Článek
„Je vidět, že už začíná kampaň. Názory se budou tříštit víc a víc. Každý subjekt se bude snažit zdůraznit svá témata, i za cenu, že třeba neprojdou,“ řekl Novinkám předseda poslaneckého klubu ODS Marek Benda.
Velký názorový rozkol provází ve Sněmovně jednání o zvýšení koncesionářských poplatků. Zatímco ODS se chystá podpořit návrh svého poslance Petra Bendla, který Českému rozhlasu zakazuje vysílat sponzoring a připraví ho tak zhruba o sto milionů korun ročně, STAN a lidovci jsou proti.
„Tento pozměňovací návrh byl načten na konci druhého čtení bez konzultace v koalici. Český rozhlas a jeho podporu kulturních a sportovních projektů velmi poškozuje a my ho v téhle podobě určitě nepodpoříme,“ uvedl místopředseda STAN Jan Lacina.
Ministr kultury Baxa souhlasí s návrhem, který by připravil rozhlas o sto milionů korun
![](http://d15-a.sdn.cz/d_15/c_img_F_I/k6sBOPg.jpeg?fl=cro,0,27,1280,720%7Cres,160,,1%7Cjpg,80,,1)
Proti koaličním partnerům ODS vytáhla i při jednání o zákoníku práce. Do něj spolu s TOP 09 navrhuje pozměňovacím návrhem začlenit institut výpovědi bez udání důvodu, se kterým ostře nesouhlasí ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL).
„Byli jsme vždy proti a nic se na tom nemění. V době, kdy firmy mají hlavní problém s nedostatkem pracovních sil, to ani nedává smysl,“ potvrdil předseda lidovců a ministr zemědělství Marek Výborný.
Podle Bendy návrhem ODS dává vzkaz voličům. „Je to spíš signál navenek než věc, kterou bychom mohli prosadit,“ přiznal.
Lidovci se zase ostře pustili do kritiky ministra školství Mikuláše Beka (STAN), který podle nich zanedbal přípravu zákona, jenž mění financování nepedagogických pracovníků, tedy zejména školníků, kuchařek a uklízeček.
„Je to nepřipravené. Za mě by byla nejlepší možnost to odložit o rok a letos ještě zajistit financování skrz rozpočet,“ uvedla pro Seznam Zprávy místopředsedkyně KDU-ČSL Monika Brzesková.
Hádky ve Sněmovně doprovázejí i spory uvnitř koalice Spolu, která stále nevyjasnila pozici jedničky v Praze. Zatímco TOP 09 si místo nárokuje pro předsedkyni Markétu Pekarovou Adamovou (TOP 09), ODS na místo navrhla svou ministryni obrany Janu Černochovou.
V Senátu se vzepřel STAN
Starostové se zase postavili zády k vládní dohodě o růstu platů politiků. Když se o zákonu 22. ledna v Senátu hlasovalo, celý senátorský klub STAN se zdržel nebo byl proti. Zákon kvůli tomu nebyl přijat, ale ani odmítnut, proto jej stejně dostal na stůl prezident Petr Pavel.
Senátoři ODS, TOP 09 a KDU-ČSL zase „na oplátku“ nepodpořili novelu o prodlužování ochrany uprchlíků z Ukrajiny, jejíž součástí bylo zavedení trestného činu neoprávněné činnosti pro cizí moc nebo zpřísnění podmínek pro ruské žadatele o české občanství.
Z devětadvacetičlenného klubu ODS a TOP 09 zvedlo ruku „pro“ zákon ministra vnitra a šéfa STAN Víta Rakušana jen šest senátorů, z dvanácti lidovců byli „pro“ jen čtyři.
Bude to horší, míní Benda
Jak se budou blížit zářijové volby do Sněmovny, bude atmosféra ve vládě i ve Sněmovně zřejmě čím dál dusnější. „Bude to čím dál tím horší. Na jaře už budou někteří poslanci vědět, že znovu kandidovat nebudou a budou si dělat, co chtějí. To tak poslední půlrok před volbami bývá. Proto jsem navrhoval, aby Sněmovna skončila v letošním roce co nejdříve,“ dodal Benda.
Sněmovna má naplánována jednání do konce června, v létě by pak měly být parlamentní prázdniny, je však možné, že bude ještě mimořádné jednání dolní komory svoláno. Volby do Sněmovny by se měly konat ve druhé polovině září.
Podle Bendy je správné, aby Sněmovna těsně před volbami nejednala. „Všechny nejhorší zločiny se odehrály těsně před volbami,“ prohlásil a připomněl kauzu lithium, v níž předseda ANO Andrej Babiš těsně před volbami v roce 2017 obvinil sociální demokracii, že chce tuto nerostnou surovinu „ukrást“. Aféra tehdy ČSSD ve volbách značně poškodila, hnutí ANO pak vyhrálo.
Podobná obvinění však zatím ve vládě nehrozí, stejně tak se vládní strany neobávají rozpadu.
„Přestáli jsme tak obtížné testy, jako je napadení Ukrajiny a všechny těžkosti, které z toho vyplynuly – energetickou krizi, obrovskou inflaci. Názorové rozdíly v koalici čítající čtyři různé politické strany jsou věc přirozená a stabilitu vlády nijak neohrožují,“ napsal Novinkám šéf STAN Vít Rakušan.
Místopředsedkyně STAN Věra Kovářová zdůraznila, že i přes různé názory se v koalici strany vždy společně snaží najít řešení.