Článek
Ve volbách v Nizozemsku neexistuje volební klauzule, tedy minimální podíl hlasů, který musí politická strana získat, aby se dostala do Evropského parlamentu. Strany potřebují získat jen dostatečné procento hlasů na jedno křeslo. Vzhledem k 31 mandátům tak strana potřebuje na jedno křeslo dosáhnout alespoň na 3,23 procenta z celkového počtu hlasů.
Průzkumy předpovídaly Straně pro svobodu (PVV) Geerta Wilderse zisk osmi křesel, což pro ni bude znamenat velký úspěch, v současném Evropském parlamentu totiž Wilders neměl žádného zástupce. Osm mandátů by mohla rovněž získat koalice Strany práce (PvdA) a Zelené levice (GL).
Hlavním tématem migrace
Hlavním tématem eurovoleb v Nizozemsku je migrace a také zemědělství a klima. Téměř polovina Nizozemců si přeje obnovení hraničních kontrol mezi zeměmi EU, aby se snížilo přistěhovalectví.
Německé eurovolby se převtělily do referenda o straně AfD
Voliči budou moci ve čtvrtek odevzdat svůj hlas až do 21.00. Hlasovat mohou v knihovnách, základních školách, komunitních centrech, sportovních klubech. V Amsterdamu se jako volební místnost využívá i Van Goghovo muzeum a koncertní síň Concertgebouw. Lidé mohou hlasovat také v Domě Anny Frankové, na Olympijském stadionu, v koncertní síni Melkweg a v Národním námořním muzeu, ale také v zoologické zahradě u tučňáků, píše web deníku De Telegraaf.
Eurovolby v Itálii: Salvini se utká s Meloniovou
V Rotterdamu mohou voliči navštívit mimo jiné Námořní muzeum, divadlo De Doelen a nemocnici Erasmus MC. Haag využívá jako volební místnost dočasnou Sněmovnu reprezentantů, ministerstvo vnitra, Kunstmuseum a molo Scheveningen.
Obyvatelé Nijmegenu mohou navštívit popový klub Doornroosje a stadion De Goffert fotbalového klubu NEC. V Arnhemu jezdí trolejbus z roku 1949 jako mobilní volební místnost.
Eurovolby v Nizozemsku: Rekordní počet kandidujících stran a nezájem voličů
Volby do Evropského parlamentu 2024
Ve volbách do europarlamentu si občané států EU volí své europoslance. Eurovolby v ČR probíhaly 7. a 8. června 2024. Dění jsme sledovali v on-line reportáži. Přečtěte si vše o eurovolbách.
S podporou 26,14 % hlasů a ziskem 7 křesel zvítězilo hnutí ANO. Svá křesla v Evropském parlamentu získali i koalice Spolu (6), Přísaha a Motoristé (2), Stačilo! (2), Starostové (2), Piráti (1) a koalice SPD a Trikolora (1).