Hlavní obsah

Spolu má jedinou šanci, jak porazit Babiše. Klíč je paradoxně na levici

3:42
3:42

Poslechněte si tento článek

Čeští voliči nejčastěji tíhnou k silnému konzervativně laděnému státu, který se bude starat o jejich zaopatření. Přesto ve společnosti existuje zhruba pětina lidí, jimž jsou bližší liberální, byť spíše levicové postoje a kteří momentálně nemají výraznější zastoupení. Právě jejich hlasy přitom mohou být rozhodující v letošních sněmovních volbách, ukazuje analýza NMS Market Research.

Foto: NMS Market Research

Rozložení voličů

Článek

Z dat sesbíraných loni v prosinci plyne, že Češi jsou spíše konzervativci a tradicionalisté. V rámci rozdělení na čtyři kvadranty akcentující pravicové či levicové smýšlení a zároveň autoritativnost, respektive liberálnost postojů, se 48 procent lidí na ocitne v segmentu autoritativní levice.

V něm je dominantní silou hnutí ANO, jemuž se, jak analýza připomíná, „v minulých letech podařilo zdecimovat konkurenci v podobě ČSSD (dnes SOCDEM) i KSČM (dnes Stačilo!) a čerpá odsud dvě třetiny své volební podpory“.

SOCDEM i komunistům, kamuflovaným pod hlavičkou Stačilo!, stejně jako hnutí SPD nezbývá než soupeřit o zbývající vyhraněné voliče, které lze oslovit pouze skrze extrémnější formy kampaně. Do těch se ANO nepouští v obavě, že by ztratilo středové a umírněné voliče. Středových voličů je podle šetření 15 procent.

Uprázdněné místo se naopak nachází mezi voliči, kteří inklinují k liberální levici. Těch se námluvami s komunisty vzdala SOCDEM. Jedinou relevantní stranou, která se v segmentu liberální levice nachází, jsou Piráti.

Foto: NMS Market Research

Zacílení stran.

Ti se však, jak analýza připomíná, vydali po vnitrostranické debatě, která vyústila ve změnu vedení, směrem ke středu. Při minulých volbách se jim v důsledku koalice se STAN nepodařilo přetavit podporu v poslanecké mandáty a adekvátní hlas levicových liberálů tak chybí.

Antibabiš už nemusí stačit

Na pravé straně tuzemského politického spektra koexistují podle analýzy strany současné vládní koalice. ODS s lidovci coby subjekty zastupující autoritativní a tradicionalistickou dikci, lavírující TOP 09 a nesměle liberální hnutí STAN.

„Ideologická vzdálenost stran ale není příliš velká a množství pravicových voličů je poměrně limitované. Spojování do koalic typu Spolu proto dává smysl, jelikož nahrává budování hegemonie skrze pozici hlavního vyzyvatele ANO,“ připomíná NMS.

K autoritativní pravici tíhne podle šetření 12 procent voličů, k východiskům liberální pravice 5 procent.

Kdo dokáže oslovit levicové liberály, kteří tvoří až pětinu elektorátu, je otázkou. Podle analýzy se zde nachází prostor pro vznik nového subjektu. Nepochybně se na ně zaměří i strany, které po minulých volbách stály u zrodu vládní koalice.

Ty budou patrně opět sázet na liberalismus, zatímco levicovější témata budou spíše upozaďovat.

„Je ale otázka, zda kampaň ‚Antibabiš‘ bude stejně efektivní jako v roce 2021. V opačném případě je možné, že se tento segment nevydá k volbám v tak velkém množství jako naposledy,“ připomněli autoři.

Šetření proběhlo od 3. do 9. prosince 2024 a zapojilo se do něj 1001 respondentů.

Související témata:

Výběr článků

Načítám