Hlavní obsah

Slovenskou kartou hrají politici i v české kampani. Voliče tím soupeřům nepřetáhnou, míní experti

6:01
6:01

Poslechněte si tento článek

Dění na Slovensku se promítá i do české předvolební kampaně. Vládní politici varují před „slovenským scénářem“ a šéf opozičního hnutí ANO Andrej Babiš s evidentní nechutí odpovídá na otázky, jak současnou slovenskou realitu hodnotí. Díky eskapádám slovenského premiéra Roberta Fica a jeho vlády důvěra Čechů ve slovenské lídry klesá, podle odborníků ale téma spíš utvrzuje a mobilizuje tábor Babišových odpůrců, než že by díky tomu rostl.

Foto: Václav Šálek, ČTK

Snímek z roku 2018. Andrej Babiš v roli premiéra se svým tehdejším slovenským protějškem Robertem Ficem

Článek

Na jedné straně se premiér Petr Fiala (ODS) veřejně dohaduje se slovenským protějškem, na druhé straně zvažovaný ministr zahraničí hnutí ANO Radek Vondráček avizuje, že hodlá v případě volebního triumfu vztahy se Slováky zlepšit.

A tématu se chápou i další strany. Demonstrativně se s ministrem zahraničí Jurajem Blanárem fotil předseda Motoristů sobě Petr Macinka - prý když si současní vládní představitelé nedokážou udělat čas na ty slovenské, musí je zastoupit.

Vztahy mezi vládami obou zemí ochladly v reakci na to, že si slovenská reprezentace začala vyřizovat účty s kritiky na domácí scéně a nabrala proruský kurz. „Situace na Slovensku ukazuje, kam se může Česko posunout, pokud podlehne populismu a oslabování demokratických institucí. Je to varování, které bychom neměli ignorovat,“ uvedl k postojům koalice Spolu mluvčí ODS Jakub Skyva.

Volte Fica, radil dřív Slovákům Babiš. Teď ve vyjádřeních kličkuje jak zajíc

Domácí

Neznamená to ale, že by Češi se Slováky nemluvili. V úterý třeba přijme slovenského ministra zahraničí jeho český protějšek Jan Lipavský (nestr.) v pražském Černínském paláci. Mimo jiné by měli podepsat plán konzultací.

Česká opozice líčí postoj stran původní vládní koalice vůči slovenské reprezentaci jako politický úskok. „Je naprosto zjevné, že politici Spolu, STAN a Pirátů zneužívají situaci na Slovensku. Nejdříve je vykreslí v co nejhorším světle a následně varují před chimérou slovenského scénáře,“ řekl Novinkám a Právu místopředseda Sněmovny Karel Havlíček (ANO).

Podle něj ale žádný „slovenský scénář“ nehrozí a jde jen o novou zbraň v kampani.

Cementování názorů

Experti vnímají používání slovenské karty zejména jako pokus zmobilizovat voliče Spolu a utužit jejich jádro. „Spíš než posun na jednu nebo druhou stranu to bude hrát roli v cementování již vytvořených názorů,“ míní analytik Jan Červenka z Centra pro výzkum veřejného mínění, které spadá pod Sociologický ústav Akademie věd.

„Spolu tím cílí na lidi, kteří jsou nespokojení, ale Babiše volit nebudou,“ řekl Novinkám a Právu politolog Josef Mlejnek z Institutu politologických studií Univerzity Karlovy.

Babiš na setkání Patriotů v Madridu: Green Deal je mrtvý, zrušte ho

Domácí

Ten rovněž upozornil, že Babiš se před svými voliči nechává spojovat hlavně s maďarským premiérem Viktorem Orbánem. „A to zejména kvůli tématu migrace,“ vysvětlil Mlejnek s tím, že šéf opozice se staví do role, že to byli oni dva s Orbánem, kdo zařídili, že tu migranti nejsou.

Od Slovenska si podle něj šéf ANO schválně drží distanc, proto se omezil jen na zdvořilostní výzvy, ať Slovákům do jejich politiky nezasahujeme. „Babiš sám musí balancovat mezi tím, aby oslovil voliče SPD a Stačilo! a zároveň neodradil lidi, pro které jsou tyto strany toxické,“ uvedl politolog.

Obliba klesá

Podle průzkumů veřejného mínění obliba současných slovenských politických špiček v Česku klesá. „U Petera Pellegriniho a Roberta Fica jsme zaznamenali významný pokles důvěry,“ uvedl Červenka, který data z průzkumu zpracovával.

Konkrétně premiér Robert Fico si pohoršil o 14 procent, nedůvěřuje mu 59 procent respondentů, 23 mu věří. Prezident Pellegrini si pohoršil o 15 procent a nedůvěru mu vyjádřilo 38 procent dotázaných, důvěryhodný je pro 21 procent. Na rozdíl od Fica je ale méně známý.

Přílišnou důvěrou ve Fica neoplývají ani respondenti, kteří v šetření přiznávají, že jsou voliči ANO. Podporu má u těchto voličů sice větší, než je naměřený průměr, ale i zde je odmítán. Odpověď „spíš nedůvěřuje“ zvolilo 52 procent dotázaných.

Nejčastější dezinformace před eurovolbami? Brouci, Ursula i Hitler

Eurovolby

Pro srovnání - šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová, vůči níž se současná opozice naopak vyhraňuje, si v posledním průzkumu drží stejnou oblibu jako Fico, nedůvěřuje jí ale „jen“ 42 procent dotázaných. Von der Leyenová je ovšem stejně jako Pellegrini oproti Ficovi v české společnosti méně známá.

Výzkum byl zveřejněn koncem ledna, data výzkumníci CVVM sbírali ale již na podzim loňského roku - od září do listopadu. V té době Češi četli zprávy o slovních útocích slovenských vládních politiků na rodinu šéfa opozičního Progresivního Slovenska Michala Šimečku, slovenský premiér schytával kritiku za rozhovor v propagandistickém pořadu ruské televize a v závěru listopadu i za to, že se chystá na oslavu konce 2. světové války do Moskvy. Slovenský premiér nakonec stihl ještě před Vánoci i schůzku s ruským vůdcem Vladimirem Putinem.

Slovensko i poté budí pozornost. Fico třeba ohlásil, že na Slovensku se chystá puč, aniž by k tomu předložil důkazy, a osočil českou vládu, že se míchá do slovenské politiky. Podle něj rozmíšky vznikají proto, že Fialův kabinet na Fica útočí kvůli Babišovi.

Čeští politici a média na mě útočí kvůli Babišovi, říká Fico

Evropa

Výběr článků

Načítám