Článek
Průzkum NMS Market Research připsal v hypotetických volbách v listopadu vítězství hnutí ANO se ziskem 35,3 procenta hlasů. Druhé místo by podle něj obsadilo hnutí STAN s podporou 11,1 procenta.
Průzkum nekalkuloval s tím, že ODS, TOP 09 a KDU-ČSL budou kandidovat v koalici Spolu. ODS by přisoudil 10 procent voličů, TOP 09 a lidovci by se podle průzkumu do Sněmovny nedostali - TOP 09 by skončila s 3,8 procenta, lidovci s 2,8 procenta. Čistým součtem by tak všechny tři strany měly necelých 17 procent voličů.
STAN se poprvé dostal před ODS, ukazuje model
Do Sněmovny by se dostala SPD se 7 procenty, KSČM s 5,8 procenta a Piráti s 5,7 procenta.
Nejvýraznější propad ze všech stran zaznamenala v průzkumu ODS, kterou by podle STEM ještě v říjnu volilo asi 14 procent voličů a v listopadu podle NMS Research jen 10 procent lidí.
„Je to důsledek neuvěřitelně hloupých výroků premiéra, neschopnosti vlády dělat reformy. Ti voliči, kteří volili Spolu kvůli ODS, jsou nejvíc zklamaní, protože tahle vláda čtyři roky promarnila a neudělala žádnou reformu. Klesá jí podpora a nemá peníze ve státním rozpočtu. Řada voličů ODS si uvědomuje, že je tu obrovský problém do budoucna, že pokud se nezačnou dělat reformy, tak se země řítí do propasti,“ poznamenal Bureš.
STAN ve vládě podle Bureše není o moc lepší, na rozdíl od ODS ale nejsou jeho ministři tak „nápadní“. „STAN roste jenom proto, že jeho politici buď nevystupují skoro vůbec, nebo nevystupují s kontroverzními názory. Nevytvářejí si konfliktní obraz,“ míní politolog.
S kartami může zamíchat Dozimetr
„Máslo na hlavě“ by přitom měli podle něj mít jak ministr vnitra a šéf STAN Vít Rakušan za zásah policistů na Filozofické fakultě, tak ministr školství Mikuláš Bek za novelu vysokoškolského zákona a nesplnění slibů, které vláda v oblasti vzdělávání dávala. „Pro mě, jako člověka, co pracuje ve školství, nebyl žádný ministr tak strašlivý jako Bek. Ten úřad je úplně v rozkladu. Ale to běžný volič vůbec nemá šanci vidět,“ poznamenal Bureš.
Mrklas by bral průzkum NMS Research s rezervou. Ukazuje se však podle něj, že STAN dokáže přebrat voliče Pirátů, kteří se dlouho drželi v preferencích okolo 10 procent a nyní padají k pětiprocentní hranici, která je nutná pro vstup do Sněmovny. „STAN nemá silné voličské jádro, ale dokáže k sobě přitáhnout víc nejistých voličů,“ míní.
„Zajímavé je, že se STAN dokázal vzpamatovat z obřího korupčního průšvihu Dozimetr. Ale jak kauza půjde k soudu možná v předvolebním období, ještě je bude dobíhat,“ dodal.
Průzkum počítá s poměrně nízkou volební účastí necelých 57 procent, podle Mrklase však pravděpodobně tak nízká nebude. V roce 2021 dosahovala přes 65 procent.