Článek
Asi nejvíc se do vlastní kampaně opřela dvanáctka pirátské kandidátky Mikuláš Ferjenčík, který byl přitom sám kroužkováním v roce 2021 připraven o křeslo ve Sněmovně a v současnosti pracuje jako poslanecký asistent.
Ferjenčík si nechal od manželky založit pro vlastní kampaň zvláštní účet, rozdává tisíce letáků s vlastní podobiznou a nabízí rozhovory. Před pár dny nakonec vyrazil na sociální sítě s videem, na kterém mu účinkuje ministr zahraničí Jan Lipavský, pražský náměstek Zdeněk Hřib nebo poslanec Jakub Michálek.
Kandidáty z předních míst listiny, které na čelo zvolila členská základna, by v případě masivního kroužkování mohl Ferjenčík přeskočit. Oni sází na to, že se to jejich kolegovi nepodaří. „Voliči ví, co jsme v Bruselu dělali. Odvedli jsme velmi dobrou práci. Nemyslím si, že to může pan Ferjenčík, i kdyby se postavil na hlavu, zlomit. Já se za své výsledky nestydím,“ řekl Novinkám a Právu čtyřka pirátů Mikuláš Peksa. Stopku snahám o přeskakování by podle něj měli vystavit voliči.
Nemyslím si, že to může pan Ferjenčík, i kdyby se postavil na hlavu, zlomit
Na to, že budou pirátští voliči disciplinovaně držet pořadí kandidátky, jak ho schválilo Celostátní fórum strany, sází i dvojka Markéta Gregorová. „Za mě je podstatné občanům připomínat, že pokud jsou spokojeni s kandidátní listinou či důvěřují Pirátům, že své kandidáty zvolili dobře, měli by své kroužky udělit čelním kandidátům, a tím toto složení podpořit,“ dodala.
Díky za sdílení! Moje volební Desatero je zde: 1) V rychlejší Evropu věřiti budeš, tak aby nepřátelé naši nás...
Posted by Mikuláš Torrent Ferjenčík on Tuesday, May 28, 2024
Fiala podpořil bratra Marka Bendy
O kroužky se však bojuje i v dalších politických stranách. Vážné dopady může mít na soudržnost koalice Spolu, kde bylo pořadí kandidátů pečlivě zvoleno s ohledem na sílu jednotlivých politických stran. I kvůli tomu nebyl na kandidátku „vpuštěn“ bývalý šéf TOP 09 Miroslav Kalousek, aby čelo listiny díky kroužkům nepřeskočil.
Vést vlastní kampaň kandidátům ze zadních „lavic“ však Spolu nezakázalo. Rozjela ji tak sedmička kandidátky, lidovec František Talíř, šestka „topkař“ Ondřej Kolář nebo osmička za ODS Filip Benda, což je bratr šéfa poslaneckého klubu ODS Marka Bendy.
Zatímco Koláře společnou fotografií na Facebooku podpořila ministryně obrany za ODS Jana Černochová, za Bendu se postavil sám premiér Petr Fiala (ODS), který pro něj natočil i video. „Filip je prověřená volba a můžete ho podpořit ve volbách do Evropského parlamentu, které se konají 7. a 8. června,“ vyzval premiér.
Filip Benda je osmička na kandidátce SPOLU. Má bohaté zkušenosti ze státní správy a nyní působí jako ředitel kabinetu ministra financí Zbyňka Stanjury.
— Petr Fiala (@P_Fiala) May 28, 2024
Filip je prověřená volba a můžete ho podpořit ve volbách do Evropského parlamentu, které se konají 7. a 8. června. 👍🏻 pic.twitter.com/EtXPpOgAvx
Talíř zase objíždí celou republiku se svým vozem oblepeným vlastní podobiznou. Tvrdí, že na kandidátce Spolu reprezentuje mladou generaci.
Čtyřka kandidátky Spolu Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) se snahami kolegů ohrožený necítí. „Snažím se podporovat celou kandidátku Spolu a s mými dobrovolníky rozdáváme materiály všem kandidátům, kteří nám je dali. Lídr má udělat všechno pro to, aby zvítězila celá kandidátka. Není to o úspěchu Tomáše Zdechovského, ale o úspěchu všech kandidátů Spolu,“ řekl Novinkám.
PŘEHLEDNĚ: Kdo bude kandidovat ve volbách do Evropského parlamentu
Ostře sledovaný Poleščuk
Doskočit do Bruselu díky kroužkování by se mohlo podařit i Andreji Poleščukovi, který kandiduje jako osmička za STAN.
Poleščuk není v kampani tolik aktivní, ale těší se velké pozornosti veřejnosti na sociálních sítích. Na X ho sleduje více než 113 tisíc lidí, což je skoro stejný počet, který má lídryně STAN a bývalá prezidentská kandidátka Danuše Nerudová. Dvojka kandidátky Jan Farský má na X jen necelých 30 tisíc lidí.
Poleščuk si získal široké publikum díky svému informování o vývoji války na Ukrajině.
Minulý týden podpořil na videu Poleščuka i šéf STAN a ministr vnitra Vít Rakušan.
Co je moje hlavní priorita, se kterou jdu do boje o místo v Evropském parlamentu?
— Andrej Poleščuk (@andrewofpolesia) May 30, 2024
Na to se mě ptal @Vit_Rakusan 🫡🇨🇿🇪🇺 pic.twitter.com/nyIA1gy54z
K dalšímu skákání v pořadí by mohlo dojít i na kandidátce SOCDEM, které však předvolební průzkumy nedávají šanci získat v Bruselu mandát. Lídra a exministra Lubomíra Zaorálka by mohla ze zadních pozic překvapit exministryně práce Michaela Marksová, exministr pro lidská práva Jiří Dienstbier nebo bývalý předseda a eurokomisař Vladimír Špidla.
Volič má právo udělit preferenční hlas až dvěma kandidátům, a to zakroužkováním jejich čísla na listině. Pokud takto konkrétního kandidáta označí 5 procent z těch voličů, kteří dali hlas jeho straně, posune se na první místo.
Kroužkování už v minulosti pořadím kandidátů zcela zamíchalo. V roce 2019 byl z 15. místa kandidátky vykroužkován do Bruselu letošní lídr Spolu Alexandr Vondra, z osmičky na dvojku SPD vyskočil Hynek Blaško. V roce 2014 kroužkování zase zachránilo místo v Europarlamentu komunistovi Miroslavu Ransdorfovi.
Volby do Evropského parlamentu 2024
Ve volbách do europarlamentu si občané států EU volí své europoslance. Eurovolby v ČR probíhaly 7. a 8. června 2024. Dění jsme sledovali v on-line reportáži. Přečtěte si vše o eurovolbách.
S podporou 26,14 % hlasů a ziskem 7 křesel zvítězilo hnutí ANO. Svá křesla v Evropském parlamentu získali i koalice Spolu (6), Přísaha a Motoristé (2), Stačilo! (2), Starostové (2), Piráti (1) a koalice SPD a Trikolora (1).