Článek
Novinky spočítaly, že pokud by lidovečtí voliči přistoupili ke kroužkování se stejnou vervou jako v roce 2021, je reálné, že by se síla sněmovních frakcí obou stran téměř vyrovnala. V případě, že by voliči ODS nechali své politiky na holičkách a nekroužkovali, mohli by občanští demokraté dopadnout podobně jako před čtyřmi lety Piráti.
„Dle výzkumu Česká volební studie 2021 lidovečtí voliči kroužkují častěji než ti ODS,“ řekl Novinkám politolog Jakub Lysek z Univerzity Palackého v Olomouci.
Česká volební studie 2021 je výzkum volebního chování voličů, na kterém spolupracovaly české univerzity se Sociologickým ústavem Akademie věd. Voliči Spolu podle něj sáhli ke kroužkům ve 35,2 procenta. Když se výzkumníci podívali na jejich volební chování v roce 2017, kdy strany koalice kandidovaly samostatně, voliči ODS kroužkovali ze 40 procent, lidovci z 50 procent a TOP 09 z 44 procent.
Zakroužkovat známou lidoveckou osobnost na kandidátce Spolu ale může i volič ODS. Třeba tehdy, když chce volit občanské demokraty, ale nenajde mezi nimi na kandidátce dostatečně známou osobnost, kterou by rád „vytáhl“ do popředí. „ODS tratí na tom, že v mnoha regionech nemá dostatek vyprofilovaných osobností,“ vysvětluje Jakub Lysek.
Dle aktuálních preferencí s přihlédnutím na regionální rozdíly by Spolu mohlo na podzim získat 48 mandátů. Pro porovnání, agentura STEM ve svém posledním víkendovém modelu spočítala, že by to bylo 46 mandátů. Model Novinek i model STEM přitom počítají s tím, že se do Sněmovny probojují i Piráti, Stačilo! a Motoristé.
V současnosti má Spolu ve Sněmovně 71 poslanců a poslankyň. V roce 2021 bylo zvoleno 34 občanských demokratů, 23 lidovců a 14 politiků TOP 09. S přihlédnutí ke kroužkování lidoveckých voličů tak není nereálné, že KDU-ČSL by v příští Sněmovně mohla mít až 19 zákonodárců, ODS kolem dvaceti, TOP 09 pak zhruba devět.
Podle informací Novinek došli analytici občanských demokratů k obdobně znepokojujícím výsledkům a začali vážně řešit, jak se překroužkování bránit.
Každý kroužek pro kohokoli z kandidátky je v konečném součtu klíčovým hlasem pro Spolu. Nemáme proto v úmyslu bránit kandidátům, aby usilovali o preferenční hlasy voličů. Tím bychom byli sami proti sobě.
„Přemýšlí se o nejschůdnějším způsobu,“ potvrdil zdroj blízký volebnímu štábu ODS. „Vždy jsme akcentovali, aby lidé volili kandidátku tak, jak jsme ji předložili. Začíná se nám to vymstívat,“ dodal.
„Každý kroužek pro kohokoli z kandidátky je v konečném součtu klíčovým hlasem pro Spolu. Nemáme proto v úmyslu bránit kandidátům, aby usilovali o preferenční hlasy voličů. Tím bychom byli sami proti sobě,“ uvedl pro Novinky mluvčí ODS Jakub Skyva.
Ještě před třemi měsíci se stranická centrála k tématu stavěla rezervovaně, byť někteří straníci opatrně připouštěli, že nejde o nicotnost a že jejich lídři jsou skutečně v ohrožení. Teď tyto obavy potvrzují i data.
Volební matematika je totiž neúprosná. Čím je kandidátka úspěšnější, tím hůř je možné své spolukandidáty přeskočit. A samozřejmě to platí i obráceně. Čím méně hlasů celkově kandidátka obdrží, tím jsou ve větší výhodě skokani.
Lidovecká Morava
Pro představu: v Jihomoravském kraji - kde jako lídr kandiduje předseda ODS Petr Fiala - v roce 2021 při volební účasti 66,4 procenta a zisku 30,3 procenta stačilo na skok do čela kandidátky 9374 preferenčních hlasů.
Při zohlednění aktuálního poklesu celostátních preferencí a stejné volební účasti jako před čtyřmi roky by na podobnou změnu umístění stačilo již jen zhruba sedm tisíc kroužků. Nižší zisk zároveň snižuje počet zvolených poslanců. Teď je jich devět, pokud by Spolu aktuální trend nezvrátilo, mohlo by na podzim na jihu Moravy získat šest až sedm mandátů.
Minulé volby pak ukázaly, jak mají lidovci na jižní Moravě disciplinované voliče. Do Sněmovny se v roce 2021 probojovali hned první čtyři, včetně Marie Jílkové z nevolitelného místa. Všechny spojuje vyšší počet preferenčních hlasů, než dostali občanští demokraté - s výjimkou Petra Fialy. Případ Marie Jílkové pak ukazuje, jak to dopadne, když se do volební kampaně zapojí i populární lidovecký hejtman Jan Grolich. S Jílkovou natočil předvolební video ve stylu stand-up komedie a z neznámé regionální političky se stala celebrita.
Na chvostu zvolených se seřadili kandidáti ODS - Pavel Blažek jako osmý a neznámý Pavel Kašník jako devátý. O tato místa by při současných volebních preferencích Spolu přišlo.
Obdobné scénáře se opakují i v dalších moravských krajích. Na Olomoucku vede kandidátku Spolu lidovecký ministr Marian Jurečka. Již před čtyřmi roky tu lidovečtí voliči kroužkovali kandidáty KDU-ČSL a změnili poměr sil jedna ku třem v neprospěch ODS. Do Sněmovny se za občanské demokraty probojoval jen známý komunální politik Martin Major. Ten letos na předních příčkách nekandiduje, zato za Jurečku a dva nevýrazné politiky ODS se seřadila úspěšná sestava lidovců z roku 2021, poslanci Karel Smetana a Michael Kohajda. Volební prognózy nyní říkají, že na Olomoucku má Spolu šanci již jen na tři mandáty.
Nevýrazného lídra nasadila ODS také do dalšího lidoveckého kraje. Na Zlínsku vede kandidátku Spolu občanský demokrat Stanislav Blaha. Následuje lidovecký poslanec Robert Teleky a místopředseda strany a náměstek ministra zdravotnictví Václav Pláteník. Dle současných trendů by tu získalo Spolu mandáty tři.
Potíže ale ODS může mít i v nelidoveckých krajích. Své o tom vědí liberečtí občanští demokraté, kteří v koalici Spolu přivedli na hejtmanství lidovkyni. Poprvé po dvaceti letech. Lidovci v kraji pod Ještědem nasadili cestopisce a autora dokumentů o místních Jizerských horách Viktora Kunu. A ten je mnohými považován za černého koně voleb. Na Liberecku přitom počítá Spolu jen se dvěma mandáty.