Článek
Koalice má za to, že ministerstvo vnitra na nový volební zákon uplatnilo chybný přepočet na mandáty.
„Podali jsme návrh na vyslovení neplatnosti volby kandidátů. Jsme přesvědčeni, že volební komise si vyložila pravidla volebního zákona tak, že namísto korekce výsledků přidělení mandátů v 1. skrutiniu se ve 2. skrutiniu rozdíly naopak prohloubily. Náš výpočet ANO 71, PirSTAN 38,“ napsal na sociální síti místopředseda STAN Věslav Michalik.
Podali jsme návrh na vyslovení neplatnosti volby kandidátů. Jsme přesvědčeni, že volební komise si vyložila pravidla volebního zákona tak, že namísto korekce výsledků přidělení mandátů v 1. skrutiniu se ve 2. skrutiniu rozdíly naopak prohloubily. Náš výpočet ANO 71, PirSTAN 38.
— Věslav Michalik (@VeslavM) October 22, 2021
Nyní použitý výpočet přisuzuje hnutí ANO ve Sněmovně 72 křesel, koalici SPOLU 71, koalici PirSTAN 37 a hnutí SPD 20.
Piráti a STAN se domáhají vyslovení neplatnosti zvolení poslanců Ondřeje Babky (ANO) v Jihočeském kraji, Karly Maříkové (SPD) v Karlovarském kraji a Jaroslava Dvořáka (SPD) ve Zlínském kraji.
Soudu navrhují, aby místo nich prohlásil za zvolené poslance kandidáta jejich koalice na Vysočině Miloně Slabého (STAN), kandidátku SPD v Jihomoravském kraji Petru Svedíkovou Vávrovou a kandidáta SPD v Olomouckém kraji Pavla Jelínka.
Množství stížností na volby nemá obdoby. Jsou podle jednoho mustru, podivuje se soudce
Právní expert STAN Stanislav Polčák pro Právo uvedl, že výklad ministerstva vnitra jde nad rámec stávajícího zákona.
„Vychází z nějaké jejich logiky, ale neopírá se o výslovné znění. Kdežto my kopírujeme výslovné znění zákona a na to pak uplatňujeme algoritmus, se kterým pracuje i vnitro,“ řekl Právu s tím, že jejich výklad vychází i z nálezu Ústavního soudu, který předchozí volební zákon zrušil.
Dá-li soud stěžovatelům zapravdu, mělo by ministerstvo vnitra podle Polčáka propříště vycházet z jejich výkladu.
Podle Polčáka mechanismus odstraní disproporci, kdy koalice SPOLU získala o 40 tisíc hlasů více než ANO, ale má o mandát méně. Klíčové je druhé skrutinium. Podle Polčáka současný systém přepočtu dal k dispozici ve druhém skrutiniu jen jeden mandát, zatímco mechanismus STAN zahrnul sedm mandátů.
Skoro polovina lidí má za ideální, aby vládu složily Spolu a PirSTAN
„Strany, kterým mandát těsně unikl v prvním skrutiniu na krajské úrovni, mají daleko větší šanci, že ho získají ve druhém, celostátním,“ vysvětlil hlavní princip. „Ale na to tam musí být víc mandátů než jen jeden,“ dodal.
Nejvyšší správní soud (NSS) po sněmovních volbách obdržel 210 stížností, téměř trojnásobek oproti roku 2017, kdy jich bylo 77.