Článek
„Patříme k těm, kteří vidí řešení v klasické demokracii, v důvěře v aktivní lidi, soucitném konzervativismu, v hájení pravdy o tom, že bohatství vzniká z práce, a ne z dávek a dotací,“ uvedl předseda hnutí Trikolóra Václav Klaus ml.
Jak probíhají volby do Poslanecké sněmovny
„Vítám dlouhodobou spolupráci nesocialistických a národních stran,“ doplnil.
Představitelé Trikolóry, Svobodných a Soukromníků oznámili spojení do voleb na rozdíl od dalších dvou koalic – ODS, TOP 09 s lidovci a Piráty se STAN – až nyní. Zároveň vyzvali ostatní podobně smýšlející osobnosti, politická hnutí či jiné organizace a spolky, aby se k této spolupráci přidaly.
Klaus mladší: Jsem rád, že nejsem v ODS. Trikolóra se do Sněmovny dostane
Trikolóru založil Klaus mladší poté, co byl v roce 2019 vyloučen z ODS, za kterou byl zvolen do Sněmovny. Důvodem vyloučení bylo, že na plénu Sněmovny přirovnal schvalování zákonů kvůli předpisům EU k rozhodování židovských výborů o složení transportů do nacistických koncentračních táborů. Do Trikolóry přešly následně ještě poslankyně Zuzana Majerová Zahradníková z ODS a Tereza Hyťhová z SPD.
Jak volit, aby odevzdaný hlas platil aneb Pravidla volební místnosti
Část členů však Klause mladšího v lednu vyzvala k odstoupení kvůli údajnému porušování stanov a zásahům do programu a kandidátek bez projednání se stranickými kolegy. On sám to vysvětloval tím, že dotyční byli naštvaní kvůli tomu, že se nedostali na kandidátku.
Návrat do škol musí zůstat prioritou, reaguje opozice na Babišovy pochyby
Pokud jde o zbylé dva subjekty – Svobodné a Soukromníky, doposud se jim nepodařilo získat zastoupení v dolní komoře. Podobně jako Trikolóra se profilují jako národovecké strany, které prosazují větší nezávislost Česka na Bruselu.
Jaká budou nová volební pravidla? Vláda schválila dva návrhy
Poté, co Ústavní soud v únoru zrušil některé části volebního zákona, nebudou subjekty navíc zřejmě pro vstup do Sněmovny potřebovat 15 procent, ale pouze devět. Na konečné výši limitů se však ještě musí shodnout zákonodárci.