Článek
„Vyřešíme finanční zdroje pro důchody a rozhodně nedopustíme pokles životní úrovně našich seniorů. Budeme dál zvyšovat důchody, aby v roce 2025 byla průměrná penze 20 tisíc korun měsíčně,“ slibovalo ANO ve svém programu v roce 2021, pod kterým byl podepsán Andrej Babiš.
Pokud by ANO tento slib dodrželo, dostávali by důchodci oproti stávajícímu stavu v průměru o tisícovku měsíčně méně. V letošním roce totiž průměrný důchod přesáhl 21 tisíc korun měsíčně.
Stínová ministryně financí Alena Schillerová programovou nepřesnost vysvětluje tím, že ANO nemohlo v roce 2021 tušit, jak velká inflace Česko zasáhne a jak rychle kvůli ní nakonec budou muset důchody růst.
„Naše odhady výše důchodů nemohly počítat s tím, že inflace v letech 2022 až 2024 překoná 30 procent. Takové zdražování samozřejmě dramaticky snížilo kupní sílu českých důchodů, která byla ještě navíc snížena vládními zásahy do valorizací,“ řekla Novinkám. Zdůraznila, že bez zásahů vlády by důchody byly ještě vyšší, než jsou dnes.
Pokud bude ANO po podzimních volbách vládnout, vrátí podle Schillerové do výpočtu důchodů starý vzorec valorizace.
Inflaci bychom nedopustili, tvrdí Juchelka
Stínový ministr práce Aleš Juchelka (ANO) pokládá otázku mířící ke starému programu za manipulativní. „Vláda hnutí ANO by nikdy nenechala tak vystřelit inflaci. Důchody jsou vyšší právě jen kvůli obrovské inflaci, kterou vláda způsobila a která kumulovaně vyšplhala na 33 procent. Valorizace ji měly dorovnávat, ale to vláda Petra Fialy obešla a naopak důchody uměle snížila,“ poznamenal s odkazem na sníženou valorizaci penzí, kterou vláda prosadila v roce 2023 v době vrcholící inflace, která zasáhla velkou část světa.
„Změnila vzorec valorizace a zrušila mimořádnou valorizaci, již zaručoval zákon. Ten měl ochránit seniory právě proti vysoké inflaci, takže z mého pohledu to byl podvod za bílého dne a důchodce vláda obrala o tisíc korun měsíčně. Senioři si tak za své důchody koupí mnohem méně, než si mohli pořídit v roce 2021,“ dodal Juchelka.
Teď jde ANO do voleb s tím, že chce reformu důchodů Fialovy vlády zrušit. Věk odchodu do důchodu chce zpátky zastropovat na hranici 65 let, penze by měly růst o inflaci a polovinu růstu reálných mezd, místo o třetinu. „Podrobíme vládní změny revizi. Mnoho z nich se totiž zcela míjí účinkem,“ poznamenala Schillerová.
Volební program pro letošní rok nicméně ANO ještě nezveřejnilo. Neupřesnilo, z čeho chce výdaje na penze krýt, aby se rozpočet nedostával do hlubšího deficitu.
Ekonom a bývalý poradce prezidenta David Marek nemyslí, že je namístě přemýšlet o zavedení nového druhého důchodového pilíře, který fungoval krátce za vlády Petra Nečase (ODS). „Jiné zdroje, než je státní rozpočet, dnes nemá smysl řešit,“ poznamenal.