Článek
„Chceme, aby se financovaly jinak. Jedna z možností je spojit Český rozhlas a Českou televizí. Tam se hodně ušetří,“ prohlásil. Některé zdvojené agendy by se podle něj mohly například sloučit, čímž by se výdaje snížily. Jsou tam podle něj synergie, obě instituce mají i „obrovské majetky“.
Opakovaně šéf ANO kritizoval ČT za údajnou neobjektivitu. Navrhuje, aby se nevybíraly koncesionářské poplatky, jejichž navýšení vláda nyní navrhuje, a aby o rozpočtu rozhodovali politici, respektive vláda, která bude zrovna u moci.
To podle expertů ale může významně narušit politickou nezávislost veřejnoprávních médií. K témuž přistoupila nečekaně před třemi lety i slovenská vláda a vedlo to k zestátnění veřejnoprávní televize od července 2023.
Mediální poplatky se zvýší v první polovině příštího roku, věří Baxa
„Udělali bychom to podle vzoru jiných států. Většina zemí financuje veřejnoprávní média jiným způsobem než poplatky. Nevidím důvod, proč by i mladí lidé měli platit za mobil, když na televizi nekoukají,“ řekl Babiš. Kde se chce inspirovat, neupřesnil.
Velká mediální novela navrhuje zvýšení televizního poplatku ze 135 na 150 korun měsíčně a rozhlasového poplatku ze 45 na 55 korun měsíčně.
Seškrtat podvýbory i odměny
Babiš také prohlásil, že chce dosáhnout snížení platů politiků a osekat všem náhrady. Pohoršen byl z toho, že ve Sněmovně fungují desítky podvýborů, za což pobírají jejich předsedové příspěvek navíc k platu, ale fakticky nevykazují činnost. Upozornily na to Novinky.
„Potřebujeme zrušit podvýbory, poslanec má mít jeden plat a žádné náhrady,“ řekl Babiš v debatě.
Plat řadového poslance se zvýšil letos o 7100 korun na 109 500 korun měsíčně. Předseda výboru si polepší z 144 100 korun na 154 100 korun, pokud návrh schválí Senát.
Balík peněz by měl mít podle Babiše k dispozici poslanecký klub, který by platil například práci asistentů.
Nelibě nesl podle svých slov to, že jsou mezi předsedy nefunkčních podvýborů i zástupci ANO, a důrazně jim to vytmavil.
Například poslankyně hnutí Berenika Peštová (ANO) si prosadila podvýbor pro environmentální legislativu EU, ale dosud se sešel jen jednou, byť svolala i několik seminářů. Za to dosud obdržela asi 700 tisíc korun.
Babiš vyzval poslance ANO, aby peníze, které díky navýšení platů dostanou navíc, dali na charitu.
Ačkoliv zákonodárci museli upravit zákon o platech kvůli rozhodnutí Ústavního soudu a tento týden odhlasovali letošní růst o sedm procent pro politiky, soudce i žalobce, ANO s tím nesouhlasí. Pokud by ale zákon přijat nebyl, budou všichni v lednu bez výplat.
Slíbil snížit firemní daně
Babiš v debatě také odpovídal na dotaz, jaké daně plánuje ANO snížit, když to slibují v předvolebních sloganech.
„Například daň z příjmů právnických osob, tedy firem, kterou současná vláda zvýšila (z 19 na 21 procent - pozn. red.),“ řekl Babiš. „Tu daň chceme snížit, i když tedy ne až tolik jako třeba v Maďarsku, kde je deset procent,“ dodal.
Na druhou šéf ANO označil za výborný nápad zdanit nemovitosti při prodeji občanům ze zemí mimo Evropskou unii až do výše sto procent, jak to navrhuje španělský premiér Pedro Sánchez.
Babiš taky zopakoval, že by jeho případná vláda chtěla odkoupit akcie od menšinových akcionářů ČEZ a zajistit tak „levné energie pro lidi.“ „ČEZ neměl být nikdy privatizován,“ soudí bývalý premiér.