Hlavní obsah

Do Česka se „vrací“ diplomatická armáda blízká Babišovi

5:33
5:33

Poslechněte si tento článek

Velká předvolební rošáda na českých velvyslanectvích uvolní pro domácí politickou scénu řadu zajímavých jmen. Mandát v příštím roce skončí bývalým ministrům z někdejší vlády Andreje Babiše i lidem, kteří se původně hlásili k okruhu přátel exprezidenta Miloše Zemana a které si následně hnutí ANO „adoptovalo“.

Foto: Roman Vondrouš, ČTK

Andrej Babiš v roli premiéra ve Washingtonu. Vpravo je tehdejší český velvyslanec v USA Hynek Kmoníček.

Článek

Fialův kabinet již například odsouhlasil, že někdejšího ministra zahraničí Babišovy vlády Jakuba Kulhánka (exSOCDEM) vystřídá jako velvyslance při OSN v New Yorku Jiří Kozák, náměstek ministra zahraničí Jana Lipavského.

Jiný bývalý sociální demokrat a ministr zahraničí úřednických vlád Jan Kohout končí v Římě. Nahradit by ho měl Radek Rubeš, Lipavského státní tajemník.

A do třetice - ve Vietnamu jako velvyslanec končí těžká váha české diplomacie Hynek Kmoníček, který měl v minulosti rovněž blízko k sociální demokracii. Místo něj by měl do Hanoje vyjet náměstek ministryně obrany Daniel Blažkovec.

K některým změnám má dojít ještě letos, k dalším v první polovině příštího roku. Nové velvyslance schvaluje vláda na návrh ministra zahraničních věcí a podepisuje prezident. Souhlas musí ale udělit i země, do které má velvyslanec zamířit.

ZeměAktuální obsazeníPlánované obsazení
PortugalskoMartin PohlJaroslav Zajíček (ředitel zahraničního odboru Hradu)
ItálieJan KohoutRadek Rubeš (státní tajemník ministerstva zahraničí)
VietnamHynek KmoníčekDaniel Blažkovec (náměstek ministryně obrany)
Spojené státyMiloslav StašekJan Havránek (zástupce současného velvyslance)
OSNJakub KulhánekJiří Kozák (náměstek ministra zahraničí)
OECDAleš ChmelařTomáš Dub (náměstek ministra pro evropské záležitosti )
FinskoAdam VojtěchAleš Vytečka (Agentura pro mezivládní obrannou spolupráci, ministerstvo obrany)
IndieEliška ŽigováMarek Libřický (Odbor států Asie a Pacifiku, ministerstvo zahraničí)
Velká BritánieMarie ChatardováVáclav Bartuška (Zvláštní zmocněnec pro energetickou bezpečnost ministerstva zahraničí)

Vracejících se jmen spojených s poslední Babišovou vládou je více. Společné mají to, že nepatří k favoritům té současné, a pokud by pokračovala na podobném půdoryse i po volbách, lze očekávat, že zůstanou upozaděni, i když jde převážně o odborníky.

Ostatně například Hynek Kmoníček již tuto zkušenost má. V době, kdy ministerstvo zahraničí vedl Karel Schwarzenberg (TOP 09), Kmoníček skončil jako velvyslanec v Austrálii, tedy v nejvzdálenějším místě od Prahy.

Naopak Babiš jej nechal přesluhovat na nejvýznamnějším velvyslanectví vůbec - tedy v USA.

„Platí, že jména příštích velvyslanců zveřejňujeme formou tiskových zpráv a na našem webu ve chvíli, kdy dostanou agrément (souhlas přijímacího státu, pozn. red.). Do té doby je proces v utajovaném režimu,“ reagovala na dotaz redakce Mariana Wernerová z odboru komunikace ministerstva zahraničí, když Novinky zjišťovaly, s kým aktuální vedení Černínského paláce počítá a s kým nikoliv.

O své budoucnosti mlčí i střídající se diplomaté. Ti navíc bez povolení ministerstva nesmějí s novináři mluvit.

Lidé s kontakty

Uvolňující se kapacity tak budí dohady a podle informací Novinek i sami končící ambasadoři pečlivě sledují, jak se situace na domácí půdě vyvíjí, a zda raději nekývnout na profesní nabídky jinde.

O Jakubu Kulhánkovi se například již spekulovalo, že by mohl být v případné Babišově vládě znovu ministrem zahraničí. Ve své době o něm totiž Babiš mluvil jako o „slušným klukovi“. Šéf hnutí ANO ale po zveřejnění úvahy obvolával novináře, že to není pravda.

O Hynku Kmoníčkovi se pak v kuloárech hovoří jako o případném nástupci Tomáše Pojara, jenž je poradcem pro národní bezpečnost Fialovy vlády. Kromě pěti let v čele české ambasády ve Washingtonu působil dlouhá léta jako velvyslanec při OSN v New Yorku nebo v Indii. Širší veřejnosti je známý zejména z dob prezidentování Miloše Zemana, kterému v prvních letech dělal na Hradě šéfa zahraničního odboru.

„Zatím fakt ve vládě nejsme, dokonce nebyly ještě ani vyhlášeny volby. Tyhle věci teď neřešíme, tak by bylo dobré, abyste přestali spekulovat,“ reagoval Babiš na dotaz, zda by o Kmoníčka na této funkci stál.

I s Kmoníčkem má Babiš osobní zkušenost. Byl to právě on, kdo se jako velvyslanec spolupodílel na Babišově hvězdné chvíli v Oválné pracovně Bílého domu během Trumpova prvního prezidentského mandátu.

Osudy dalších střídajících se diplomatů jsou ještě nejasnější. Jan Kohout už před lety přešel od socialistů k Trikoloře a vysvětloval to příklonem k tradičním hodnotám. Se stranou, kterou zakládal Václav Klaus ml., ale ztratil v průběhu let kontakt.

„Byl náš příznivec, ale ještě za Václava. Teď s ním nic společného nemáme,“ řekla Novinkám současná předsedkyně Trikolory Zuzana Majerová.

Kohoutův odjezd do Říma před lety nebyl automatický a čekání na potřebnou bezpečnostní prověrku si odbyl na ministerstvu spravedlnosti, které v té době vedla osobní nominantka Andreje Babiše Marie Benešová.

Z Paříže se z pozice velvyslance při Organizaci pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) bude vracet někdejší Babišův státní tajemník pro evropské záležitosti Aleš Chmelař. Ten doplatil na svou horlivost coby člen SOCDEM a Babiš jej z Úřadu vlády brzy vyhodil. Před odjezdem do Francie pak působil jako odborný náměstek pro Evropu na ministerstvu zahraničí.

V „balíku“ střídajících se velvyslanců je jeden, který by měl mít naopak svou politickou budoucnost jistou. Je jím několikanásobný ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Do Česka se na vlastní žádost vrací v květnu, aby mohl odstartovat svou kampaň za zvolení do Sněmovny. Je totiž jedničkou ANO v jižních Čechách.

Výběr článků

Načítám