Článek
Že by příští vláda mohla vzniknout na tomto půdorysu, už měsíce naznačuje samotné ANO.
„Náš postoj zůstává stejný, s nikým ze současné koalice se v případě úspěchu vládnout nechystáme,“ řekl Novinkám první místopředseda ANO Karel Havlíček. Vyloučil tak z povolebního jednání ODS, KDU-ČSL a TOP 09, sdružené v koalici Spolu, ale i STAN. Dlouhodobě ANO odmítá také Piráty.
Jaké bude v příští Sněmovně rozložení sil, naznačují průzkumy dlouhodobě, naposledy nedělní průzkum STEM. Podle něj by ANO získalo 31,6 procenta, Spolu 19,9 procenta, STAN 11,9 procenta, SPD 10,5 procenta, Piráti 6,4 procenta, Motoristé šest a Stačilo! 5,4 procenta. Sobotní průzkum agentury Kantar ukázal podobná čísla s tím rozdílem, že Stačilo! by se podle něj do Sněmovny nedostalo a skončilo by pod pětiprocentní hranicí.
Početně se tak nabízí koalice ANO, SPD a Motoristů, případně ANO, SPD a Stačilo!
„Pokud v roce 2021 vznikla vládní koalice pěti ideologicky nesourodých stran ODS, KDU-ČSL, TOP 09, STAN a Pirátů, po podzimních volbách může vládu tvořit rekordní počet subjektů. Jen Okamurovo Jo! se skládá ze čtyř uskupení (SPD, PRO, Svobodní, Trikolóra), situace ve Stačilo! je podobně nepřehledná (KSČM, ČSNS, SD-SN),“ řekl Novinkám politolog David Jágr z katedry politologie Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy.
Menší strany mohou ANO vydírat
Loajalita se podle Jágra od těchto subjektů, ale ani od Motoristů, očekávat nedá. „Budou mít na kandidátkách řadu nezávislých kandidátů, kteří pak mohou působit jako solitéři. Stabilitu by v takové vládě představovalo hnutí ANO, které by jako seniorní vládní člen pravděpodobně drželo většinu vládních postů a post premiéra. Častý by tak mohl být hokynářský obchod ANO s dalšími menšími subjekty, které budou mít své priority a vyděračský potenciál,“ dodal Jágr.
Anketa
Politolog Josef Mlejnek předpokládá, že ANO se bude snažit o vládu s co nejmenším počtem koaličních partnerů. Je tak možné, že se pokusí nabídnout Motoristům, SPD či Stačilo! pouze programové ústupky za podporu menšinové vlády.
„Andrej Babiš by se mohl vrátit k modelu, který měl v roce 2018 (menšinová koalice ANO a ČSSD za podpory KSČM, pozn. red.), tedy že by byl v koalici s jedním subjektem a dalším se nechal podporovat,“ řekl Novinkám. „Bude mít k dispozici Stačilo!, Motoristy a SPD. Může mezi nimi rozehrát hru, že má na výběr, od koho si podporu vyjedná,“ dodal Mlejnek.
Konec pomoci Ukrajině
Jaké programové ústupky by ANO mohlo stranám za podporu nabídnout, se lze pouze dohadovat. Všechny tři potenciální partnery spojuje negativní postoj k Evropské unii, z toho SPD a Stačilo! by z ní a z NATO rády vystoupily, mezi Motoristy odchod prosazuje šéf jejich mládežnické organizace Matěj Gregor. SPD a Stačilo! zároveň odmítají podporu Ukrajině, která čelí agresivnímu útoku Ruska.
Na vládu ANO bude mít taková vyhraněnost koaličních subjektů vliv. „Za účast či podporu budou něco chtít. Určitě to bude oslabování naší pozice v EU a omezení aktivity České republiky v rámci EU. Mohou chtít referendum o vystoupení. Mohou zaříznout pomoc Ukrajině a další,“ vyjmenoval Mlejnek.
Motoristé: SPD je nepřijatelné
Minimálně SPD se jen s podporou menšinové vlády zřejmě nespokojí. Předseda Tomio Okamura pro svou SPD ministerská křesla chce, s ANO už nyní vládne ve třetině krajů. „Ale nevím, co čekat od Motoristů, počkáme si na jejich program,“ řekl Novinkám.
Motoristům se však SPD nelíbí. Jejich pražský lídr Boris Šťastný hnutí zkritizoval za snahu vyvolat referendum o vystoupení z EU a NATO, hnutí je prý nečitelné. „Z tohoto pohledu je pro mě SPD v rámci koaličního potenciálu nepřijatelné,“ uvedl.
Se STAN? Vyloučeno
Z hlediska počtů by se tak ANO mohlo pokusit domluvit místo toho s hnutím STAN, se kterým by podle STEM mohlo mít okolo stovky poslanců. To však předseda Starostů a ministr vnitra Vít Rakušan razantně odmítl. „Opakovaně jsme řekli, že jakákoliv vládní spolupráce je pro nás vyloučená. Důvodem je to, že ANO se netají úmyslem rušit takové zásadní věci, jako je penzijní reforma nebo podpora veřejnoprávních médií,“ napsal Novinkám.
ANO nechce své případné povolební kroky předjímat. „V tuto chvíli se vůbec neřídíme průzkumy. Za prvé dávají různé agentury rozdílné predikce a za další se to ještě několikrát změní,“ uzavřel Havlíček.