Článek
Spoluautorky vyhlášky ze Státního zdravotního ústavu (SZÚ) na svých sociálních sítích běžně sdílejí návrhy jídelníčků, které nové znění vyhlášky podporuje: krůtí kung pao s dvoubarevnou rýží, ovocná či zeleninová miska nebo zvěřina s brusinkovou omáčkou a houskovými knedlíky.
Nechybí ani vepřový řízek s bramborem a okurkovým salátem. Skoro právě takový, nad jakým se marketérky hnutí ANO na dalším videu pohoršují, jak málo budou děti masa mít. V jejich videu ovšem chybí okurkový salát.
„Budeme společně bojovat za to, aby tenhle nesmysl skončil,“ burcuje přesto Andrej Babiš své fanoušky na sociálních sítích.
Šéf ANO straší, že děti budou dostávat zejména vegetariánská jídla a že maso budou mít jen dvakrát týdně. Prý jde o zasahování do života dětí a rodičů, vláda podle něj novinku dostatečně neprojednala ani s jídelnami, ani s rodiči a děti prý budou obsahy talířů vyhazovat.
„Kdo to vymyslel? Nejhorší ministr zdravotnictví a druhý nejhorší ministr školství mu v tom prý nezabránil,“ strefuje se Babiš do současných politiků, které mají s vyhláškou co do činění. SZÚ spadá pod ministerstvo Vlastimila Válka (TOP 09) a tím, že se téma dotýká školního stravování, nepřímo souvisí i s resortem Mikuláše Beka (STAN).
Podle SZÚ, který na změně vyhlášky pracoval, není na Babišově videu pravdivého vůbec nic. Rozhodně například není pravda, že by se zavádělo maso jen dvakrát týdně.
„Jak je zmíněno i ve videu Andreje Babiše, dnes je standardem, že jídelny nabízejí výběrové jídelníčky. Výběr by měl plnit tu roli, že si z jídel vybere maximum strávníků, tedy ti, co mají rádi maso, i ti, kteří si ho dají méně často,“ popsala pro Novinky garantka změny Alexandra Košťálová ze SZÚ.
Stejně tak podle ní nesedí tvrzení, že vyhláška požaduje maximum vegetariánských jídel nebo že by SZÚ o věci nediskutoval s jídelnami a rodiči. „V rámci příprav jsme mnohokrát vařily s profesionály ve školních jídelnách vzorová jídla a děti ochutnávaly a dávaly nám zpětnou vazbu, jak jim chutná. Byla většinou velmi pozitivní,“ uvedla Košťáková.
Změna má ve školních jídelnách omezit množství soli a cukrů, zejména ve slazených nápojích. Přibýt mají luštěniny, ryby, čerstvá zelenina a ovoce. Dosud například bylo požadováno, aby poměr zeleniny a ovoce byl půl na půl. Do budoucna by zelenina měla posílit až na dvě třetiny.
Autoři vyhlášky odmítají i tvrzení, že jídelny už nebudou moci servírovat oblíbená jídla typu buchtičky se šódó nebo žemlovka. Podle nich je bude možné nabízet například jednou za dva týdny. Stejně tak považují za mýtus, že zakazují ve školních jídelnách smažit nebo že dojde k výraznému navýšení cen obědů.
Vyhláška je momentálně v připomínkovém řízení, platit by měla od 1. září 2025 a celý následující školní rok má být zkušební.
Otevřené zůstává, co bude s vyhláškou po volbách. Do čela resortu zdravotnictví se v případě úspěchu hnutí ANO, jež zatím v preferencích dominuje, chystá Adam Vojtěch. Jenže ten je v současnosti velvyslancem ve Finsku a zjistit, co si o nových regulí myslí, nejde. Až do konce května, kdy by měl svou diplomatickou pozici opustit, musí respektovat předpisy ministerstva zahraničí, které na výstupy svých velvyslanců dohlíží.
A odpověď nedává ani další Babišův zvažovaný ministr Robert Plaga, který má ambice po čtyřleté pauze znovu sednout v čele resortu školství. Vyhlášku prý nemá nastudovanou a není nutriční specialista. „Jako většina věcí této vlády je (i tato vyhláška, pozn. red.) špatně vysvětlovaná a není dobře odpracovaná,“ reagoval na dotazy, zda s Babišem souhlasí. Prý ale mluví jen o jejím mediálním vyznění.
Kulatý stůl a kampaň hnutí ANO
Kdo vedle Babiše v ANO vyhlášku také bombarduje, je stínová ministryně zemědělství Margita Balaštíková. Ta minulý týden svolala do Sněmovny konferenci právě na téma školních jídelen.
Proti změnám ve školních jídelnách zde vystupovali odborníci, kteří společně působí v Asociaci společného stravování. Právě to patří ke klíčovým lobbistům proti vyhlášce. Dalším diskutujícími byli zástupci Potravinářské komory, která ale zastupuje zájmy velkých zpracovatelů potravin včetně firem Andreje Babiše. Potřebu bujónů, které zejména hodlá vyhláška omezit, obhajovala zástupkyně společnosti Nestlé, tedy jejich předního výrobce.
Autorky vyhlášky byly pozvané rovněž, účast odmítly. „Není úkolem odborníků SZÚ účastnit se předvolebních akcí hnutí ANO,“ uvedla mluvčí SZÚ Štěpánka Čechová.