Hlavní obsah

Okamura váhá, zda se postavit Babišovi, nebo Rakušanovi

4:21
4:21

Poslechněte si tento článek

Předseda SPD Tomio Okamura jako poslední šéf parlamentní strany konkurenty napíná, ve kterém regionu vyrazí do bitvy o křesla v Poslanecké sněmovně. Lídr slepence (SPD, Trikolóra, PRO, Svobodní) se prý rozhoduje mezi dvěma kraji, a to Středočeským a Moravskoslezským. V prvním by se postavil proti předsedovi STAN Vítu Rakušanovi a ministrovi dopravy Martinu Kupkovi (ODS), ve druhém proti šéfovi ANO Andreji Babišovi a komunistce Kateřině Konečné.

Foto: Stanislava Benešová, Novinky

Předseda SPD Tomio Okamura

Článek

„Rozhodujeme se mezi Středočeským a Moravskoslezským krajem,“ řekl Novinkám Okamura. Hlavní slovo v tom podle něj mají krajské organizace strany, jasno by mělo být zhruba do poloviny května.

Okamura je poslední z předsedů parlamentních stran, který místo své kandidatury ještě nezveřejnil. Premiér Petr Fiala (Spolu, ODS) se postaví do čela kandidátky Spolu v Jihomoravském kraji, ministr vnitra Rakušan kandiduje ve Středočeském, předseda ANO Babiš v Moravskoslezském a lídr Pirátů a pražský náměstek pro dopravu Zdeněk Hřib v Praze.

Podpora SPD v posledních týdnech podle průzkumů stoupá. Pomohlo jí zřejmě spojení se Svobodnými, stranou PRO i Trikolórou. Okamurova parta se tak nyní podle sociologů přetahuje se Starosty v podpoře voličů o třetí příčku. V současnosti se tak její preference pohybují okolo 11 procent. Žebříčku nadále vévodí ANO, za ním se drží s velkým odstupem  koalice Spolu.

V Moravskoslezském kraji je plno

Místo, kde bude o hlasy voličů bojovat Okamura, může zamíchat i s konečnými výsledky voleb. V Moravskoslezském kraji by měl terén náročný, na voliče z řad vládních odpůrců totiž cílí i Kateřina Konečná za Stačilo!, ale hlavně lídr opozice Babiš. Motoristy by měl v kraji vést předseda jejich mládežnické organizace Generace Motor Matěj Gregor.

Naopak ve Středočeském kraji by Okamura v boji o radikálnější voliče neměl tak silnou konkurenci. ANO zde vysílá do boje „uhlazeného“ exministra školství Roberta Plagu, Stačilo! bývalou europoslankyni a neúspěšnou kandidátku do Senátu a na Hrad Janu Bobošíkovou.

Kromě otázky, kam nasadí Okamuru, musí hnutí také vyřešit, do jakých krajů se postaví lídři partnerských stran, tedy PRO, Svobodných a Trikolóry. „Předpokládám, že všichni budou lídry v nějakém z krajů,“ řekl Okamura.

Podle informací Novinek by předseda Svobodných Libor Vondráček mohl kandidovat v jižních Čechách a volební lídryně této strany, ekonomka Markéta Šichtařová v Praze. Nejasnosti panují u předsedy PRO Jindřicha Rajchla a šéfky Trikolóry Zuzany Majerové.

Vrátí se Hašek?

Otazníky se vznášejí také nad bývalým jihomoravským hejtmanem Michalem Haškem (ex ČSSD), který nyní působí v Rajchlově PRO. Patrně by kandidoval ve svém kraji. „Kandidátka sestavená není, zatím k tomu nemám co říct,“ řekl Novinkám Hašek.

Foto: Facebook Michala Haška, Novinky

Michal Hašek a Tomio Okamura na demonstraci za svobodu slova v Brně

Dosud ale není jasné ani to, zda by Okamura s jeho kandidaturou souhlasil. „Za SPD nemám žádné indicie ani signály o tom, že bych měl dostat návrh na kandidaturu Michala Haška. Žádný takový návrh jsem neobdržel. A mám informace, že žádný takový návrh neobdrželo ani jihomoravské SPD,“ řekl Okamura.

Zdůraznil, že se všemi kandidáty musí právě jeho strana souhlasit. „Je to kandidátní listina SPD. Ve stanovách máme, že kandidátní listinu podepisuje předseda hnutí. A z toho vyplývá, že mám i možnost nepodepsat. Ale proces je v SPD demokratický,“ dodal.

Prezident Petr Pavel vyhlásí termín voleb v květnu. Předpokládá se, že by se měly konat buď na konci září, nebo na začátku října. Politické strany musí kandidátní listiny odevzdat nejpozději 66 dnů před termínem voleb.

Výběr článků

Načítám