Hlavní obsah

Blažek: Samotná ODS by nebyla hlavním soupeřem Babiše

14:32
14:32

Poslechněte si tento článek

Ministr spravedlnosti a šéf jihomoravské ODS Pavel Blažek v rozhovoru pro Novinky připustil, že bez spojení v rámci koalice Spolu by jeho domovská partaj nemohla být samostatně hlavním soupeřem Andreje Babiše a ANO v podzimních volbách do Sněmovny. Zároveň si nedokáže představit případnou vládní spolupráci s tímto nejsilnějším opozičním hnutím.

Foto: Novinky

Ministr Pavel Blažek

Článek

Co byste bral za úspěch v podzimních volbách do Sněmovny?

Vládnutí této koalice na podobném půdorysu, jaký byl teď. To znamená minimálně 101 poslanců pro stávající koalici. Věřím tomu, že má stále potenciál.

Dokázal byste si představit kandidaturu samotné ODS?

Představit si to dokážu, ale také si umím představit, jaký by pak byl výsledek v souboji s Andrejem Babišem, což je potřeba si přiznat. Mohlo by se stát, kdybychom hrdě opustili koalici Spolu a ODS kandidovala sama, že vznikne trojkoalice KDU-ČSL, TOP 09 a STAN, což by byl poté mediálně hlavní soupeř a vyzyvatel Andreje Babiše.

Tím chceme být my, což bychom samostatně, při vší úctě, ani podle průzkumů prostě nebyli. Ani v médiích, ani na sítích, vlastně nikde. Tato taktika přece minule velmi uspěla. Přes veškeré průzkumy, kdy měla touto dobou před čtyřmi lety koalice Pirátů a STAN v preferencích 35 procent, byl nakonec pro voliče hlavním Babišovým vyzyvatelem Petr Fiala. Myslíme si, že by mělo jít znovu o souboj těchto dvou osobností.

Kdyby kandidovala ODS sama a v průzkumech se jí dávalo třeba 14, 15 procent, tak by jiné koalice měly více a tím pádem by byly soupeřem ony. To je přece naprostá hloupost. Nehledě na to, že vztahy v rámci Spolu jsou velmi dobré.

Zeman: Dovedu si představit vládu ANO s ODS či STAN

Domácí

Nenapadlo vás přizvat do koalice právě STAN?

Tuto úvahu jsem nikdy nezaznamenal a ani jsem o ní nepřemýšlel. STAN zatím prokázal, že s kýmkoli byl v koalici, ať už to byla TOP 09, KDU-ČSL, nebo Piráti, tak hrál vždycky až příliš na sebe. To znamená, že jeho koaliční předvolební potenciál je na nule. Nikd s nimi podle mě nepůjde do předvolební koalice, ani my ne. To není pomlouvání, ale historická realita.

Jít s nimi do vlády pro vás ale problém není.

To je něco úplně jiného. Hnutí STAN, aniž má kdovíjak propracovaný program ve smyslu pravice, levice apod., podle mě představuje volbu zejména pro městské liberály a samozřejmě tam hrají svou úlohu i úspěšní starostové jednotlivých obcí. Slovo „starosta“ není navíc v rámci našeho politického systému ještě zdiskreditováno, na rozdíl od ostatních politiků. I ODS má ale ve svých řadách mnoho úspěšných starostů.

Piráti už hlásí, že když budou mít silnější mandát než minule, mohli by jít znovu do vlády se Spolu. Co vy na to?

Jasně, dokážu si to představit.

A Motoristé v koalici?

On vlastně nikdo neví, co ti Motoristé jsou. Zatím uspěli díky osobě Filipa Turka (ve volbách do europarlamentu - pozn. red.) a dál o nich nevíme vůbec nic. Mají podle mě strašně málo členů, neznám jejich kandidáty v jednotlivých krajích. Pro mě je to neznámý subjekt, který marketingově dokázal velmi uspět v evropských volbách.

Foto: Právo

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek

Se kterými stranami byste si koalici naopak nedokázal představit?

