Hlavní obsah

SPD, Stačilo! i Motoristy spojí konference, která volá po změně režimu

5:41
5:41

Poslechněte si tento článek

Zástupci hned čtyř politických stran, které by mohly po příštích volbách usednout ve Sněmovně, se zúčastní akce spolku, jenž žádá změnu režimu. Na konferenci „Východiska a vůle ke změně režimu“ vystoupí v dubnu v Praze předseda SPD Tomio Okamura, předseda Stačilo! Daniel Sterzik, šéfka Trikolory Zuzana Majerová, ale i předseda Motoristů Petr Macinka. Ten však prý o změnu režimu neusiluje.

Foto: Facebook, Novinky

Pozvánka spolku Svatopluk na konferenci v Praze

Článek

Konferenci pořádá spolek Svatopluk, jehož hlavní tváří je politolog Petr Drulák a ekonomka Ilona Švihlíková. Má jít o vyvrcholení série akcí s názvem „Proč potřebujeme změnu režimu“, které spolek pořádá po celé republice a vystupují na nich třeba Jana Turoňová nebo Sterzik ze Stačilo!.

Na konferenci, která se koná 5. dubna v Praze, zve Svatopluk nejen zmiňované politiky, ale také právníka Zdeňka Koudelku, který měl blízko k exprezidentovi Miloši Zemanovi. Za Svatopluk přijdou všechny jeho hlavní tváře: Drulák, Švihlíková a publicista Michal Semín.

„Chceme spojovat vlastence levicové s pravicovými. Společně musí čelit nadnárodnímu extremismu současného liberálního a progresivistického středu. Extremismu válečných štváčů, klimatických a lidskoprávních aktivistů i nadnárodního kapitálu,“ píše Svatopluk na svém webu.

Drulák: Stačilo! to nechce kašírovat

Drulák otevřeně podporuje zejména hnutí Stačilo!, jehož zástupci chodí na akce Svatopluku častěji. „Stačilo! je strana, která to tady chce změnit, která chce změnit tenhle režim, která to tady nechce nějak kašírovat a já, my jako Svatopluk tomu dáme šanci, my máme program změny režimu,“ prohlásil Drulák nedávno ve videu.

Na dotaz, jak by podle něj změna režimu měla vypadat, uvedl: „Demokratickou cestou k demokratickému cíli.“ V září Svatopluk na setkání v Ostravě tvrdil, že hlavní pilíře by měly být bezpečnost, prosperita, svoboda a demokracie. Prosazuje posilování role prezidenta, přičemž argumentuje tím, že vlády jsou méně stabilní a často v koalici sdružují i názorově protichůdné strany. Politici, kteří Druláka osobně znají, spekulují, že bude chtít na hlavu státu kandidovat v budoucnosti sám.

Česká republika je demokratickou parlamentní republikou založenou na soutěži více politických stran a uskupení. Občané si ve svobodných volbách vybírají své zástupce do dvoukomorového parlamentu, do vedení měst a obcí, do krajů, do Evropského parlamentu i na Hrad. Výkonná moc je delegovaná na prezidenta a vládu. Demokracii si Češi drží 35 let od revoluce 1989, která svrhla vládu jedné komunistické strany. Ta vládla od roku 1948.

Macinka měnit režim nechce

Macinka by na režimu nic neměnil. „Pokud bude na konferenci někdo změnu režimu navrhovat, tak s ním budu velmi tvrdě polemizovat,“ řekl Novinkám. „Účast na konferenci jsem přijal z úcty k panu profesorovi Drulákovi, kterého si vážím. I pan Drulák jako levicový intelektuál přijal v minulosti pozvání na konferenci Institutu Václava Klause, kde byl se svými názory v menšině. I já očekávám, že mi na této konferenci nezatleskají,“ poznamenal.

Tomio Okamura, předseda SPD, která jde do voleb společně s Trikolorou, by rád posílil přímou demokracii. „Já a SPD dlouhodobě prosazujeme skutečnou demokracii, kterou lidé žádali po 17. listopadu 1989 - tedy přímou demokracii, ve které je politik odpovědný přímo svým voličům, a občan má, tak jak deklaruje Ústava, právo rozhodovat o své zemi a o sobě přímo, tedy zákonem o referendu,“ napsal Novinkám.

Politiky by podle Okamury měli lidé volit přímo, zároveň by je měli mít možnost i odvolat. Za svá rozhodnutí by byli politici hmotně odpovědní. „Současný systém vlády politické oligarchie je v rozporu s demokracií,“ dodal.

Jsme konzervativní pravice. A jsme také tradiční levice

Spolek Svatopluk vznikl v listopadu 2022. Jeho předsedou je Drulák. Na svých stránkách píše: „Díváme se na svět očima konzervativní pravice“, ale zároveň i „Hlásíme se k tradiční levici. Chceme stát, který je silný, ale nikoliv všemocný“.

„Hlavním účelem spolku je vzděláváním, osvětou, výzkumem, vydavatelstvím, turistikou a kulturní činností překonávat politické bariéry, které brání zdravému demokratickému životu,“ uvádí spolek ve svých stanovách.

Jeho organizační složky se nazývají: svazek, pruty, větve, pouta, předseda, tajemník, štáb, rada, hlas. Nabírá zároveň nové členy, mezi které dnes patří jak Koudelka, tak i bývalý ministr vnitra Martin Pecina, který radí SPD i SOCDEM. Členský příspěvek je 900 korun ročně, pro důchodce a studenty 450 korun. Členové „prutu prosperita“ mají platit 11 tisíc ročně.

Výběr článků

Načítám