Článek
Preferenční hlasy, které voliči v evropských volbách mají možnost udělit dva, mohou zamíchat pořadím na kandidátních listinách. Tentokrát se tak ale spíše nedělo, navzdory tomu, že kandidáti k tomu své příznivce vyzývali. Několik výjimek se ale našlo.
Jaroslava Pokorná Jermanová získala v rámci hnutí ANO druhý nejvyšší počet preferenčních hlasů, a to 49 653, což ji katapultovalo na druhé místo. Odsunula tak dvojku kandidátky, poslance Jaroslava Bžocha (ANO), kterého kroužkovalo přes 31 tisíc voličů.
Pokornou Jermanovou množství kroužků viditelně dojalo. Do europarlamentu by se ale dostala i ze své původní šesté pozice, jelikož ANO při zisku 26,14 procenta hlasů získalo mandátů sedm.
PŘEHLEDNĚ: Kdo jsou (staro)noví čeští europoslanci
Z pátého na čtvrté místo na kandidátce ANO se posunula kvůli preferenčním hlasům i zastupitelka Jihlavy Jana Nagyová, která čelila společně se šéfem hnutí ANO Andrejem Babišem obžalobě v kauze Čapí hnízdo.
Výrazně menší posuny nastaly u koalice Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL). Zde 88 631 preferenčních hlasů, což je mimochodem pátý nejvyšší počet, vyneslo obhajujícího europoslance Luďka Niedermayera (TOP 09) ze třetí pozice na druhou hned za superlídra koalice Alexandra Vondru (ODS). Na třetí místo ze čtvrtého se posunul i lidovecký europoslanec Tomáš Zdechovský, kterého kroužkovalo téměř 70 tisíc voličů.
Naopak z druhého na čtvrté místo se propadla eurposlankyně Veronika Vrecionová (ODS), kterou právě Niedermayer a Zdechovský přeskákali.
Volby vyhrálo ANO. STAN skončilo až za Konečnou na pátém místě
Vyřadili lídry
Pro Piráty, kteří získali jediný mandát proti dosavadním třem, je volební výsledek zklamáním. Spokojená, alespoň osobně, může však být europoslankyně Markéta Gregorová, která kandidovala z druhého místa a díky 23 388 preferenčním hlasům přeskočila lídra kandidátky a kvestora Evropského parlamentu Marcela Kolaju, a bere tak toto jediné pirátské křeslo.
Ferjenčík: Strach chce 150 tisíc za použití nebe v mém videoklipu
Lídra kandidátky SPD a Trikolóry, bývalého europoslance Petra Macha, pak díky kroužkům přeskočil dosavadní zástupce SPD v Evropském parlamentu Ivan David. Toho z druhého místa do dalšího volebního období vyneslo 30 891 preferenčních hlasů. David tak bude jediným europoslancem SPD.
Skok Ferjenčíka
Za zmínku ale stojí i Pirát Mikuláš Ferjenčík, který ačkoliv ve volebním klání neuspěl a do Evropského parlamentu se nedostal, zaznamenal výrazný skok z původní dvanácté příčky na čtvrtou.
Ferjenčík se snažil své voliče zmobilizovat v rámci vlastní kampaně, separátně od té oficiální pirátské. Původně chtěl být jedním z lídrů, neuspěl ale ve stranických primárkách. Rozhodl se však nevzdat se, nechal si od manželky založit pro vlastní kampaň zvláštní účet, rozdal tisíce letáků s vlastní podobiznou nebo natočil volební spot podobající se pohádce Anděl Páně. Za volební klip se jej následně rozhodl zažalovat režisér oblíbené pohádky Jiří Strach.
Absolutně nejvíce preferenčních hlasů získala lídryně kandidátky ANO Klára Dostálová, přes 171 tisíc. Překvapením je pak jednička Přísahy a Motoristů Filip Turek, kterého kroužkovalo více než 150 tisíc lidí.
Turek je hvězdou eurovoleb
Volby do Evropského parlamentu 2024
Ve volbách do europarlamentu si občané států EU volí své europoslance. Eurovolby v ČR probíhaly 7. a 8. června 2024. Dění jsme sledovali v on-line reportáži. Přečtěte si vše o eurovolbách.
S podporou 26,14 % hlasů a ziskem 7 křesel zvítězilo hnutí ANO. Svá křesla v Evropském parlamentu získali i koalice Spolu (6), Přísaha a Motoristé (2), Stačilo! (2), Starostové (2), Piráti (1) a koalice SPD a Trikolora (1).