Hlavní obsah

Otázka pro Spolu: Koho postaví proti Babišovým staronovým hvězdám?

5:49
5:49

Poslechněte si tento článek

Vládní koalice rozehrála v boji o voliče hodnotovou notu, vedle toho ale piluje i strategii, jak a s kým v čele se postavit staronovým hvězdám Andreje Babiše (ANO). Ten totiž sáhl po svých dvou veřejností nejoblíbenějších exministrech a pomocí nich chce na svou stranu přetáhnout voliče, kteří se k mezinárodním hrozbám staví vlažněji a slyší spíš na příslib dostupné zdravotní péče nebo kvalitního školství.

Foto: Jan Handrejch, Novinky

Středočeský lídr hnutí ANO pro sněmovní volby Robert Plaga

Článek

Někdejší ministr školství Robert Plaga již brázdí střední Čechy, dává rozhovory, je aktivní na sociálních sítích, kde sdílí svá videa s radami, jak řešit aktuální potíže školáků a jejich rodičů. Naposledy například připomínal, že na přijímací zkoušky nelze mít chytré hodinky, jen propisku s černou či modrou náplní a rýsovací potřeby.

K popularitě a dojmu erudice mu pomohli sami jeho nástupci v resortu. První dva - Petr Gazdík a Vladimír Balaš (oba STAN) – o něm mluvili jako o schopném odborníkovi, ten současný, Mikuláš Bek (rovněž STAN), mu slouží jako snadný cíl.

Ve vládních stranách proto začali řešit, jak školství, potažmo zdravotnictví, nenechat hnutí ANO „zadarmo“.

„Nepodceňujeme to,“ komentovala Plagovu kampaň pro Novinky expertka ODS pro školství Renáta Zajíčková. „Diskutujeme program i to, kdo bude jeho hlavní tváří,“ dodala.

Kdo na školství za Spolu

Ve Spolu jsou momentálně dva politici, kteří mají školství v gesci. Jedním z nich je právě pražská politička a majitelka jednoho z pražských soukromých gymnázií Zajíčková, která kritizuje ministra Beka z koaličních lavic. Poslankyní se stala před čtyřmi roky, ve Sněmovně se rychle zorientovala a předkládá pozměňovacími návrhy, pro které dokáže získat i opoziční poslance.

Ráda by do nové koaliční smlouvy Spolu prosadila svou vizi 8+2, kterou představila veřejnosti koncem loňského roku. Jde o zkrácení docházky na základní škole z devíti na osm let, a pak dva povinné roky na střední škole.

Druhým je místopředseda TOP 09 a předseda školského výboru Matěj Ondřej Havel. I on pochází ze školského prostředí. Před nástupem do Sněmovny v roce 2021 byl ředitelem gymnázia v Hradci Králové. Na rozdíl od Zajíčkové ale do širšího povědomí neprorazil. Jeho nejviditelnějším návrhem bylo rušení jednodenních pololetních prázdnin a obecně větší předvídatelnost volna během školního roku.

Ambice stát se kandidátem na ministra mají oba. „Výbavu na to mám,“ uvedla Zajíčková. „Když voliči hodí rukavici, jsem připravený ji zvednout,“ reagoval Havel.

Znovu školství? Ano, říká STAN

Školství se ale nechtějí vzdát ani Starostové, jejichž ministr je momentálně pod palbou kvůli nepovedené změně v placení kuchařek a školníků.

„V další proměně vzdělávání chceme pokračovat. Máme dost erudovaných kandidátů,“ uvedla mluvčí Starostů Sára Beránková. Finální jméno prý řeknou v průběhu několika týdnů.

Momentálně školství vede třetí ministr ze STAN během jednoho volebního období a i on se postupně z politiky stahuje. Kritizují jej i mnozí politici z hnutí STAN. Mikuláš Bek tak už loni neobhajoval post senátora ani letos nekandiduje do Sněmovny.

Na případnou další ministerskou misi ale zcela nerezignoval. „Určitě to nevylučuji, byť záleží na mnoha okolnostech - výsledku voleb, postoji STAN, případném resortu, konkrétním premiérovi,“ odvětil Novinkám.

Základním a středním školám by se ale do budoucna rád vyhnul. „Bylo by dobré, kdyby i u nás vznikl resort, který funguje v řadě německých spolkových zemí - spojení agendy výzkumu, vysokých škol a kultury,“ dodal.

Garantem školského programu je pak poslanec Jan Berki. „Není to tak katastrofické, jak to vypadá,“ komentuje působení STAN a ministra Beka v čele školství. Starostové prý v současnosti řeší, jak dobře odprezentovat práci, která se na ministerstvu udělala. Plaga ve svých vizích podle Berkiho prezentuje i věci, ve kterých samo ministerstvo finišuje.

„Například převrácení přijímaček. Diskutuje se to už s Cermatem a zástupci odborných asociací,“ říká. Ve zkratce jde o změnu, která má zabránit přemrštěnému taktizování ve výběru střední školy. Nově by se nejprve udělaly testy a až podle výsledku by se žák rozhodl, na jakou školu to stačí.

Berki již v minulosti nabídku stát se ministrem obdržel, jako sněmovní nováček ji ale odmítl. „Tehdy mne zachvátila panická hrůza, teď už na to nahlížím jen s pokorou,“ reagoval na dotaz, zda by se v budoucnu ministerského postu ujal.

Adam versus Válek

Koncem května naskočí do předvolební arény za hnutí ANO i někdejší ministr zdravotnictví Vojtěch Adam. Ten zatím o sobě udržuje povědomí sdílením rodinných fotografií na sociálních sítích, jako velvyslanec se totiž bez svolení ministerstva zahraničí nesmí k politice vyjadřovat. Kampaň pro něj ale již hnutí ANO chystá.

Ve zdravotnictví lze tak očekávat souboj Adam–Válek. Současný ministr se už o další mandát v čele zdravotnictví přihlásil a v tuto chvíli je jako druhý muž topky bez konkurence.

Výběr článků

Načítám