Samozřejmě jde o strany, které chtějí vystoupit z Evropské unie a z NATO nebo jsou proruské anebo mají jinou představu o fungování liberální demokracie u nás, která je momentálně na Západě v ohrožení.

Jsou mezi nimi Stačilo! a SPD?

Ty si jako koaliční partnery představit nedokážu. Stejně tak si nedokážu představit ani hnutí ANO.

Pokud bychom se řídili nynějšími průzkumy, vyhraje ve volbách právě hnutí ANO. Jak byste to přijal?

Bral bych to jako neúspěch. Pokud zvítězí opozice, tak je to vždy neúspěch toho, kdo vládl. Navíc se obávám, že ANO už nebude to ANO, které bylo kdysi. Když se podíváme na dobu, kdy bylo ANO osm let u vlády, tak se u nás systémově vůbec nic nezměnilo. Teď si myslím, že by to mohlo být jinak, protože nejen Andrej Babiš, ale i představitelé hnutí už vidí určité vzory v Maďarsku a na Slovensku, ke kterým se hlásí, a to je směr, kterým bychom my jako republika jít neměli. Opravdu jsem přesvědčen o tom, že to pro naše občany nevěstí nic dobrého.

Dá se předpokládat, že by se objevili jiní kandidáti na předsedu

Kdyby vyhrálo a vládlo ANO, co se stane s koalicí Spolu? Zůstala by?

To vůbec nedokážu říct. Neumím říct, ani co se v případě prohry stane s ODS, natož abych hovořil o širší koalici. Pokud by volby nedopadly dobře, tak by následný kongres ODS, který má být v dubnu 2026, jak předpokládám, volil spíš nové vedení.

Co byste tedy považoval za neúspěch ve volbách?

Pro celou tuto vládní koalici bude neúspěchem, pokud se voliči rozhodnou, že zvítězí strany, které budou zpochybňovat náš polistopadový vývoj, ať už skrytě, nebo otevřeně.

V případě volební porážky by se tedy změnilo vedení strany?

Kongres by nepochybně hodnotil výsledky vedení a dá se předpokládat, že by se objevili jiní kandidáti na předsedu i do celého vedení. Třeba s jinou představou, než mělo dosavadní vedení ODS. A bylo by to logické. Říkám to opakovaně: Je to jako ve firmě nebo jako ve sportu, kde se po neúspěchu na mistrovství světa ve fotbale velmi často uvažuje o tom, že se vymění nejen hráči, ale i trenér. To je normální úvaha a platí i v politice.

Podpořil byste Petra Fialu, kdyby znovu kandidoval na předsedu ODS?

Pokud se rozhodne, že bude kandidovat dál, tak ho podporovat budu, ale záleží na něm. Petr Fiala je velmi rozumný člověk, což znamená, že v případě, kdy by volby dopadly opravdu špatně, tak si sám položí otázku, a já a mnozí další taky, co té straně můžeme ještě do budoucna přinést.

Zvážil by rezignaci?

To si nemyslím, ale možná by už nekandidoval na předsedu. Je to klidně možné. Vyloučit se nedá nic, ale já tuto variantu nechci vůbec připouštět, protože věřím, že to dopadne dobře.

Pokud mě sněm zvolí, budu kandidovat za jižní Moravu.

Vy osobně jste získal nominaci do podzimních voleb, takže budete kandidovat?

Volební regionální sněm budeme mít až v dubnu a záleží na rozhodnutí delegátů. Také se to bude odvíjet od toho, jaká bude kandidátka Spolu, která se vyjednává celostátně.

Určitě se ale bavíte o tom, že na jižní Moravě budete někde v popředí kandidátky, ne?

To se bavíme, ale je ještě spousta neznámých. Pokud mě tedy sněm zvolí, tak ano, budu kandidovat za jižní Moravu.

Kdybyste získali vládní většinu, šel byste znovu do role ministra spravedlnosti?

