motoristé. Ti dle předsedy Přísahy Roberta Šlachty dali za kampaň zhruba 8 milionů korun, od státu získají 9,1 milionu. „Budeme mít přebytek, šetříme si ho na sněmovní volby,“ řekl Právu a Novinkám. Koalice Stačilo! v čele s Kateřinou Konečnou avizovalo náklady 11 milionů korun. Za přízeň voličů získá 8,5 milionu korun.
Hluboko v červených číslech se s kampaní ocitli sociální demokraté. „Rozpočet byl 12 milionů,“ uvedl šéf Lidového domu Michal Šmarda. Výraznou, byť rovněž neúspěšnou kampaň vedli Zelení. Dali za ni 2,5 milionu korun, za hlasy obdrží 1,4 miliony korun.
Zákonný limit na eurovolby je 50 milionů korun, své účty mají strany a hnutí předložit ke kontrole Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí.