Článek
Jak hodnotíte výsledek voleb do Evropského parlamentu, které s 26,14 procenta a sedmi mandáty vyhrálo hnutí ANO Andreje Babiše? Vládní koalice Spolu obdržela šest mandátů při 22,27 procenta?
Je to podle mě obrovská studená sprcha pro vládní koalici. Když se podíváte na výsledky, tak pro Piráty je to obrovský debakl, neboť v Praze měli méně hlasů než hnutí ANO, což je varující. Stejně tak pro SPD, které má jeden mandát, jejich mobilizace nezafungovala, jejich voliči se pootočili k hnutí ANO, Stačilo! a Motoristům s Přísahou, řekl bych v tomto pořadí, a čeká je velká debata, jak pokračovat dál.
Pro koalici Spolu je to také sprcha, primárně ale pro lidovce, protože jeden europoslanec je pro Mariana Jurečku (předseda KDU-ČSL) málo. Je to hlavně vzkaz pro frakce, které teď debatují o budoucnosti KDU-ČSL, že v podstatě bude zaznívat názor, aby zůstali v koalici Spolu, protože mají šanci na úspěch alespoň některých osobností, které by se samy ztratily. Pro TOP 09 je to neutrální zpráva, patří de facto mezi vítěze, mají dva europoslance, jsou na stejném.
Volby vyhrálo ANO. STAN skončilo až za Konečnou na pátém místě
Je to každopádně velké varování, protože se vládním stranám nepodařila mobilizace. Při vyšší volební účasti, která obecně nahrává spíše zajetým politickým značkám a naopak je spíše nepříznivá pro alternativy, by tak mělo pro ně být výstrahou, že Motoristé s Přísahou či koalice Stačilo! dokázali udělat takový výsledek.
Překvapivý volební výsledek udělali komunisté s levicovými uskupeními v koalici Stačilo! a hlavně koalice Motoristů s Přísahou. Jak si to vysvětlujete? Čím oslovili voliče?
Vyhraněností. Těmi výsledky se ukázalo, že nefunguje taktika politiků, kteří říkali „my to přemlčíme, postavíme program na jednom velkém kompromisu, na tom, že nebudeme o kritických tématech de facto mluvit, úplně je vymlčíme a pokusíme se tu kampaň postavit de facto jenom na postavení se buď proti Andreji Babišovi, nebo za jakoby obecné deklarace“.
Doplatila na to koalice Spolu, Piráti i Starostové. Naopak na tom dramaticky vydělalo Stačilo! a Motoristé s Přísahou. Já jsem přesvědčen, že za tím fakt jako to klíčové je, že byli zřetelní, nebáli se silných prohlášení, ale hlavně kampaň postavili na vyhraněných důležitých tématech, nevymlčovali je.
Překvapil vás úspěch Přísahy s Motoristy, jejich lídra Filipa Turka, který v posledním týdnu kampaně čelil kritice za některé kontroverzní příspěvky na sociálních sítích? Poslední průzkum jim přiřkl necelých pět procent, je to ale více než dvojnásobek.
Přiznám, že jsem patřil mezi ty, kteří říkali už po pondělní debatě, že Danuše Nerudová mu pomohla do Evropského parlamentu. Jsem přesvědčen, že ona ho představila národu a tím, jak byla přespříliš urputná až arogantní, tak vlastně mnozí přešli jeho poklesky a pojali to tak, že je to člověk z masa a kostí a že každý někdy chyboval. To podle mě pomohlo zaktivovat část lidí, kteří ho šli podpořit, protože to brali jako boj proti tlaku ze strany Danuše Nerudové, Starostů, Zelených a dalších.
Turek je hvězdou eurovoleb
Co znamenají výsledky evropských voleb pro českou domácí politiku?
Já jsem přesvědčen, že hnutí ANO a Andrej Babiš to bude brát jako obrovskou vzpruhu před těmi důležitými a náročnými podzimními volbami, protože krajské a senátní volby hnutí ANO příliš nejdou. Může to pro něj být takové namotivování do permanentní kampaně, kterou de facto teď nastartuje a která bude gradovat při sněmovních volbách.
Myslím si, že to dál povede k tomu, že Piráti začnou ve vládě zlobit a začnou být mnohem ofenzivnější, protože zjišťují, že jejich voliči jsou zklamáni, nejsou ochotni přijít, čili že potřebují důvod a argumenty. Podle mě začnou být vyhraněnější a kritičtější. U Starostů teď přijde velké sebezpytování, protože oni na ty evropské volby hodně sázeli, a ukázalo se, že jejich voliči nepřišli. Budou muset přehodnotit strategii. Zachraňuje je, že krajskou a senátní kampaň si pojedou hodně decentralizovaně, tedy u nich bude asi spíš teď probíhat debata, jakou taktiku zvolit ke sněmovním celostátním volbám.
Z voleb vyplynulo také velké dilema pro lidovce. Teď se potvrdilo, že dělají špinavou práci za vládu a bere jim to voliče…
Je podle vás čas na výměnu předsedy u lidovců?
Je to o vyzyvateli. Vyměnit Mariana Jurečku je jen půl úkolu a je to málo, když se neobjeví výrazná tvář, která by dokázala nakopnout a mobilizovat lidovce, jejich značku, jejich program a jejich důvěryhodnost před voliči.
Vidíte tam někoho takového?
Zatím mám pocit, že v podstatě nikoho takového nejsou schopni povolat. Obávám se, že u lidovců zatím bude etapa velkého rozhlížení se, taktizování, a že v podstatě nakonec půjdou v koalici Spolu, přičemž budou doufat, že jim to bude stačit na pár výrazných tváří, které se dostanou v rámci kandidátky Spolu do Sněmovny. V podstatě taktika – Tomáš Zdechovský teď.
Je to vystřízlivění. STAN se vzpamatovává z volebního šoku
Volební účast bývá u evropských voleb nízká, teď byla rekordních více než 36 procent. Co přitáhlo voliče k urnám?
Přiznám se, že jsem si vnitřně od listopadu loňského roku tipoval účast na třiatřicet procent. Velmi příjemně mě překvapilo, že ta účast nakonec byla vyšší. Přijde mi, že lidé jsou hodně nespokojení a berou to jako výchovný pohlavek stávajícím politikům, aby přehodnotili svůj styl dělání politiky, ale hlavně aby přehodnotili témata, která řeší.
Máte pocit, že Čechům začíná docházet důležitost Evropského parlamentu, že EU ovlivňuje značnou část naší legislativy, nebo to souvisí s politiky, kteří se snaží vytvářet směrem k Bruselu nějaké emoce?
Mám pocit, že Evropská unie tím, co rozhoduje, a v jaké kvantitě a hlavně teď kvalitě, nás zasáhla tím, že už nám promlouvá bezprostředně do peněženek, do lednic, do složenek za elektřinu atd. Pro mnohé z nás se to stalo najednou velice konkrétní, protože je to hmatatelné, spojené s našimi životními náklady.
Mám tedy pocit, že tentokrát do toho hodně promluvil stav našeho životního komfortu, nákladů a obavy z budoucnosti. To oslovilo mnohé, zbytek práce udělali i někteří lídři, že dokázali voliče opravdu namotivovat a přesvědčit k účasti.
Sociální demokracie má dlouhodobě problémy, teď získala 1,86 procenta hlasů… Našli nové dno?
Pokud se nepletu, tak skončili i pod hnutím PRO Jindřicha Rajchla, tak je pro ně za tři minuty dvanáct přehodnotit strategii. Nasadit nová jména, protože mnozí si řekli, že ti stávající kandidáti jsou součástí toho problému, ta vzpomínaná témata mohli dvacet let řešit a neudělali to.
Byli méně autentičtí, nebyli vidět, takže jim to sebrala Kateřina Konečná (KSČM), koalice Motoristů a Přísahy a samozřejmě hnutí ANO. Teď jsou v situaci, kdy nikomu nechybí, nikdo už nevěří, že by něco dokázali měnit a zásadně přehodnocovat. Namísto toho, aby nasadili lidi, kteří dokáží zaujmout, tak vsadili na lidi, kteří jsou součástí establishmentu.
Zaznělo, že tyto volby byly referendem o vládě premiéra Petra Fialy (ODS). Byly?
Částečně ano, ale podle mě ještě silnější bylo referendum o peněžence. Lidé jsou nespokojení, kam se ubírá řešení české politiky. Kam utíkají životní náklady, že nejsme schopni pragmaticky řešit naše národní zájmy… Myslím si, že to bylo do značné míry volání po přehodnocení priorit a stylu dělání politiky, aby se opravdu řešila jiná témata a neustále se to neházelo jenom na komunikaci. Chápu to jako velký manifest, plebiscit za peněženku a životní úroveň a důkaz naštvanosti na stávající politickou nabídku v podobě vlády a vládní většiny.
Vondra: Budeme muset hodně bojovat, aby se v europarlamentu udržela podpora Ukrajině
Volby do Evropského parlamentu 2024
Ve volbách do europarlamentu si občané států EU volí své europoslance. Eurovolby v ČR probíhaly 7. a 8. června 2024. Dění jsme sledovali v on-line reportáži. Přečtěte si vše o eurovolbách.
S podporou 26,14 % hlasů a ziskem 7 křesel zvítězilo hnutí ANO. Svá křesla v Evropském parlamentu získali i koalice Spolu (6), Přísaha a Motoristé (2), Stačilo! (2), Starostové (2), Piráti (1) a koalice SPD a Trikolora (1).