Článek
„Hnutí ANO má v současné době problém v tom, že hlavním tématem, které nyní v České republice rezonuje, je posílení obranyschopnosti a zahraničněpolitické směřování,“ hodnotí aktuální nálady voličů politolog Michal Malý z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy.
Tím, že je voličská základna ANO velmi široká, nemůže ANO zaujmout jasný postoj například k politice amerického prezidenta Donalda Trumpa, protože hrozí, že by o část příznivců přišlo.
Na totéž upozorňuje i politolog Michael Drašar ze stejné fakulty. Část voličů ANO podporuje pomoc Ukrajině, jiná má vyhraněnější postoj. „Lavírování v postojích ze strany ANO může určitě některé voliče znejišťovat,“ míní.
„Stejně tak v otázce většího vyzbrojování a větších investic do armády. Ukazuje se, že Andrej Babiš neví, jak v tomto prostoru manévrovat. Podle posledních článků zkouší jít Trumpovskou linkou a sám se označuje za chcimíra a trumpistu,“ dodává Malý.
Tím, že si zvolil tuto rétoriku, začal podle něj jasně cílit na voliče Stačilo!, Motoristů ale i SPD.
Neustálá kritika
Politolog Lukáš Jelínek ale vidí za poklesem podpory ANO spíš to, že jsou už lidé přesyceni negativní kampaně.
„ANO zatím upozorňuje především na to, co se mu nelíbí, je negativní. Voliči podle mě teď očekávají, co jim ANO slíbí, jaký bude závazek do budoucna, a konkrétnější programové obrysy zatím Andrej Babiš nenarýsoval,“ uvedl Jelínek s tím, že je ANO ale nadále dominantní politickou silou.
Zároveň je přesvědčen, že pro část příznivců ANO není geopolitika takovou prioritou.
„Zahraničněpolitická situace ovlivňuje především podporovatele vládního tábora, zatímco opoziční voliči mívají tendenci zpochybňovat naléhavost bezpečnostní situace a rozhodují se podle jiných podnětů,“ dodal.
Rozdrobená Sněmovna, problém pro ANO
Všichni poukazují na to, že jsou výsledky průzkumu zkresleny statistickou chybou, která může být i několik procentních bodů. Propad podpory tak nemusí být fakticky tak velký.
I tak je ale jasné, že by se podle aktuálního modelu agentury STEM pro CNN Prima News dostalo do Sněmovny 7 uskupení či stran. Pokud by platilo, že budou mít lidovci, TOP 09 a ODS své vlastní poslanecké kluby, tak 9 subjektů.
Pro ANO, které by nejraději vládlo samo, je to špatná zpráva.
Čím víc subjektů překročí pětiprocentní hranici pro zisk mandátu, tím méně jich díky přepočtu ANO získá, podotýká Drašar.
„Když mělo ANO v průzkumech 35 až 38 procenta, tak by mohla být vládní koalice složená z ANO a další strany. Buď SPD, nebo Motoristů. Tím, jak ale ANO klesá a aktuálně by mělo mandátů 75, bude třeba sestavit koalici minimálně ze dvou stran,“ přitakává Malý.
A pokud by šlo o Stačilo! nebo Motoristy, kteří by získali podle aktuální modelu přes 6 procent, bylo by podle Malého pro ANO těžké tuto různorodou trojici ukočírovat.