To záleží na budoucím předsedovi vlády. Já nikdy nic neplánuju a nechám to na situaci, ale už jsem ministrem docela dlouhou dobu, takže když to bude někdo jiný, tak to bude někdo jiný. Opravdu se tím nezabývám.

Ale kdybyste dostal nabídku, vzal byste ji?

Kdyby mě oslovil premiér a souhlasil prezident, tak jsou tohle nabídky, které se odmítat nemají. Mimochodem takto jsem to přijal poprvé i posledně, ze dne na den, kdy s mým jmenováním na ministra souhlasili oba vrcholní funkcionáři, a to se odmítnout nemá.

Chystáte na poslední týdny před volbami něco ve smyslu Antibabiš II, nebo naopak spíš Profiala?

Myslím si, že se nevyhneme nějaké takové kampani Babiš kontra Fiala. Osobně nejsem příznivcem těchto kampaní, nicméně to jsem nebyl ani před čtyřmi lety a vedlo to k úspěchu. Je to otázka spíše na marketéry politických stran. Dodneška si pamatuji větu Mirka Topolánka, když byl ještě premiér, kdy řekl: Proboha, ať se politici do tvorby kampaní vůbec nepletou. Na tom něco je.

Pavel Blažek (55)

Narodil se v Brně 8. dubna 1969, má dvě děti

Vystudoval právnickou fakultu Masarykovy univerzity, kde získal doktorát

Od roku 1996 advokát (činnost pozastavil v roce 2012)

Od roku 1998 členem ODS, v letech 2010 až 2014 místopředseda strany

Od roku 1998 do roku 2010 zastupitel a poté i radní městské části Brno-střed

V letech 2002 až 2014 zastupitel města Brna, do roku 2010 i člen Rady města Brna

Od roku 2013 až do současnosti poslanec za ODS

V letech 2012 až 2013 poprvé ministrem spravedlnosti ve vládě Petra Nečase (ODS)

Od roku 2021 až doteď podruhé ministrem spravedlnosti v kabinetu Petra Fialy (ODS)

Jak to vypadá se zákonem o praní špinavých peněz, který vaše ministerstvo připravuje? Stihnete ho dodělat a schválit do voleb?

Tam byl problém, že probíhala strašně dlouhá debata, která bude pro veřejnost stěží pochopitelná. Šlo o to, jestli se mají tzv. průtokové účty řešit ve správním, nebo v trestním řízení. Já jsem zastánce spíše toho prvního, protože je to jednodušší. Nakonec se vláda rozhodla pro trestní, a ještě se vyčkávalo na rozhodnutí Evropské unie, abychom neschvalovali něco, co bychom museli za nějakou dobu změnit. To přišlo, bohužel, až loni v dubnu, což znamená, že se to nestihlo za tři čtvrtě roku sepsat a připravit tak, aby se stihl původní vládní úkol.

Není to žádná sabotáž, ale není fakt jednoduché otočit důkazní břemeno v trestním řízení tak, že by nově stát neprokazoval, že nějaké peníze byly získány trestnou činností, ale naopak ten, komu se zabavily. To je úplný průlom do našeho trestního práva za více než sto let.

Tento návrh zákona stoprocentně zablokuje Sněmovnu

Rozumím tomu tak, že podle tohoto návrhu by obžalovaný prokazoval svou nevinu, tedy že k zabaveným penězům přišel zákonnou cestou?

Přesně tak. Bude muset prokázat, že ty peníze byly čisté. A to se navíc musí propojit s mnoha dalšími předpisy včetně procesních i pro soustavu soudů, která o tom bude rozhodovat.

To všechno prodloužilo debaty o tomto zákoně. Jestli se to stihne, to nevím. Může to být přijato teoreticky jako pozměňovací návrh k trestnímu zákoníku.

Je reálné to do voleb stihnout?

Spíše ne. Odmítám ale, že by to bylo nějakým zanedbáním na ministerstvu. Tady byla opravdu velmi složitá odborná diskuse nad něčím, co vypadá jednoduše, ale jednoduché to vůbec není.

