Hlavní obsah

STAN skládá kandidátky: Ministra sesadili na druhé místo

5:27
5:27

Poslechněte si tento článek

Hnutí STAN rozjelo poslední fázi výběru svých lídrů do sněmovních voleb a ukazuje se, že o složení kandidátek minimálně v některých krajích nerozhoduje ani akce Podpisovka, ani strategické úvahy pražské centrály.

Foto: Facebook Starostů a nezávislých (STAN)

Volba kandidátů STAN v Karlovarském kraji - v popředí Vít Rakušan a Jan Kuchař

Článek

K překvapení stranických špiček například sněmovní „potížista“ Jan Kuchař vyfoukl místo karlovarské jedničky současnému ministrovi pro místní rozvoj za STAN Petru Kulhánkovi. V Libereckém kraji si zase dokázal zajistit podporu hejtmanský náměstek Jan Sviták a sněmovní expert Starostů na školství Jan Berki spadl na druhé místo.

„Probíhají krajské sněmy a na úrovni vedení aktivně pracujeme s jejich demokratickými výsledky. Nejsme hnutím jednoho majitele,“ říká k výsledkům místopředseda hnutí Lukáš Vlček.

Ve STAN již druhým týdnem probíhají krajské sněmy, na kterých straníci volí kandidáty pro nadcházející volby. Ty již proběhly v Libereckém, Karlovarském, Moravskoslezském a Jihomoravském a Jihočeském kraji. Ve čtvrtek budou rozhodovat Středočeši a o víkendu straníci v Praze. Další kraje budou následovat později.

Dosavadní výsledky ukazují, že krajské sněmy zjevně nemusí respektovat ani výsledky Podpisovky, což je předvolební akce Starostů, která měla posloužit k zviditelnění kandidátů a strany samotné a k vytvoření databáze příznivců. Politici STAN měli sesbírat 600 či 800 podpisů, aby se mohli ucházet o přední místa na kandidátce.

Velké, nebo malé „s“

Příklad dvou nejmenších krajů plně odhaluje, že Starostové jsou vlastně dvojí. Ti reprezentovaní Vítem Rakušanem a liberály v Praze a částečně i ve středních Čechách a ti, kteří se spíše vnímají jako starostové s malým „s“ a je jim bližší regionální práce.

„V některých momentech mé názory nezapadají do pohledu Prahy a středních Čech,“ říká sám karlovarský poslanec Jan Kuchař. „Přesvědčil jsem kolegy svou prací,“ vysvětluje si svůj úspěch na krajské konferenci.

Ministra a exhejtmana Petra Kulhánka porazil těsně, po dvou remízách se mu ale podařilo uloupnout hlas navíc. „Část preferovala obhajobu mandátu Jana Kuchaře, část upřednostnila do pozice lídra současného ministra. Máme tak v čele silnou dvojici,“ komentoval pro Novinky souboj Kulhánek. V současnosti má STAN v Karlovarském kraji jen jednoho poslance.

Stranická centrála si v čele kandidátky přála spíše ministra, jenž v médiích hájí celostátní témata, než politika, který se zabývá spíš výhodami pro svůj region a tamní firmy a proslul třeba svým podpisem k pozměňovacímu návrhu lidovecké poslankyně Romany Bělohlávkové, která požadovala umístit na těhotenské testy odkazy na protipotratová hnutí.

Po kritice svůj podpis stáhl. Prý chybovat může každý.

Obdobný střet se odehrál i v Liberci. Poslanec Jan Berki je tváří liberálního STAN a jejich nového školského programu, Jan Sviták pochází z prostředí čistě starostenského. Léta starostoval v pětisethlavém Prysku na Novoborsku, následně z pozice náměstka řídil krajskou dopravu.

Ani on, ani Berki ovšem nejsou čistokrevní STAN, ten totiž v Libereckém kraji jako takový neexistuje a zastupují ho zde partnerští Starostové pro Liberecký kraj (SLK). Podpisy oba sbírali jen dobrovolně a ani jeden z nich na potřebných 600 nedosáhl. Rozhodovala tedy čistě stranická nominace.

„Nabídl jsem svou zkušenost, odvedenou práci a témata do budoucna. Sněm se rozhodl, že je využije na druhém místě kandidátky, což respektuji,“ řekl Novinkám Berki.

„Jako dlouholetý starosta bych se chtěl věnovat regionálnímu rozvoji a tématům týkajícím se obcí,“ kontroval novopečený lídr Sviták. Ten se pro kandidaturu rozhodl teprve před třemi týdny, přesto dali tamní straníci podporu právě jemu.

Stejné překvapení - že favorit nakonec ostrouhá - se ovšem může udát i v daleko zásadnější regionech, v nichž se generuje výrazně vyšší počet poslaneckých mandátů.

O víkendu svedou bitvu o Prahu náměstek ministra spravedlnosti Karel Dvořák s dosavadní pražskou jedničkou a místopředsedou strany Janem Lacinou. Dvořák je v souboji favorit, z 22 pražských oblastních buněk jej podpořilo 16, a navrch přidal 1255 podpisů.

Lacina, který se léta pohybuje v pražské kulturní a kavárenské scéně, přinesl rovněž přes tisíc podpisů, včetně těch od celebrit. Navíc úspěšně provedl pražský STAN kauzou Dozimetr.

A zatímco Dvořák si svou „proslulost“ teprve buduje - zaměřuje se na lidskoprávní témata nebo násilí na dětech - Lacina je mediální stálicí, která chodí před televizní kamery vysvětlovat chyby spolustraníků.

Straníci v tomto duelu ale nebudou rozhodovat jen o tom, kdo je jim ideově bližší, ale i o člověku, který v hlavním městě vyzve těžké váhy jako Janu Černochovou ze Spolu, Karla Havlíčka z ANO nebo Zdeňka Hřiba z Pirátů.

Výběr článků

Načítám