Sexuální násilníci by měli mít doživotní zápis v dětském certifikátu, shodli se politici

Domácí

Co se bude dít s dlouho očekávanou a zásadní velkou novelou trestního zákoníku? Stihne se aspoň ta schválit?

Loni v listopadu jsem se dohodl s opozicí, že v rámci ústavně-právního výboru vytvoříme pracovní skupinu. Sešla se, padlo tam pár zajímavých návrhů, které se podle mě dají stihnout zpracovat tak, aby se tento zákon stihl schválit nejpozději letos v červnu a mohl jít do Senátu.

Objevila se spousta pozměňovacích návrhů, které jsou zajímavé, a to i z ODS, o kterých jsem věděl, ale byly složitě dohodnuté v rámci meziresortního připomínkového řízení. Byla to například otázka množství konopí, které bude beztrestné, nebo drakonických trestů v oblasti konopí, se kterými nesouhlasím a myslím si, že by je Sněmovna měla změnit, zejména ve vyšších odstavcích, kde se u nás opravdu extrémně sedí šest až osm let za věci, které jsou jinde v Evropě už beztrestné.

Další oblast je například otázka toho, aby mobilní telefony a počítače mohly být policií zabavovány pouze na základě soudního příkazu, nikoli jak je tomu dnes, že stačí rozhodnutí policie či státního zástupce. Každý má dnes v těchto přístrojích o sobě uloženo všechno. Od bankovních účtů, přístupových hesel přes soukromou komunikaci atd.

Jak je na tom úřední změna pohlaví, která jako legislativní návrh také spadá pod vás?

Ústavní soud zrušil ustanovení toho zákona týkající se chirurgického zákroku jako podmínky úřední změny pohlaví, ale nemohl přikázat, že musí být nějaká změna. Možná ji čekala veřejnost, což je pochopitelné, ale v koalici nebylo možné najít shodu, jak to má vypadat.

Existuje konzervativní návrh předložený částí poslanců ODS a KDU-ČSL a osobně si nemyslím, že to bude přijato. Když jsem viděl, že na tom není shoda v koalici, nechtěl jsem zase ještě ve volebním roce vzbuzovat nějaké vášně v kulturních válkách, což by nepochybně nastalo.

Tento návrh zákona stoprocentně zablokuje Sněmovnu na několik dní a často velmi iracionálním a nedůstojným způsobem. Ani si nemyslím, že se dostane na program.

Tudíž se stane to, že pokud žádný zákon nebude přijat, tak platí úprava, která je, což znamená, že osoby, které se domnívají, že jsou jiného pohlaví, než fyzicky jsou, projdou podmínkami podle stávajícího zákona bez chirurgického zákroku. A nyní je na ministerstvu vnitra a zdravotnictví, jakým způsobem upraví zápis takovýchto přepisů pohlaví do matrik apod.

Co tedy ministerstvo spravedlnosti stihlo za toto volební období předložit a bylo již schváleno? A které návrhy z toho byly pro vás stěžejní?

Celkem šlo o 28 zákonů, které jsou již ve Sbírce zákonů. Stěžejní je určitě zákon o státním zastupitelství, redefinice znásilnění, zrušení přísedících u soudů, které považuji za přežitek od roku 1950, kdy byl tento zákon přijat. Pokud se schválí, bude to také novela trestních předpisů, a velmi mi záleží na tom, aby se stihla schválit změna zákona o soudních znalcích. Jestliže se nepřijme, tak od 1. ledna hrozí opravdu velká krize v oboru znalectví. Předchozí vláda přijala nesmyslně restriktivní zákon, aniž by znalcům přidala peníze. My jsme jim přidali jak peníze, tak odbouráme i nesmyslné restrikce, které vedly k tomu, že je úbytek znalců za poslední tři roky asi na polovinu. Tento návrh už je po druhém čtení, měl by se stihnout a myslím si, že ho schválí celá Sněmovna.

Sotva prošel zákon trestající činnost pro cizí mocnost, Blažek ho chce měnit

Domácí

Výběr článků

Načítám